o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Grenlandia. Po 50 latach ujawniono, co było 1,4 km pod lodem. To ostrzeżenie

472
Podziel się

Okazuje się, że lodowa pokrywa Grenlandii skrywa w sobie tajemnicę, o których nie śniło się naukowcom. Badacze odnaleźli pod lodem szczątki pradawnych roślin, co wskazuje na to, że pokrywa lodowa musiała w przeszłości ulec roztopieniu. Zdaniem naukowców, są tam ślady całego ekosystemu.

Grenlandia. Po 50 latach ujawniono, co było 1,4 km pod lodem. To ostrzeżenie
Grenlandia. Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia pod lodem (YouTube)
bDZpKMCZ

Grenlandię mógł w przeszłości porastać las. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Vermont (UVM). Około 1,5 km pod lodem odnaleziono fragmenty gałęzi, łodyg i liści.

Grenlandia. Przewiercili się przez lód. Ściśle tajna operacja amerykańskiej armii

W 1966 roku naukowcy armii amerykańskiej przewiercili się 1386 metrów w głąb pokrywy lodowej w pobliżu ośrodka wojskowego Camp Century na północno-zachodniej Grenlandii. Pobrali z dna odwiertu niewielką próbkę gleby. Preparatem nie interesował się nikt przez dziesięciolecia.

Prawdziwym celem bazy wojskowej był bowiem zimnowojenny, supertajny projekt pod kryptonimem "Iceworm". Amerykanie chcieli ukryć pod lodem głowice rakietowe. Lokalizacja była wyznaczona nieprzypadkowo – pociski miały znajdować niedaleko od Związku Radzieckiego.

bDZpKMDb

Choć operacja wojskowa zakończyła się niepowodzeniem, badacze z Camp Century zrealizowali ważne badania. Przeanalizowano m.in. strukturę pokrywy lodowej na Grenlandii. Po dziś dzień pomaga to naukowcom lepiej rozumieć historię zlodowaceń.

Zwroty akcji dotyczące próbki z glebą z Grenlandii są jednak niczym z filmu. W latach 70. preparat trafił do zamrażarki na Uniwersytecie w Buffalo, a dwadzieścia lat później został przekazany Danii. Po dziesięcioleciach ktoś zainteresował się nim w momencie, gdy miał zostać ponownie przeniesiony.

Odkryli to 1,4 km pod lodem. Przełomowe znalezisko na Grenlandii

Ponad 50 lat po pobraniu próbki, w 2019 roku badania nad nią rozpoczął Andrew Christ z Uniwersytetu w Vermont. Postanowił przyjrzeć się jej pod mikroskopem. Naukowiec nie mógł uwierzyć własnym oczom.

bDZpKMDh
Lód zazwyczaj niszczy wszystko, co staje mu na drodze. Tutaj tak się jednak nie stało. Odkryliśmy doskonale zachowane, delikatne struktury roślinne. To skamienieliny, ale te rośliny wyglądają, jakby były żywe jeszcze wczoraj. Tworzą swojego rodzaju kapsułę czasu. Pokazują nam, jakie organizmy żyły kiedyś na Grenlandii. Nie moglibyśmy znaleźć tego nigdzie indziej – opisał odkrycie naukowiec.

Artykuł naukowy na temat znaleziska ukazał się w periodyku "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" (PNAS) 15 marca 2021 roku. Nad odkryciem pracowali także inni naukowcy. Badaniami kierował Paul Bierman z vermonckiej uczelni, pomagali mu także Joerg Schaefer z Uniwersytetu Columbia i Dorthe Dahl-Jensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

bDZpKMDi

Przełomowe odkrycie. To ostrzeżenie przed globalnym ociepleniem

Naukowcy twierdzą, że to przełom jeśli chodzi o dotychczasowe badania historii Ziemi. Okazuje się bowiem, że w przeszłości Grenlandia nie była cały czas pokryta lodem. Zdaniem badaczy, obszar ten porastały najprawdopodobniej gęste lasy.

Odkrycie ma przełożenie również na czasy współczesne. Może bowiem pozwolić lepiej zrozumieć zagrożenie, jakim jest globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne za które odpowiedzialny jest człowiek, prowadzą do stałego kurczenia się pokrywy lodowej na Grenlandii.

bDZpKMDj
Zobacz także: The Greenland Ice Sheet Vanished

Jeżeli stopią się lody Grenlandii, poziom wód na całym świecie podniesie się o około 7 metrów. Oznacza to, że wiele miast znajdzie się pod wodą. Odkrycie wskazuje, że Arktyka jest bardziej podatna na zmiany klimatyczne, niż wcześniej sądzono.

To nie jest coś, co dotyczy dwudziestego czy trzydziestego pokolenia od teraz. To problem, które może stać się palący w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił kierownik badań Paul Bierman.
bDZpKMDk

Obejrzyj także: Co skrywa pokrywa lodowa Grenlandii? Niezwykłe odkrycie naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZpKMDC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(472)
Cieplarnia BI...
miesiąc temu
Neandertalczycy jeździli dieslami a w piecach palili węglem wydobywanym przez krasnoludów i kopcili stąd poprzedni efekt cieplarniany
rychu
miesiąc temu
znaczy ze ludzie pierwotni mieli duzo lodowek i to otwartych a teraz jak wszystko wraca do normalnosci mowimy o efekcie cieplarnianym przeciez to wszystko sie dzieje cyklicznie rozlozone na miliony lat tak samo bylo z dziurami ozonowymi ale lobbing i glupota ludzka plus ciemnogrod robia swoje
Janek
miesiąc temu
Nie jest prawdą,że za zmiany klimatyczne odpiwiada człowiek. To kłamstwo.Zmiany klimatyczne zachodziły i nadal będą zachodzić. Za to odpowiedzialna jest przyroda. Wystarczy tylko postawić sobie pytanie czy przed tysiäcami lat gdy klimat zmieniał się człowiek też na to miał wpływ?
bDZpKMDD
Dario
miesiąc temu
No tak, jak Grenlandia znowu zmieni się z lodowej pustyni w zielony raj to będzie straszna katastrofa ekologiczna. Co trzeba mieć w głowie żeby pisać takie rzeczy?!
Wal
2 miesiące temu
Zawsze były okresy ocieplenia i zamarzania kiedyś nie było przemysłu i było to samo teraz jest dużo cwaniaków aby połączyć to z działalnością człowieka i zarobić na tym krocie wielu w to wierzy i dają się wciągać w takie działania Ziemia cały czas się zmienia a człowiek we wszystkim stwarza zagrożenie i taką retorykę narzuca innym
Aurellia
2 miesiące temu
Typowy bambinizm napisany przez Julki dla Julek. "Ostrzeżenie" raczej do czego prowadzi nieuwazanie na lekcjach autorów artykułu
ojhggfccffgh
2 miesiące temu
ti b dobrze ze poziom wód się podniesie, bo straszy liście że zabraknie wody!
Arek
2 miesiące temu
Klimat zmieniał od zawsze. Aż tu pojawił się inteligentny homo sapiens i stwirdził że powinno być inaczej.
Rozsądek
2 miesiące temu
Przeciez to natura reguluje a nie wy!!!! Czlowiek nie ma na to wplywu, taka epoka zimna byla tez w 13/14 wieku ba przelomie. To sie ciagle zmienia i my tak serio nie mamy na wplywu, globalisci robia z ludzi idiotow.
Kkffxfgb
2 miesiące temu
Nie trzeba być naukowcem żeby stwierdzić że gren to zielone a land to wyspa czyli Grenlandia
JaryWawa
2 miesiące temu
Poziom wód w oceanach podniesie się o 7 metrów...tia...
Poznan
2 miesiące temu
Nazwa mówi wszystko, ktoś kiedyś nie bez przyczyny nazwał ją zielonym lądem.
Prawdą w pysk
2 miesiące temu
To jeszcze jeden dowód na to że z tym "globalnym ociepleniem" , robią nas w bambuko, zupełnie jak z niesłychanie groźnym wirusem (ostatnio bardzo modnym) , ktoś tu chce nam wydrzeć ciężko zarobione pieniądze.
bDZpKMDv
Zelko
2 miesiące temu
Poradnik dla wszystkich czytelników artykułów O2. Jak wam się coś nie podoba, to nikt wam nie każe tego czytać :D
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić