Spotkanie Putina z Zełenskim w Stambule? Erdogan ma propozycję!

Prezydent Turcji przekazał dziennikarzom, że zamierza skontaktować się telefonicznie z Władimirem Putinem oraz Wołodymyrem Zełenskim. Recep Tayyip Erdogan chce doprowadzić do spotkania twarzą w twarz obu prezydentów zwaśnionych państw. Celem mają być rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie.

Spotkanie Putina z Zełenskim w Stambule? Erdogan ma propozycję!
Prezydent Turcji ma zadbać o ewentualne spotknie Zełenskiego i Putina (Photo by Isa Terli/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

W piątek 22 kwietnia prezydent Turcji spotkał się z dziennikarzami. Przekazał, iż zaproponował Władimirowi Putinowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu, że mogą spotkać się na neutralnym gruncie – w Stambule. Planowane są też rozmowy telefoniczne.

Prezydent Turcji oferuje pomoc w mediacjach

Recep Tayyip Erdogan wspomniał, że w najbliższym czasie skontaktuje się z przywódcami obu państw. Poprzednie negocjacje prowadzone w Stambule oceniano jako duży krok na drodze do zakończenia konfliktu.

Dziś lub jutro planowane są rozmowy z Putinem i Zełenskim. Planujemy także kontynuowanie procesu w Stambule na poziomie liderów krajów. Mam nadzieję, że przyjmą nasze zaproszenie. Zorganizujemy spotkanie na wysokim szczeblu w Stambule – mówił prezydent Turcji.

Wcześniej w Turcji odbyły się dwie rozmowy pomiędzy politykami z Rosji i Ukrainy. Pierwsza z nich miała miejsce 10 marca w Antalyi, a druga 29 marca w Stambule. Strona turecka była mediatorem w tych negocjacjach. Erdogan mówił wówczas, że Turcja może być gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy i postara się o jak najszybsze zaaranżowanie spotkania Zełenskiego z Putinem.

Nie wiadomo jednak, czy Władimir Putin będzie chętny na osobiste spotkanie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że prezydent Rosji jest gotów na takie rozmowy, jednak wcześniej należy spełnić odpowiednie warunki i "przygotować dokumenty". Portal informacyjny "Nexta" przekazał, że wspomniane dokumenty to "porozumienie gotowe do podpisania przez obu przywódców".

Zobacz także: Skąd decyzja Putina o odwołaniu szturmu? Pułkownik ocenia
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić