Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Grenlandia. Po 50 latach ujawniono, co było 1,4 km pod lodem. To ostrzeżenie

481
Podziel się:

Okazuje się, że lodowa pokrywa Grenlandii skrywa w sobie tajemnicę, o których nie śniło się naukowcom. Badacze odnaleźli pod lodem szczątki pradawnych roślin, co wskazuje na to, że pokrywa lodowa musiała w przeszłości ulec roztopieniu. Zdaniem naukowców, są tam ślady całego ekosystemu.

Grenlandia. Po 50 latach ujawniono, co było 1,4 km pod lodem. To ostrzeżenie
Grenlandia. Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia pod lodem (YouTube)

Grenlandię mógł w przeszłości porastać las. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Vermont (UVM). Około 1,5 km pod lodem odnaleziono fragmenty gałęzi, łodyg i liści.

Grenlandia. Przewiercili się przez lód. Ściśle tajna operacja amerykańskiej armii

W 1966 roku naukowcy armii amerykańskiej przewiercili się 1386 metrów w głąb pokrywy lodowej w pobliżu ośrodka wojskowego Camp Century na północno-zachodniej Grenlandii. Pobrali z dna odwiertu niewielką próbkę gleby. Preparatem nie interesował się nikt przez dziesięciolecia.

Prawdziwym celem bazy wojskowej był bowiem zimnowojenny, supertajny projekt pod kryptonimem "Iceworm". Amerykanie chcieli ukryć pod lodem głowice rakietowe. Lokalizacja była wyznaczona nieprzypadkowo – pociski miały znajdować niedaleko od Związku Radzieckiego.

Choć operacja wojskowa zakończyła się niepowodzeniem, badacze z Camp Century zrealizowali ważne badania. Przeanalizowano m.in. strukturę pokrywy lodowej na Grenlandii. Po dziś dzień pomaga to naukowcom lepiej rozumieć historię zlodowaceń.

Zwroty akcji dotyczące próbki z glebą z Grenlandii są jednak niczym z filmu. W latach 70. preparat trafił do zamrażarki na Uniwersytecie w Buffalo, a dwadzieścia lat później został przekazany Danii. Po dziesięcioleciach ktoś zainteresował się nim w momencie, gdy miał zostać ponownie przeniesiony.

Odkryli to 1,4 km pod lodem. Przełomowe znalezisko na Grenlandii

Ponad 50 lat po pobraniu próbki, w 2019 roku badania nad nią rozpoczął Andrew Christ z Uniwersytetu w Vermont. Postanowił przyjrzeć się jej pod mikroskopem. Naukowiec nie mógł uwierzyć własnym oczom.

Lód zazwyczaj niszczy wszystko, co staje mu na drodze. Tutaj tak się jednak nie stało. Odkryliśmy doskonale zachowane, delikatne struktury roślinne. To skamienieliny, ale te rośliny wyglądają, jakby były żywe jeszcze wczoraj. Tworzą swojego rodzaju kapsułę czasu. Pokazują nam, jakie organizmy żyły kiedyś na Grenlandii. Nie moglibyśmy znaleźć tego nigdzie indziej – opisał odkrycie naukowiec.

Artykuł naukowy na temat znaleziska ukazał się w periodyku "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" (PNAS) 15 marca 2021 roku. Nad odkryciem pracowali także inni naukowcy. Badaniami kierował Paul Bierman z vermonckiej uczelni, pomagali mu także Joerg Schaefer z Uniwersytetu Columbia i Dorthe Dahl-Jensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Przełomowe odkrycie. To ostrzeżenie przed globalnym ociepleniem

Naukowcy twierdzą, że to przełom jeśli chodzi o dotychczasowe badania historii Ziemi. Okazuje się bowiem, że w przeszłości Grenlandia nie była cały czas pokryta lodem. Zdaniem badaczy, obszar ten porastały najprawdopodobniej gęste lasy.

Odkrycie ma przełożenie również na czasy współczesne. Może bowiem pozwolić lepiej zrozumieć zagrożenie, jakim jest globalne ocieplenie. Zmiany klimatyczne za które odpowiedzialny jest człowiek, prowadzą do stałego kurczenia się pokrywy lodowej na Grenlandii.

Zobacz także: The Greenland Ice Sheet Vanished

Jeżeli stopią się lody Grenlandii, poziom wód na całym świecie podniesie się o około 7 metrów. Oznacza to, że wiele miast znajdzie się pod wodą. Odkrycie wskazuje, że Arktyka jest bardziej podatna na zmiany klimatyczne, niż wcześniej sądzono.

To nie jest coś, co dotyczy dwudziestego czy trzydziestego pokolenia od teraz. To problem, które może stać się palący w ciągu najbliższych 50 lat – podkreślił kierownik badań Paul Bierman.

Obejrzyj także: Co skrywa pokrywa lodowa Grenlandii? Niezwykłe odkrycie naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(481)
takigrześ
9 miesięcy temu
W latach 70 wszyscy eksperci i naukowcy, opierając się oczywiście na szczegółowych i niepodważalnych wynikach badań głosili nadejście globalnego ochłodzenia. I to była JEDYNA I OBOWIĄZUJĄCA wersja przyszłości. Minęło parę lat i na podstawie TYCH SAMYCH tylko pogłębionych badań, robionych przez TYCH SAMYCH naukowców i ich uczniów wieszczy nam się globalne ocieplenie. A i tak BĘDZIE TO CO MA BYĆ. I żadne działanie człowieka, może poza totalną zagładą atomową, wiele tu nie zmieni. Mrówka może się wspiąć po nodze słonia i ugryźć go w lewe .... między nogami, słoń może to nawet zauważy, ale słonia to naprawdę nie przewróci. Chyba że padnie ze śmiechu która się tak natrudziła myśląc że da radę go powalić. A za Jagiellonów w Polsce zakładano winnice. A możliwośi technologiczne były mniejsze niż dziś.
emil
10 miesięcy temu
Sądząc po tych szczątkach atak chłodu nastąpił dość gwałtownie co jest gorsze ocieplenie stopniowe czy nagły atak chłodu to może nastąpic gdy w wyniku ocieplenia prąd zatokowy zniknie lub zmieni kierunek i Europa leży na tej szerokosci geograficznej w Kanadzie panują o wiele chłodniejsze warunki niż u nas
Badul
11 miesięcy temu
Na zdjęciu pisze że to rok 2300...a nie 2030 jak w komentarzu pod zdjęciem...drobna różnica
G.G
11 miesięcy temu
Niech jeszcze ci naukowcy wyjaśnią, w jaki sposób wywołujemy efekt cieplarniany na Marsie, bo tam też od pewnego czasu klimat się ociepla... Troska o ekologię jest w pełni zrozumiała - ale obecna "proklimatyczna" propaganda to po prostu kolejny chwyt marketingowy, i odwracanie uwagi od tych, którzy szkodzą środowisku nieporównanie bardziej od zwykłych ludzi, i którzy nie zamierzają u siebie nic zmieniać.
szwejo
11 miesięcy temu
Zmiany klimatu zachodziły od zawsze,ale nigdy w takim tempie jak teraz.Ziemia i przyroda przetrwa i te zmiany,wirus jakim jest człowiek na szczęście nie.
Sprawiedliwy
11 miesięcy temu
Zmiany klimatyczne zachodzą z minuty na minutę i nic tego nie zmieni a w dzisiejszych czasach dzieje się to bardzo szybko tak samo szybko albo jeszcze szybciej jak przepływ informacji na ten temat.
Jjj
11 miesięcy temu
ci madrzy od ocieplenia klimatu jak wody bedzie za duzo na ziemi wysla na marsa i tam zaczna nowe zycie
Jerz jesionka
11 miesięcy temu
Judasze z USA od dawna jątrzą oskarżając Rusków,że chcą wojny.
Thomas Raumer...
11 miesięcy temu
nie wierzę ludzie to na naprawdę dziwny gatunek
Karol
11 miesięcy temu
Tu nie chodzi o samo ocieplenie czy ochłodzenie klimatu bo one były,są i będą.Raczej o to,że postępuje to bardzo,bardzo szybko niż normalnie a to fakt.
Hel
11 miesięcy temu
Wikingowie szukali nowych bardziej przyjaznych terenów.Znalezli lad cały zadrzewiony porosniety roślinnością .Z tad nazwa Grenlandia czyli grin zielona.Zmiany klimatyczne zachodziły i zachodzą cały czas tylko a maluczkim wmawia się że to ich wina.Aby wzbogacić się nakłada się na obywateli kary np.wymiana samochodów na elektryczne zakaz palenia węglem
Cieplarnia BI...
rok temu
Neandertalczycy jeździli dieslami a w piecach palili węglem wydobywanym przez krasnoludów i kopcili stąd poprzedni efekt cieplarniany
rychu
rok temu
znaczy ze ludzie pierwotni mieli duzo lodowek i to otwartych a teraz jak wszystko wraca do normalnosci mowimy o efekcie cieplarnianym przeciez to wszystko sie dzieje cyklicznie rozlozone na miliony lat tak samo bylo z dziurami ozonowymi ale lobbing i glupota ludzka plus ciemnogrod robia swoje
Dario
rok temu
No tak, jak Grenlandia znowu zmieni się z lodowej pustyni w zielony raj to będzie straszna katastrofa ekologiczna. Co trzeba mieć w głowie żeby pisać takie rzeczy?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić