BOB| 

Śnieg zrobił się różowy i zielony. Zaskakująca sytuacja na Antarktydzie

21

Zaskakujące zdjęcia z Antarktydy obiegły światowe media. Czy są powody do niepokoju? Dlaczego śnieg ma dziwne kolory? Eksperci wyjaśniają.

Śnieg zrobił się różowy i zielony. Zaskakująca sytuacja na Antarktydzie
Różowy śnieg na Antarktydzie (Facebook)

Antarktyda to jedno z nielicznych miejsc na świecie, które nie zostało zdominowane przez ludzi. Nie znaczy to jednak, że nasze codzienne życie nie ma wpływu na tamtejszą przyrodę. Są na to kolejne dowody.

Dlaczego śnieg na Antarktydzie jest zielony i różowy?

Światowe media obiegły zdjęcia, które zostały zrobione niedaleko ukraińskiej bazy Akademik Wernadski. W tamtych okolicach śnieg nie jest biały, a różowy lub zielony. Skąd tak zaskakujące zjawisko?

- To zjawisko nazywane "rozkwitem śniegu". Takie kolory pojawiają się w wyniku rozwoju mikroskopijnych glonów na śniegu. Rozmnażają się przez zarodniki, które nie boją się ekstremalnych mrozów - czytamy na Facebooku ukraińskiej bazy na Antarktydzie.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Niecodzienne kolory śniegu zostały już zauważone w ubiegłym roku. Wspomniane glony są efektem zmian klimatycznych. Na Antarktydzie z każdym rokiem odnotowywane są coraz wyższe temperatury z powodu globalnego ocieplenia.

Zobacz także: Pierwszy raz w historii pomiarów. Antarktyda drży w posadach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić