Spacerował nad Bałtykiem. Polak natrafił na niezwykły okaz

112

Każdy turysta odpoczywający nad Morzem Bałtyckim, marzy o tym, by znaleźć na plaży pokaźnych rozmiarów bursztyn. Pan Jan Stanisław miał ostatnio ogromne szczęście. Spacerując nad morzem w miejscowości Dębina w gminie Ustka, natknął się na niezwykły okaz.

Spacerował nad Bałtykiem. Polak natrafił na niezwykły okaz
Pan Jan znalazł taki bursztyn w miejscowości Dębina (Facebook, Jan Stanisław Matyjasik)

Bursztyn jest skamieniałą żywicą drzew iglastych, spotykaną na wszystkich kontynentach. Najczęściej jest żółtawy, złocistożółty, miodowy, pomarańczowy.

Bursztyn od dawna jest przedmiotem pożądania. Ma wyjątkowo duże znaczenie kolekcjonerskie, należy do cenionych kamieni ozdobnych, jubilerskich i leczniczych. Szczególnie cenne są okazy zawierające inkluzje dobrze zachowanych organizmów zwierzęcych i roślinnych.

W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.

Znanych jest około 60 gatunków bursztynów. Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich - stwierdzono je w Kanadzie. Najmłodsze, niezaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii.

Udany spacer w Dębinie

Bursztyn to jedna z najpiękniejszych pamiątek, jakie można przywieźć znad morza. Pan Jan Stanisław na facebookowej grupie "Kocham morze" pochwalił się ogromnym bursztynem, który znalazł ostatnio, po sztormie na Bałtyku.

"Udany spacer"- napisał szczęśliwy znalazca.

"Cudeńko. Morze nie dość, że piękne to jeszcze takie wspaniałe niespodzianki wyrzuca", "Piękny okaz, sztorm ma swoje lepsze strony", "Niesamowity" - zachwycają się internauci.

Bursztyny najłatwiej jest szukać pomiędzy listopadem a kwietniem. Wtedy właśnie zimowe sztormy powodują wypłukiwanie bursztynu z dna morza. Ruch fal powoduje, że wraz z wodorostami bursztyn trafia na brzeg.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Sensacyjne odkrycie na pustyni przy użyciu zdjęć satelitarnych
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić