o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Skandal w diecezji na Dolnym Śląsku. "Ten człowiek narobił w życiu wiele świństw"

304
Podziel się

W diecezji świdnickiej wybuchnął skandal. Chociaż sąd orzekł, że biskup Ignacy Dec oczerniał ks. Krzysztofa Trybulca, ten pierwszy nie jest skory do publicznych przeprosin - informuje "Fakt". Pomimo tego, że na koncie ks. Trybulca jest już odszkodowanie.

Skandal w diecezji na Dolnym Śląsku. "Ten człowiek narobił w życiu wiele świństw"
Biskup oskarżył księdza o oszustwa i posiadanie nieślubnego dziecka. Sprawa się ciągnie od kilku lat (Getty Images, Anneke Schram)
bEBZtldx

Cała sprawa zaczęła się w 2013 roku, kiedy ksiądz zauważył nieprawidłowości przy remoncie kościelnej wieży w swojej parafii w Szalejowie Górnym (województwo dolnośląskie). Gdy sprawę nagłośniły media, oskarżono je o szerzenie nieprawdziwych informacji. A biskup Ignacy Dec oskarżył księdza Krzysztofa o oszustwa i posiadanie nieślubnego dziecka.

Po jakimś czasie okazało się, że ksiądz Trybulec miał rację. Przekręty popełnione podczas remontu parafii poskutkowały wyrokami dla urzędnika i właściciela firmy remontowej. Z kolei wszystkie zarzuty wobec proboszcza okazały się kłamstwem.

bEBZtldz

Do wrocławskiego sądu trafiła sprawa o zniesławienie. Sędzia nakazał kurii listownie przeprosić oskarżonego księdza, poza tym zasądzono o wypłacie odszkodowania. Nie doczekano się jednak przeprosin.

- Pozwani wpłacili kwotę 10 tys. zł z odsetkami. Ale mimo upływu ponad dwóch tygodni przeprosin się nie doczekałem - mówi ksiądz Trybulec, cytowany przez "Fakt". Proboszcz nie spodziewa się również szczerzej skruchy. Jak twierdzi, biskup Dec może mieć problem z przeproszeniem. Podobnie jak cała kuria świdnicka.

Biskup Dec nie pierwszy raz nie wykonuje niewygodnych dla niego orzeczeń. Tak też było w 2018 r., kiedy to zupełnie zignorował postanowienie Dekretu Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z Rzymu - mówi ksiądz Trybulec, którego cytuje "Fakt".
bEBZtldF

Trybunał uznał, że proboszcz parafii w Szalejowie Górnym został bezprawnie odwołany z pełnionej funkcji. Co za tym idzie, Trybulec w mocy hierarchów Kościoła dalej powinien pełnić to stanowisko.

Ale nikt nie będzie mu mówił, co ma robić. Wobec obrotu sprawy nie po jego myśli ustalił nowego proboszcza, który objął parafię bezprawnie i pozostaje na stanowisku do dzisiaj - mówi "Faktowi" rozgoryczony ksiądz Krzysztof.

- Z tego, co wiem, ten człowiek narobił w życiu wiele świństw. Jednak za żadne nigdy nie przeprosił. Tak może być i tym razem - dodaje na koniec poszkodowany kapłan.

bEBZtldG
Zobacz także: Plaga boreliozy w Polsce. Groźna choroba przenoszona przez kleszcze
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZtlea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(304)
Mic
miesiąc temu
Po obejrzeniu "Zrabowanej wolności człowieka" dostępnej w internecie wiele się człowiek nauczy i zrozumie po co ta organizacja została stworzona 1700 lat temu uwolnienia od hipnozy chorych firm które są najbogatsze a udają biedaków którym ciągle mało koń trojański w kraju pozdrawiam i życzę spełnienia każdemu człowiekowi 👍
kastor
miesiąc temu
Niech się taplają we własnym bagnie . Nie warte uwagi i zainteresowania . Mafia sama musi się oczyścić najlepiej ją usunąć z kraju .
wb.
miesiąc temu
Kolejny, kościelny hierarcha "wzór do naśladowania" wypinający się na orzeczenia sądów, zarówno kościelnych jak i świeckich, "wzór pokory" i "miłości bliźniego". Niemal jak"kryształowo uczciwi" w PiS-ie a łgający i manipulujący czym i gdzie się da a nawet nie da. Doborwoe towarzystwo wzajemnej adoracji.
bEBZtleb
Wiktor
miesiąc temu
"Mimo że..."/ "mimo tego oskarżenia..."- naucz się j. polskiego, zanim zaczniesz mówić/ pisać publicznie.
xyz
miesiąc temu
Pieniążki wpłynęły na konto księdza, bo nie miał z czego żyć. Ale nie wiem, czy ten ksiądz tak bardzo chce ujawnienia powodów odwołania z parafii. Klauzula tajności może być uchylona i co wówczas?
twój
miesiąc temu
dec w latach 80 podsyłał kleryków gulbinowiczowi i za to zostało stworzone biskupstwo świdnickie dalej sobie dopowiedzcie
Cc7
miesiąc temu
Trybulec chciał ukręcić wałek na remoncie ale go wyrolowali i się mści oradł parafie na 40 tysi a baba i dziecko to orawda
Lila
miesiąc temu
Dobrze że jest taki święty i niepokalany skrzywdzony kapłan
Wst
miesiąc temu
...poradnik jak w kilka lat zniszczyć dorobek pokoleń
Marcin
miesiąc temu
Ta strona i piszący tu ludzie to jedno wielkie przestępstwo i KŁAMSTWO.
Kuba
miesiąc temu
Wszyscy biskupi w Polsce to przestępcy.
niepokorna
miesiąc temu
no i super w KK wrze ,a w sieci też ?
eee
miesiąc temu
Panie Boze !!!!!! To sa Twoi " Swieci " !!!! Az strach !!!! Do Kosciola ( czytaj : Jaskini Zbojeckiej ) to juz pewno nie pojde !!!!!!!!!!!!!!!
bEBZtldT
sprawiedliwya...
miesiąc temu
z listu św. Pawła wynika, że biskup to mąż jednej żony , nie naganny , nie pijacy, dający przykład itd
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić