Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Smutne wieści z Olsztyna. Odszedł weteran wojenny mjr Hurynowicz "Góra"

4
Podziel się:

Smutne wieści z Olsztyna. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł żołnierz Armii Krajowej mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra". Jako 18-latek walczył w najważniejszej operacji formacji w Wilnie. W chwili śmierci miał 96 lat.

Smutne wieści z Olsztyna. Odszedł weteran wojenny mjr Hurynowicz "Góra"
Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" (Facebook, Kresowi Żołnierze Armii Krajowej)

Mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" odszedł w niedzielę 14 sierpnia w olsztyńskim szpitalu po długotrwałej i wycieńczającej chorobie - przekazało TVP3 Olsztyn. Weteran wojenny miał 96 lat.

Odszedł weteran wojenny mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra"

Hurynowicz wstąpił do wileńskiej Armii Krajowej w 1943 roku. Rok później został przydzielony do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady AK mjr. Franciszka Koprowskiego "Konara" w stopniu kaprala podchorążego. Walczył m.in. z oddziałami litewskimi pod Koniawą, uczestniczył też w akcji zdobycia posterunku granicznego w Kaszetach

Żołnierz zapisał na kartach polskiej historii dzięki udziałowi w najważniejszej operacji wileńskiej Armii Krajowej, czyli operacji "Ostra Brama", która rozpoczęła się 7 lipca 1944 r. W ramach tej brawurowej akcji Polacy wyzwolili Wilno.

Po zakończonej bitwie mjr Hurynowicz trafił do sowieckiego aresztu. W drodze do obozu w Miednikach Królewskich udało mu się jednak uciec. Na początku 1945 roku został wcielony do Wojska Polskiego, a kilka miesięcy później zdemobilizowany. Po wojnie na stałe zamieszkał w Olsztynie.

W latach powojennych mjr Hurynowicz aktywnie angażował się w działalność kombatancką i społeczną, pełnił m.in. funkcję wiceprezesa zarządu głównego Niezależnego Związku Żołnierzy AK. Często odwiedzał szkoły, gdzie przekazywał uczniom wiedzę na temat Armii Krajowej.

W wolnych chwilach "Góra" oddawał się swojej największej pasji - żeglarstwu. Olsztyniain pływał aż do 87 roku życia. Już jako senior dopłynął na Islandię i Wyspy Owcze.

Zobacz także: Siły Indonezji i USA prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe. Zobacz nagranie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
pawel-
miesiąc temu
szkoda mógł poczekać na uczciwy proces AK za skazanie na śmierć 170000 bezbronnych Warszawiaków !
Wik
miesiąc temu
Armia krajowa a zero czołgów, samolotów, okrętów a nawet dział. To nie armia tylko grupki partyzanckie. Proszę poczytać co można nazwać armią. W AK było takie nazewnictwo, pułk i 45 ludzi a to nawet jest tylko większy pluton.
Dekerta
miesiąc temu
Piękny wiek.a mi ojca w szpitalu zabili jak miał osiemdziesiat
Stary
miesiąc temu
Z tym wyzwoleniem to nie do końca tak było, że Polacy sami wyzwolili Wilno. Ojciec też brał udział w Akcji Ostra Brama. Akcja Burza skończyła się klęską w Wilnie i Lwowie a mimo to rozpoczęto ją także w Warszawie. Wyszło jak wyszło. Dzisiaj klęskę ukazuje się jako wielkie zwycięstwo moralne bo cóż innego pozostaje. Klęska zawsze jest sierotą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić