Angelika Karpińska| 

Śląskie. Niesamowite odkrycie na polu rolnika pod Raciborzem

160

Rolnik przypadkowo znalazł ludzkie kości na polu uprawnym w okolicy Raciborza (woj. śląskie). Ich ułożenie było charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu oraz wczesnej epoki brązu. Jesienią zostaną przeprowadzone kolejne prace badawcze.

Śląskie. Niesamowite odkrycie na polu rolnika pod Raciborzem
Groby sprzed 4 tys. lat (Muzeum w Raciborzu)

Rolnik znalazł ludzkie kości na polu uprawnym w rejonie Raciborza. Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku, znajdującego się ok. 30 cm poniżej poziomu terenu. Archeolog z Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz wyjaśnił, że tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie pochówków, które pierwotnie znajdowały się dużo głębiej.

Podjęto decyzję o eksploracji mogiły. Dzięki temu ustalono, że kościec był ułożony na prawym boku ze zgiętymi rękoma, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód. Specjaliści podkreślają, że jest to charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu oraz wczesnej epoki brązu. Podczas prac polowych wydobyto kości nóg. Poniżej i obok opisywanego grobu odkryto następne 2 pochówki (tu także stwierdzono ułożenie na boku). Fakt ten wskazuje, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska. W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego - przekazało w komunikacie Muzeum w Raciborzu.

Pochówki sprzed 4 tys. lat zostały zabezpieczone. Podjęto decyzję o odłożeniu dalszych badań na jesień, gdy zakończy się sezon prac rolniczych.

Archeolog twierdzi, że pod Raciborzem może być więcej szkieletów

Romuald Turakiewicz twierdzi, że samo odkrycie tak starych szczątków nie jest zaskoczeniem, ponieważ w tej okolicy już wcześniej odnaleziono pochówek oraz ślady osadnictwa z tamtego okresu.

Natomiast zaskoczyło nas to, jak skomplikowany był ten pochówek. Mamy trzy szkielety w jednej jamie, więc to może być grób zbiorowy, pochówek rodzinny, może nawet ofiarny. Przypuszczam, że mamy do czynienia z większym cmentarzyskiem i szczątków będzie więcej - podkreślił.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie na budowie drogi w woj. kujawsko-pomorskim

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić