Skutki szczepionki na koronawirusa. Na Rosjan padł strach

638

Związek Nauczycieli w Rosji obawia się obowiązkowych szczepionek. Choć szczepienie teoretycznie będzie tylko dla chętnych, to ci, którzy nie wyrażą na nie zgody, mogą zostać poddani represjom.

Skutki szczepionki na koronawirusa. Na Rosjan padł strach
Władimir Putin podkreśla, że szczepionka jest tylko dla chętnych. (Getty Images)

Rosja jest pierwszym krajem, który udzielił licencji na szczepionkę przeciwko koronawirusa. Sputnik-V, bo tak nazywa się preparat, ma być obowiązkowa tylko dla członków Rosyjskich Sił Zbrojnych.

Inne grupy zawodowe boją, że również zostaną poddani obowiązkowym szczepieniom.

Wśród nauczycieli już podpisywane są petycje za i przeciw antidotum. Jak podaje Independent, ci, którzy obawiają się szczepienia, podpisują petycję za, ponieważ boją się represji i straty pracy, jeśli nie wyrażą swojej zgody.

Skąd obawa przed rosyjską szczepionką? WHO ostrzegło, że preparat nie przeszedł wszystkich faz badań. Testy były szybkie i mało dokładne.

Rosyjski rząd zapewnia, że szczepienia dla lekarzy i nauczycieli będą dobrowolne. Mimo wszystko pojawia się obawa przed krytyką i presją, którą, jak nie narzuci władza, to narzucą współpracownicy.

Czasami dostajesz propozycję, której nie możesz odrzucić - mówi w rozmowie z Independent Dmitrij Kozakow, nauczyciel historii.
Zobacz także: Rosja ogłasza zatwierdzenie szczepionki na koronawirusa. Światowi eksperci wątpią w jej skuteczność
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić