Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Śląskie. Niesamowite odkrycie na polu rolnika pod Raciborzem

83
Podziel się

Rolnik przypadkowo znalazł ludzkie kości na polu uprawnym w okolicy Raciborza (woj. śląskie). Ich ułożenie było charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu oraz wczesnej epoki brązu. Jesienią zostaną przeprowadzone kolejne prace badawcze.

Śląskie. Niesamowite odkrycie na polu rolnika pod Raciborzem
Groby sprzed 4 tys. lat (Muzeum w Raciborzu)
bEUUTxlx

Rolnik znalazł ludzkie kości na polu uprawnym w rejonie Raciborza. Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku, znajdującego się ok. 30 cm poniżej poziomu terenu. Archeolog z Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz wyjaśnił, że tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie pochówków, które pierwotnie znajdowały się dużo głębiej.

Podjęto decyzję o eksploracji mogiły. Dzięki temu ustalono, że kościec był ułożony na prawym boku ze zgiętymi rękoma, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód. Specjaliści podkreślają, że jest to charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu oraz wczesnej epoki brązu. Podczas prac polowych wydobyto kości nóg. Poniżej i obok opisywanego grobu odkryto następne 2 pochówki (tu także stwierdzono ułożenie na boku). Fakt ten wskazuje, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska. W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego - przekazało w komunikacie Muzeum w Raciborzu.
bEUUTxlz

Pochówki sprzed 4 tys. lat zostały zabezpieczone. Podjęto decyzję o odłożeniu dalszych badań na jesień, gdy zakończy się sezon prac rolniczych.

Archeolog twierdzi, że pod Raciborzem może być więcej szkieletów

Romuald Turakiewicz twierdzi, że samo odkrycie tak starych szczątków nie jest zaskoczeniem, ponieważ w tej okolicy już wcześniej odnaleziono pochówek oraz ślady osadnictwa z tamtego okresu.

Natomiast zaskoczyło nas to, jak skomplikowany był ten pochówek. Mamy trzy szkielety w jednej jamie, więc to może być grób zbiorowy, pochówek rodzinny, może nawet ofiarny. Przypuszczam, że mamy do czynienia z większym cmentarzyskiem i szczątków będzie więcej - podkreślił.
bEUUTxlF

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie na budowie drogi w woj. kujawsko-pomorskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUUTxma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
Historyk
8 miesięcy temu
Oczywiście musiano już podać lokalizację... Każdy kto ma minimalną wiedzę i potrafi czytać ze zrozumieniem dokładnie wie gdzie to jest. Mam tylko nadzieję, że został dobrze zabezpieczony przed rabusiami 🤬. Gratulację dla rolnika, pracę potrwają góra 2 sezony, oczywiście po zbiorach. W okolicy Raciborza znaleziono już kilka takich pochówków - Samborowice. Pozdrawiam!
benek
8 miesięcy temu
juź go załatwią,źe grzebał na stanowisku archeologicznym ,które naleźy do państwa zlodziejskiego.chałpe przetrzpą.a podatki za pole musi płacić bo pole jest jego aie pod trawą to pansta.
Tadek
8 miesięcy temu
Pozdro dla archeologa Romka
bEUUTxmb
loki
8 miesięcy temu
No ewidentnie cofamy się w czasie i to realnie bo co tydzień to jakieś znalezisko z przeszłości. Jak zapłacić ZUS żytem? to na tony przeliczą no i co ze stosami dla niewiernych będą na plantach czy na uboczu u mnie na rynku postawili skalniak co straszy no i jest fontanna więc kanalizacja pod krew już jest nie trzeba będzie szorować kostki brukowej. No i biuro wyższego inkwizytora , może na pięknie wyremontowanym dworcu PKP na którym się pociągi nie zatrzymują a jeżdżą ze 4
Nick
8 miesięcy temu
Co w tym niesamowitego?
Nick
8 miesięcy temu
Oby nasz wódz się nie dowiedział bo dojdzie następna miesięcznica.
to przodek
8 miesięcy temu
naszego wielkiego wodza! Sam słyszałem że jego ród wywodzi się od Bolesława Chrobrego, a nawet z czasów prehistorycznych. Bez wątpienia wszyscy pochodzimy od Noego, a TW Balbina w szczególności
Nick
8 miesięcy temu
Ciekawe czy mieli choroby współistniejące.
Pedro
8 miesięcy temu
moj kolega ma firme kanalizacyjna a corke arheologjem i ma wszystko we dupie jak co znajdzie w wykopje corka mowi nic sie niestalo i robole robja daleji kasa leci
!!!!!!!
8 miesięcy temu
Kondolencje dla rodziców zmarłego !!!!!!!!!
mega
8 miesięcy temu
Dlaczego nie kopią w Jedwabne tam tez są groby stare maja po 80 lat
sssss
8 miesięcy temu
Żony rolnik szuka a rolniczka męża. Pamiętaj rolniczko, że rolnik ma węża.
Jan
8 miesięcy temu
Obłuda zakrapiana farsą - miejsca pochówków ludzi to cmentarze i "se gmerać dla ciekawości w nich nie wolno", ale bardzo stare cmentarze to cmentarzyska, tu już "gmerać" można, tu już żadnej profanacji nie ma. A więc to tylko umowna nazwa rzutuje na naszą pośmiertną historię...
bEUUTxlT
Ot co
8 miesięcy temu
Cała ziemia to jedno wielkie cmentarzysko
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić