Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Smutne 20-lecie Platformy. "Marazm i paraliż"

35
Podziel się:

24 stycznia przypada okrągła, 20. rocznica założenia Platformy Obywatelskiej. Nikt się jednak nie cieszy. Największa polska partia opozycyjna przeżywa obecnie potężny kryzys. Wewnętrzny, bo odchodzą z niej kolejni politycy. I wizerunkowy, bo nie tylko zasilają szeregi rywala, ale robią rysy na wizerunku partii. I tak już nadwyrężonym.

Smutne 20-lecie Platformy. "Marazm i paraliż"
Joanna Mucha z Borysem Budką na początku 2020 roku (Getty Images)

Ostatnie dni i tygodnie nie są dobre dla (wciąż) największej partii opozycyjnej. Niby wyborcy typują Koalicję Obywatelską jako największego rywala PiS, co widać choćby w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z pierwszej połowy stycznia, gdzie KO z poparciem 20,6 proc. była drugim wyborem. Jednak w środku aż się gotuje.

Problem pierwszy: Hołownia

To właśnie do ruchu Szymona Hołowni przeszła w ostatnich dniach dwójka polityków: senator Jacek Bury i posłanka Joanna Mucha. O ile jednak Bury to postać z KO związana stosunkowo luźno (poparcie partii w wyborach do Senatu uzyskał ledwie w 2019 r., wcześniej będąc politykiem .Nowoczesnej), o tyle Joanna Mucha była z partią związana od 2003 r.

Jej odejście może być akurat trudniejsze dla wyborców partii. W dodatku oboje trafili do ugrupowania, które uchodzi za rezerwuar wyborców o podobnych poglądach.

Zobacz także: Zobacz też: Sondaż IBRiS dla WP. PiS z mocną przewagą. Bronisław Komorowski broni opozycji

Problem drugi: Przywództwo

Po przegranych przez Koalicję wyborach parlamentarnych i wyborach do Europarlamentu, na początku 2020 r. Grzegorz Schetyna poinformował, że nie będzie ubiegał się o bycie przewodniczącym. Został nim śląski poseł Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Wydaje się jednak, że partia pod jego przywództwem nie tylko nie zrobiła kroku do przodu, ale wręcz w tył.

"Ludzie wybrali tego przewodniczącego rok temu" - wzdycha ciężko w rozmowie z o2.pl członek władz Koalicji. I dodaje, że odchodzących posłów szkoda. W jego ocenie dowodzi to, że mogą nastąpić większe ruchy w polskiej polityce. Wracając jednak do obecnego przewodniczącego KO: nie ma charyzmy Tuska ani umiejętności rozgrywania Schetyny.

Mamy szefa czy jakąś grupę decyzyjną? A jeśli grupę, to kto za to odpowiada? Ale oczywiście kierownictwo uważa, że wszystko jest pod kontrolą. A jest marazm i paraliż. Posłowie działają bez większego pomysłu - mówi w rozmowie z o2.pl jeden z posłów.

I wskazuje, że "Budka jest solistą, ma swoje ambicje". Podobnie jak Rafał Trzaskowski. Trzaskowski to zresztą kolejny, dość nieoczekiwany problem Koalicji.

Problem trzeci: Trzaskowski

Wybory prezydenckie, w których Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego bardzo nieznaczną przewagą głosów, przyniosły przetasowania na scenie politycznej. Trzaskowski, tuż po drugiej rundzie głosowania zapowiedział, że tworzy swój ruch polityczny.

I choć na razie pozostało to mocno deklaratywne, to Trzaskowski zdecydowanie jest zawodnikiem aspirującym do klasy ciężkiej. Od początku próbował dystansować się od KO i - może nawet bardziej - od jej przewodniczącego.

Rafał, jako złote dziecko Platformy, choć mocno już dojrzałe, myśli, że wszystko mu się należy. I że tylko on może zbawić partię. Postawił się sam obok KO, a energię traci na media i pouczanie Schetyny - mówi o2.pl polityk KO.

Problem czwarty: Komunikacja i ideologia

KO jako partia ewidentnie przegrywa komunikacyjnie. Przekaz bycia "anty-PiSem" bez konkretnych zapowiedzi i przekazu dla młodych, niechęć do współpracy z innymi ugrupowaniami oraz rozproszenie - to buduje obawy wyborców.

Wszystko dzieje się w jakiejś niewiedzy. Ludzie stoją i się przyglądają, obserwują, zamiast maszerować. Codziennie po 10 konferencji, to się rozmywa - dodaje nasz rozmówca.

Reasumując, Koalicja musi szybko "wymyślić się na nowo". Przepracować program i zacząć słuchać własnych polityków. Bo inaczej wejście partii w wiek "wczesny dorosły" może się dla niej skończyć bardzo boleśnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Kowalski PL
rok temu
Tak pchalem ten autobus ale nie dam się przekupić tym 💩 medalem❗
PO krzywdzi l...
rok temu
PO krzywdzi ludzi i niszczy im życie!. Jestem osoba niepełnosprawną i przez PO i Starostwo w Sławnie w zachodniopomorskim zostałam niewinnie zwolniona z pracy!. DLATEGO LUDZIE NIE CHCĄ JUŻ WIĘCEJ TAKICH ,,rządów"!
nulla
rok temu
PO to skrót P-łatni O-rtodoksyjni to opalacana przez obce rządy głównie Izrael partia mająca za cel doprowadzić do upadku państwowości Polskiej . Polska według ich założeń ma być żydowska a z nazwy tylko Polska . Tusk już dawno to ogłowsił ,, Polski już nie ma " kiedy był premierem w restauracji Sowa
8787
rok temu
Joasiu: "znowu w życiu ci nie wyszło" Pośpiewasz sobie z płaczkiem
8787
rok temu
Wrogowie POlski za skuteczność płacą, a nie za same hucpy. Tu korytko wysycha, trzeba się inaczej ustawić
wyder33
rok temu
Daliście już 10-20zł na Hołownię?
wyder33
rok temu
Pamiętam jak Hołownia mówił o nowym otwarciu w polityce. Teraz tak się zastanawiam, czyżby nowe otwarcie ze starymi wyjadaczami? Jeśli tak to to się nie uda, widać ten pan o polityce wie bardzo mało.
zzz
rok temu
Nie można uprawiać polityki tylko sącząc jad w kierunku PIS-u bez programu, ale jak ten Budka ma napisać program jak łączy tyle różnych partii w KO. To się nigdy nie uda, partia musi mieć swój program dla wyborcy, ale kiedy to zrozumieją włodarze PO tego nie wiem.
Marta
rok temu
Tylko Trzaskowski!!!
ewa
rok temu
Akurat odejście Pani Muchy wyjdzie tylko na korzyść dla PO . To kobieta bardzo pazerna na stanowiska ale ma niskie kompetencje personalne. A Hołownia zbiera z rynku odpady polityczne ....taki to nowy standart budowania parti nowej
stani
rok temu
I dokładnie to jest to co mówi P. Mucha, wszyscy po kolei od Budki poprzez Arułkowicze, Tomczyki,Nitrasy,Trzaskowskie i wielu innych nic nie proponują , jedna ich śpiewka to wszystko na nie i krytyka. np. jak słyszę od p. Arułkowicza jaka jest sytuacja w służbie zdrowia to pytam a co pan zrobił za pana rządów. ten gość akurat w tym temacie powinien milczeć
asad
rok temu
Całe to PO to jedna wielka ściema!!! Ich program to potknięcia PiS-u. Na sali sejmowej ,,walka" a w kuluarach śmiech i poklepywanie się wzajemne po plecach.Paru ,,harcowników" dla zasady i ciemnego ludu a potem na wódeczkę z kolacyjką.Utrzymanie stanowisk i diet poselskich to też część umowy ,,KOalicyjnej" z pis-iorami,i tak do następnych niby wyborów! Ale się towarzystwo dobrało! A nam biednym tylko nędza, i tak to się kręci od 32 lat.
Tom
rok temu
Piss jak przegrali, to chociaż wyciąneli wnioski i przygotowali się jak zdobyć władzę i oszukać społeczeństwo. Niestety PO sięga już dna. Brakuje tam lidera.
Metro66
rok temu
Czy ktoś jest w stanie wymienić 3 liderów PO ? Za to można wymienić w ich szeregach byłych sportowców przyzwyczajonych że ich interesy prowadzi menadżer .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić