Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną. Można zaoszczędzić pieniądze

6
Podziel się:

1 lipca 2022 roku weszły w życie kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Zamieszanie powstałe wskutek poprawiania przepisów może okazać się korzystne dla części podatników. Podmioty, które rozliczają się w sposób liniowy, mogą skorzystać z pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o… zapłaconą składkę zdrowotną.

Składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną. Można zaoszczędzić pieniądze
Składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną. Można zaoszczędzić pieniądze (PAP, Marcin Bielecki)

Rząd reklamował Polski Ład jako wielki projekt zmian w podatkach, na których skorzystać miała większość obywateli. Szybko okazało się jednak, że nowe regulacje przygotowywano na kolanie, przez co zawierały one szereg niejasności i stanowiły różnorakie pole do interpretacji.

Pod naporem opinii publicznej obóz rządzący przystąpił do gruntownego zmieniania Polskiego Ładu, a zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 lipca 2022 roku. Jak zauważył "Super Express", wprowadziły one korzystną zmianę dla części podatników.

Składka zdrowotna obniży... składkę zdrowotną. Można zaoszczędzić pieniądze

Podmioty rozliczający się liniowo mogą obniżyć dochód do opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne maksymalnie do kwoty 8700 zł. Oznacza to, że mogą dzięki temu zaoszczędzić nawet do 1653 zł rocznie podatku.

Obniżenia tego można dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez zaliczenie zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, poprzez obniżenie dochodu do opodatkowania, w momencie wyliczania samej zaliczki na podatek - mówi "Super Expressowi" Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jak zauważył Piotr Juszczyk, nowe przepisy nie są zbieżne z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i ewentualne składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały zaliczone do kosztów.

Oznacza to, że jeśli składka zdrowotna zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to tym samym obniży ona podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. W drugim przypadku składka zdrowotna nie obniży tej podstawy.

Podatnik może w ten sposób zaoszczędzić nawet 426,30 zł na składce zdrowotnej w ciągu roku. Do tego dochodzi oszczędność w kwocie 1653 zł na samym podatku. Daje to łącznie 2079,30 zł - wylicza "Super Express".

Zobacz także: Stopiony pas na lotnisku, pociągi stoją. "To absolutny rekord"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić