Skandal w szkole w Krakowie. Poszło o lekcje religii. Nowe fakty

1331

Dyrektor XLIV LO w Krakowie wzywał na dywanik rodziców uczniów, którzy nie chodzili na religię. Sprawa ma swój kolejny rozdział. W sprawie Mariusza Graniczka interweniowali rodzice.

Skandal w szkole w Krakowie. Poszło o lekcje religii. Nowe fakty
Dziecko nie chodziło na religię, dyrektor wezwał na dywanik. Jest reakcja rodziców (GETTY, RJ Sangosti/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images)

O sprawie głośno zrobiło się w poniedziałek, po publikacji artykułu w "Gazecie Wyborczej". Rodzice uczniów jednego z krakowskich liceów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, byli proszeni na "dywanik" do dyrektora Mariusza Graniczka.

Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", dyrektor był bardzo stanowczy w swoich żądaniach. Informował, że ich dzieci i tak będą musiały uczestniczyć w religijnych uroczystościach na terenie szkoły. Ostatnia miała miejsce z okazji pogrzebu proboszcza katedry wawelskiej ks. Zdzisława Sochackiego.

Rodzice nie kryli oburzenia. Zgodnie podkreślali, że jest to publiczna i świecka szkoła, a zachowanie Mariusza Graniczki jest karygodne. Było wiadomo, że ta sprawa szybko nie rozejdzie się po kościach i będzie miała swoją kontynuację.

We wtorek 14 września poseł Lewicy Maciej Gdula skierował pismo do małopolskiej kurator oświaty z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. Sprawa nabrała rozgłosu i jest już oficjalny wniosek o jego odwołanie. Dyrektor Mariusz Graniczka przekroczył kompetencje i może zostać odwołany ze swojego stanowiska.

To nie pierwsze kontrowersyjne działanie dyrektora Mariusza Graniczki. W ubiegłym roku "GW" informowała o zorganizowanym przez niego w szkole spotkaniu z działaczem antyaborcyjnym. Aktywista przekonywał uczniów, że "ciąża nigdy nie zagraża życiu matki" i wyświetlał drastyczne filmiki. Dyrektor nigdy nie poniósł za to żadnych konsekwencji.

Religia w szkołach. Czarnek podjął decyzję

Czy religia w szkołach jest obowiązkowa? Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek zapowiedział w sierpniu, że w roku szkolnym pojawią się przepisy, które zmuszą rodziców do wyboru: religia albo etyka.

Zobacz także: Protest medyków. Rada dla Niedzielskiego od byłego ministra zdrowia
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić