aktualizacja 

Śpiewał o zabijaniu ludzi LGBT. "Wstydzę się". W wyborach startuje z lewicowej listy

Damian Krępa to znany raper występujący pod pseudonimem artystycznym Bas Tajpan. Muzyk wiele lat temu w swej piosence pt. "Chwasty" nawoływał do zabijania homoseksualistów. Teraz twierdzi, że przeszedł głęboką metamorfozę wewnętrzną. Startuje do rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej z komitetu Dąbrowianie Razem, który poparła Lewica. - Znam osoby LGBT od wielu lat. Przyjaźnię się z nimi - przekonuje w rozmowie z o2.pl.

Śpiewał o zabijaniu ludzi LGBT. "Wstydzę się". W wyborach startuje z lewicowej listy
Bas Tajpan w piosence "Wolny". Kadr pochodzi z teledysku (YouTube, Bas Tajpan)

Damian Krępa (Bas Tajpan) startuje w wyborach samorządowych 2024 z listy komitetu Dąbrowianie Razem w okręgu wyborczym numer 3.

Proszę o głosy na Marcina Bazylaka (prezydenta Dąbrowy Górniczej - przyp. red.) oraz na kandydatów Lewicy, którzy startują w komitecie Dąbrowianie Razem - apelował niedawno Włodzimierz Czarzasty.

Raper śpiewał o zabijaniu homoseksualistów. Startuje z lewicowej listy

Obecność Krępy na liście polityków promowanych przez Lewicę może dziwić. W 2004 roku głośno było o jego utworze Bas Tajpana pt. "Chwasty", w którym nazywał osoby LGBT m.in. "sodomitami" i nawoływał wręcz do zabójstw. Nie cytujemy tekstu ze względu na jego drastyczność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jaka pensja dla nauczycieli? Biedroń podał kwotę

Teraz w rozmowie z o2.pl mężczyzna przekonuje, że jest już innym człowiekiem. - Piosenka "Chwasty" powstała dobre dwadzieścia lat temu. Była ona odzwierciedleniem moich poglądów z tamtych lat i dziś stanowczo odcinam się od takich treści - mówi raper.

Z otwartą przyłbicą przyznaję się do błędów przeszłości. To było dla mnie pół roku religijnego, skrajnego, niezdrowego fanatyzmu. Totalnie zapatrzyłem się w biblijne treści, analizowałam i rozumiałem je niezwykle dosłownie, jak neofita. Zaznaczę, że nie miało to nic wspólnego z religią katolicką - podkreśla w rozmowie z o2.pl.

Krępa powtarza, że dziś "kategorycznie odcina się od tamtych poglądów". - Wstydzę się utworu "Chwasty" i tego, że w ogóle on ujrzał światło dzienne. Przeszłości niestety nie zmienię, mogę tylko tworzyć lepszą teraźniejszość i przyszłość. Utwór "Wolny" pokazuje moje aktualne poglądy - zapewnia.

Nawoływał do zabijania homoseksualistów. Teraz jest na lewicowej liście

Krępa zdradza, co skłoniło go do nagrania utworu "Wolny".

Dwa lata przechorowałem na raka płuc. Otarłem się o śmierć. Doświadczyłem wszystkich tych "przyjemności" pod tytułem chemioterapia, radioterapia. Przeszedłem liczne operacje. Wyszedłem z tego, obecnie - zgodnie z badaniami - jestem zdrowy. Trzeba w końcu światu powiedzieć, co naprawdę siedzi w mojej głowie. Robię to w tym utworze - wyjaśnia.

Krępa podkreśla, że aktualnie przyjaźni się z wieloma osobami LGBT. Jak dodaje, nie mają mu one za złe jego dawnych poglądów.

Podpisuję się obiema rękami i nogami pod słynnym powiedzeniem, że "tylko krowa nie zmienia poglądów". Nie chcę żyć w niezdrowej nienawiści, pragnę wyznawać zasadę "szanuj bliźniego swego, jak siebie samego". Mogę być tylko lepszym człowiekiem - zaznacza w rozmowie z o2.pl raper.

Biedroń komentował twórczość Bas Tajpana. Nie krył emocji

W 2011 roku Robert Biedroń skomentował utwór "Chwasty" Basa Tajpana dla portalu "queer.pl". - To odrażający tekst. Bezpośrednio nawołujący do nienawiści wobec osób homoseksualnych i zachęcający do popełnienia przestępstwa - powiedział.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Marcinem Bazylakiem, który stoi on na czele komitetu wyborczego Dąbrowianie Razem.

Damian Krępa jest żywym dowodem na to, że nie ma przypadków beznadziejnych. Nie patrzmy na to, co nagrał dwadzieścia lat temu, a spójrzmy, jakim człowiekiem jest dzisiaj. Obserwuję go od przynajmniej kilkunastu lat i wiem, że tamten epizod ma już dawno za sobą - powiedział dla o2.pl ubiegający się o drugą kadencję prezydent Dąbrowy Górniczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bas Tajpan - Wolny (prod. Pawulon.vibe)
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić