Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Sprawdzą religijność Polaków. Już w najbliższą niedzielę

13
Podziel się

W najbliższą niedzielę odbędzie się liczenie wiernych obecnych w kościołach i przystępujących do komunii świętej. Religijność Polaków będzie sprawdzana w całej Polsce.

Sprawdzą religijność Polaków. Już w najbliższą niedzielę
26 września w całej Polsce odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych. (Facebook)
bETuIKAB

W najbliższą niedzielę, 26 września Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadzi badanie niedzielnych praktyk religijnych. W tym roku badanie zaplanowano nieco wcześniej, niż realizowano je zazwyczaj.

Liczenie wiernych w Polsce prowadzone jest raz w roku w tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w kościelne święto lub uroczystość. Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego "zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia".

bETuIKAD
W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej, niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września - czytamy w komunikacie na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

W ubiegłym roku z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa liczenie wiernych zostało odwołane. Ostatnie raport pochodzi z 2019 roku. Z danych wynika, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 36,9 proc. zobowiązanych katolików, z czego 16,7 proc. przystąpiło do komunii świętej.

Oznacza to mniej wiernych w kościołach w porównaniu do raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego z 2018 roku. Wówczas we mszy uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików, a 17,3 proc. przystąpiło do komunii świętej. W 2017 r. było to odpowiednio 38,3 proc. i 17 proc.

bETuIKAJ

W całej Polsce jest ponad 10,3 tys. parafii katolickich, w których służy ponad 20 tys. księży.

Zobacz także: Abp Marek Jędraszewski krytykuje UE. Ks. Kobyliński: dyskusja jest barwna, ale nie merytoryczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETuIKBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Neti
2 miesiące temu
Ktoś kto wstępuje w wtom religie powinien być chrzczony wieku 18 lat by był świadomy bez żadnych chrzesnych to jest tylko po to by kasę zebrać a dalsza impreza zależy już od rodziny wolny wybur A tym co nie pasuje to niech się wypisują z kościoła a nie udają katolików
Driver
2 miesiące temu
No i co związku stym,mamy żyć w strachu czy co?
Didi
2 miesiące temu
Ha ha, a to wszystko według kościoła i jego wątpliwej metodologii. Podobno proboszczowie naciskają, żeby zawyżać te liczby, bo boją się biskupów.
bETuIKBf
Marii
2 miesiące temu
ABC ty chyba nie wiesz co to jest Kościół. Jesteście analfabetami religijnymi. Nie macie wiedzy to milczcie!!!!!
Eea
2 miesiące temu
😀😀😀😀😀😀
Abc
2 miesiące temu
Religijność spadła z powodu afer w kościele a modlić się można wszedzie
Jarek
2 miesiące temu
Rydzyk policzy ma on dobre liczydlo
Anlea
2 miesiące temu
Ważne kto będzie to liczył.
Brak słów
2 miesiące temu
Religijnosc Polaków jest tylko na pokaz. Bo większość to zaklamana, zawistna, malostkowa tłuszcxar
Lek.
2 miesiące temu
Problemy kościoła zaczęły się nie tylko dzięki kościelnym występkom. Ludzie zaczynają się kapować, że to jest jedna wielka mafia, wymyślili bajkę i ją pięknie w słowa ubrali, prosty lud uwierzył, bo czemu mieliby nie wierzyć, skoro ksiądz taki mądry, uczony. Ale oto okazuje się, że są i mądrzejsi od księdza-pasożyta.
Mini-strant
2 miesiące temu
No to mohery będą latać przez tę całą niedzielę na każdą mszę od rana do wieczora a jak mają więcej niż jeden kościół w miejscowości, to jeszcze wszystkie obskoczą, żeby tylko dać się policzyć i "udowodnić" wrogim ateuszom i lewakom że Polska jest ultrakatolicka. Ament
Statystyk
2 miesiące temu
Obliczenia z uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej nie będą miarodajne. Część osób zamiast w niedzielę uczestniczy we mszy świętej już w sobotę wieczorem a konto niedzielnej mszy!!!
Ktoś !
2 miesiące temu
W Krakowie miał zostać bp Ryś. Dlaczego nie poinformowali o tym papieża Franciszka ?. Jędraszewski znany z obrony biskupa z Poznania nie powinien pełnić tak zaszcztnej funkcji. Krakowianie go nie akceptują.
bETuIKAX
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić