Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Śląsk. Mafie śmieciowe. Pozbyli się 14,5 tys. ton niebezpiecznych odpadów

14
Podziel się

Policjanci ze Śląska rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze, które nielegalnie pozbyły się ok. 14,5 tys. ton niebezpiecznych odpadów. 27 osób usłyszało zarzuty, a 6 z nich trafiło do aresztu.

Mafie śmieciowe działały w różnych częściach Polski
Mafie śmieciowe działały w różnych częściach Polski (Policja)
bEKULYTF

Śledztwo w sprawie mafii śmieciowych rozpoczęło się w lutym 2019 r. Wtedy policjanci z Żor odnaleźli na terenie jednej z posesji 14 naczep ciężarowych wypełnionych zbiornikami, w których znajdowało się 700 litrów nieznanej substancji. Wkrótce wyszło na jaw, że naczepy służyły przestępcom jako magazyn do nielegalnego składowania i porzucenia odpadów.

W maju 2019 r. sprawę przejęli kryminalni z Katowic. Policjantom udało się namierzyć i zatrzymać kolejne osoby związane z mafią śmieciową Ujawnili także kolejne miejsca, w których porzucono ogromne ilości odpadów.

bEKULYTH

Mafie śmieciowe działały w różnych częściach Polski. Porzuciły 14,5 tys. ton odpadów

Efektem wielomiesięcznego śledztwa było rozpracowanie dwóch grup przestępczych, które nielegalnie składowały niebezpieczne odpady. Mafie działały na terenie woj. śląskiego, a także w południowej i centralnej części Polski. Porzucone odpady miały właściwości żrące, mutagenne, toksyczne i rakotwórcze. W kilku lokalizacjach doszło przez to do skażenia gruntu.

Metody pozbywania się odpadów były różne. Przestępcy wynajmowali hale magazynowe lub ogrodzone tereny. Następnie magazyny wypełniali pojemnikami z płynnymi odpadami, a na terenach otwartych stawiali naczepy ciężarowe wypełnione zbiornikami z odpadami. Po wypełnieniu magazynów i naczep przestępcy znikali. Kilkukrotnie grupy przestępcze zakopywały pojemniki i beczki z odpadami w ziemi, a nawet wylewały je bezpośrednio na ziemię lub na tereny leśne... Tymi sposobami porzucili w sumie aż ok. 14,5 tys. ton odpadów - informuje Śląska Policja.

bEKULYTN

Jak dotąd 27 osób usłyszało w sumie 52 prokuratorskich zarzutów. To mieszkańcy różnych województw. Dwaj z nich prowadzili firmy zajmujące się obrotem odpadami, a część podejrzanych była w nich zatrudniona. 6 osób trafiło do aresztu, a wobec pozostałych orzeczono środki zapobiegawcze. Policjanci zabezpieczyli również gotówkę oraz majątek podejrzanych o łącznej wartości prawie 3,5 mln złotych.

Zobacz także: Walizki z niespodzianką. Policjanci udaremnili wielki przemyt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEKULYUi
KOMENTARZE
(14)
KKM
rok temu
3,5 miliona a gdzie są te miliardy? To jest drogi biznes.
Goldengecko
rok temu
Takie działania powinny być na równi traktowane z terroryzmem czy usiłowaniem zabójstwa wielu ludzi
Goldengecko
rok temu
Czyli przykładowo zarobili 20 MLN kara będzie Milion
bEKULYUj
Zatoka Świń
rok temu
oj coś czuję, że będzie solidne smarowanko łapek !!! Pani "sendzina" już pisze uzasadnienie dlaczego areszt był niezasadny i już ustala kaucję, za którą mogą wyjść ( do czasu rozprawy ) na wolność.
Mira
rok temu
Wszyscy piszą o oskarżonych. A nikomu nie przyszło do głowy, że to nie oni są winni ale system. Dla jednej z firm sąd ogłosił wyrok, kara 12 groszy za każdą tonę ścieków do rzeki.Jak państwo chroni planetę,tak człowiek ją traktuje. Proste.
Seiko
rok temu
Okropni ludzie m powinni posprzątać wszystko golymi rękami a potem 20 lat Łagów.
Kara musi być
rok temu
Ja to bym im zaserwował takiego drinka 350ml chemikaliów, które wlewali do ziemi
Citizen
rok temu
To taki twórca nowej metody...
Hst
rok temu
Wyroki powinny byc tak dlugie jak dlugo potrwa skazenie terenu...
maciek
rok temu
trzeba było im urządzić kąpiel w tych substancjach a jakby przeżyli to dopiero zamknąć
m,m
rok temu
nie wmawiajcie mi że nikt z służb nic nie wiedział
Jos
rok temu
Podajcie lokalizację skażonych terenów. Jutro ktoś tam kupi działkę i będzie wychowywał dzieci....
nadzisiaj
rok temu
konfiskata mienia i długoletnie więzienie za narażanie zdrowia i życia ludzi, za zasyfianie naszej planety, za absolutny brak poszanowania środowiska, w którym sami też żyją. ci ludzie to prawdziwe śmiecie, dla których kasa jest ważniejsza niż wszystko inne.
bEKULYUb
nadzisiaj
rok temu
konfiskata mienia i długoletnie więzienie za narażanie zdrowia i życia ludzi, za zasyfianie naszej planety, za absolutny brak poszanowania środowiska, w którym sami też żyją. ci ludzie to prawdziwe śmiecie, dla których kasa jest ważniejsza niż wszystko inne.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić