Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Smutne 20-lecie Platformy. "Marazm i paraliż"

53

24 stycznia przypada okrągła, 20. rocznica założenia Platformy Obywatelskiej. Nikt się jednak nie cieszy. Największa polska partia opozycyjna przeżywa obecnie potężny kryzys. Wewnętrzny, bo odchodzą z niej kolejni politycy. I wizerunkowy, bo nie tylko zasilają szeregi rywala, ale robią rysy na wizerunku partii. I tak już nadwyrężonym.

Smutne 20-lecie Platformy. "Marazm i paraliż"
Joanna Mucha z Borysem Budką na początku 2020 roku (Getty Images)

Ostatnie dni i tygodnie nie są dobre dla (wciąż) największej partii opozycyjnej. Niby wyborcy typują Koalicję Obywatelską jako największego rywala PiS, co widać choćby w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z pierwszej połowy stycznia, gdzie KO z poparciem 20,6 proc. była drugim wyborem. Jednak w środku aż się gotuje.

Problem pierwszy: Hołownia

To właśnie do ruchu Szymona Hołowni przeszła w ostatnich dniach dwójka polityków: senator Jacek Bury i posłanka Joanna Mucha. O ile jednak Bury to postać z KO związana stosunkowo luźno (poparcie partii w wyborach do Senatu uzyskał ledwie w 2019 r., wcześniej będąc politykiem .Nowoczesnej), o tyle Joanna Mucha była z partią związana od 2003 r.

Jej odejście może być akurat trudniejsze dla wyborców partii. W dodatku oboje trafili do ugrupowania, które uchodzi za rezerwuar wyborców o podobnych poglądach.

Zobacz także: Zobacz też: Sondaż IBRiS dla WP. PiS z mocną przewagą. Bronisław Komorowski broni opozycji

Problem drugi: Przywództwo

Po przegranych przez Koalicję wyborach parlamentarnych i wyborach do Europarlamentu, na początku 2020 r. Grzegorz Schetyna poinformował, że nie będzie ubiegał się o bycie przewodniczącym. Został nim śląski poseł Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Wydaje się jednak, że partia pod jego przywództwem nie tylko nie zrobiła kroku do przodu, ale wręcz w tył.

"Ludzie wybrali tego przewodniczącego rok temu" - wzdycha ciężko w rozmowie z o2.pl członek władz Koalicji. I dodaje, że odchodzących posłów szkoda. W jego ocenie dowodzi to, że mogą nastąpić większe ruchy w polskiej polityce. Wracając jednak do obecnego przewodniczącego KO: nie ma charyzmy Tuska ani umiejętności rozgrywania Schetyny.

Mamy szefa czy jakąś grupę decyzyjną? A jeśli grupę, to kto za to odpowiada? Ale oczywiście kierownictwo uważa, że wszystko jest pod kontrolą. A jest marazm i paraliż. Posłowie działają bez większego pomysłu - mówi w rozmowie z o2.pl jeden z posłów.

I wskazuje, że "Budka jest solistą, ma swoje ambicje". Podobnie jak Rafał Trzaskowski. Trzaskowski to zresztą kolejny, dość nieoczekiwany problem Koalicji.

Problem trzeci: Trzaskowski

Wybory prezydenckie, w których Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego bardzo nieznaczną przewagą głosów, przyniosły przetasowania na scenie politycznej. Trzaskowski, tuż po drugiej rundzie głosowania zapowiedział, że tworzy swój ruch polityczny.

I choć na razie pozostało to mocno deklaratywne, to Trzaskowski zdecydowanie jest zawodnikiem aspirującym do klasy ciężkiej. Od początku próbował dystansować się od KO i - może nawet bardziej - od jej przewodniczącego.

Rafał, jako złote dziecko Platformy, choć mocno już dojrzałe, myśli, że wszystko mu się należy. I że tylko on może zbawić partię. Postawił się sam obok KO, a energię traci na media i pouczanie Schetyny - mówi o2.pl polityk KO.

Problem czwarty: Komunikacja i ideologia

KO jako partia ewidentnie przegrywa komunikacyjnie. Przekaz bycia "anty-PiSem" bez konkretnych zapowiedzi i przekazu dla młodych, niechęć do współpracy z innymi ugrupowaniami oraz rozproszenie - to buduje obawy wyborców.

Wszystko dzieje się w jakiejś niewiedzy. Ludzie stoją i się przyglądają, obserwują, zamiast maszerować. Codziennie po 10 konferencji, to się rozmywa - dodaje nasz rozmówca.

Reasumując, Koalicja musi szybko "wymyślić się na nowo". Przepracować program i zacząć słuchać własnych polityków. Bo inaczej wejście partii w wiek "wczesny dorosły" może się dla niej skończyć bardzo boleśnie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić