Skarżą się na wojnę i nie chcą nagród. "Wieźcie mnie do domu!"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę rosyjskiego żołnierza z bliskimi, w której mówi, w jakich warunkach przebywa armia. Dodaje, że chce jak najszybciej trafić do domu i nie obchodzą go nagrody za udział w wojnie. "W d**ie mam te medale!" - kwituje.

Skarżą się na wojnę i nie chcą nagród. "Wieźcie mnie do domu!"
Ukraińscy żołnierze obok zniszczonych rosyjskich czołgów (EPA, PAP)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy regularnie przechwytuje rozmowy, na których rosyjscy żołnierze opowiadają przez telefon swoim bliskim, jak sytuacja w Ukrainie wygląda w rzeczywistości, a nie jak opisują ją państwowe media propagandowe.

Chcą wrócić do Rosji

Z najnowszego nagrania, które w poniedziałek SBU udostępniło na Twitterze, wynika, że rosyjscy żołnierze tak bardzo chcą uciec przed wojną na Ukrainie, że rezygnują z medali "za udział w operacji specjalnej" - jak to wojnę nazywa rosyjska propaganda. Żołnierz mówi w rozmowie z bliskimi, że jedyne, na czym mu zależy to na własnym życiu.

W rozmowie słychać, jak skarży się najprawdopodobniej swojej dziewczynie na warunki, w jakich przebywa. Jak mówi, mieszkają przez ponad miesiąc w okopach. - Jak wrócę do Rosji, mogę pracować na cmentarzu! Mieszkam 2 metry pod ziemią! - opowiada żołnierz.

"W d**pie mam te medale"

Na co dziewczyna odpowiada typowymi dla rosyjskiej propagandy słowami: "Ale przecież będziesz weteranem wojny! Putin podpisał ustawę!". Słowa te wyprowadziły żołnierza z równowagi. - Weteran? W d**pie mam te wszystkie medale! - mówi.

Nam obiecają medale i pieniądze, a ja mówię - idzcie do d**py, wieźcie mnie do domu! W d**pie mam wasze medale - słyszymy w dalszej części rozmowy.

Żołnierz podkreśla też, że nie może już więcej wytrzymać odgłosów eksplozji. - Reaguję na każdy dźwięk! Coś przelatuje — od razu się chowam. Żadnych fajerwerków na nowy rok! - mówi żołnierz, dodając, że jedyne, na co czeka, to porozumienie pokojowe między Ukrainą a Rosją.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Walczący w Ukrainie żołnierze "weteranami"

Władimir Putin podpisał 26 marca ustawę o weteranach, która dotyczy uczestników wojny trwającej od 24 lutego w Ukrainie. Oznacza to dla nich dostęp do dodatkowych dopłat, ulg podatkowych, opieki medycznej i innych udogodnień.

Na mocy zmienionych przepisów żołnierze uczestniczący w wojnie w Ukrainie będą mogli korzystać z systemu zabezpieczenia socjalnego, którym do tej pory objęci są m.in weterani z Afganistanu i Syrii.

Zobacz także: Zdecydowany ruch Polski ws. Ukrainy po doniesieniach z Buczy
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić