Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Skandal w szkole w Krakowie. Poszło o lekcje religii. Nowe fakty

609
Podziel się:

Dyrektor XLIV LO w Krakowie wzywał na dywanik rodziców uczniów, którzy nie chodzili na religię. Sprawa ma swój kolejny rozdział. W sprawie Mariusza Graniczka interweniowali rodzice.

Skandal w szkole w Krakowie. Poszło o lekcje religii. Nowe fakty
Dziecko nie chodziło na religię, dyrektor wezwał na dywanik. Jest reakcja rodziców (GETTY, RJ Sangosti/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images)

O sprawie głośno zrobiło się w poniedziałek, po publikacji artykułu w "Gazecie Wyborczej". Rodzice uczniów jednego z krakowskich liceów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, byli proszeni na "dywanik" do dyrektora Mariusza Graniczka.

Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", dyrektor był bardzo stanowczy w swoich żądaniach. Informował, że ich dzieci i tak będą musiały uczestniczyć w religijnych uroczystościach na terenie szkoły. Ostatnia miała miejsce z okazji pogrzebu proboszcza katedry wawelskiej ks. Zdzisława Sochackiego.

Rodzice nie kryli oburzenia. Zgodnie podkreślali, że jest to publiczna i świecka szkoła, a zachowanie Mariusza Graniczki jest karygodne. Było wiadomo, że ta sprawa szybko nie rozejdzie się po kościach i będzie miała swoją kontynuację.

We wtorek 14 września poseł Lewicy Maciej Gdula skierował pismo do małopolskiej kurator oświaty z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. Sprawa nabrała rozgłosu i jest już oficjalny wniosek o jego odwołanie. Dyrektor Mariusz Graniczka przekroczył kompetencje i może zostać odwołany ze swojego stanowiska.

To nie pierwsze kontrowersyjne działanie dyrektora Mariusza Graniczki. W ubiegłym roku "GW" informowała o zorganizowanym przez niego w szkole spotkaniu z działaczem antyaborcyjnym. Aktywista przekonywał uczniów, że "ciąża nigdy nie zagraża życiu matki" i wyświetlał drastyczne filmiki. Dyrektor nigdy nie poniósł za to żadnych konsekwencji.

Religia w szkołach. Czarnek podjął decyzję

Czy religia w szkołach jest obowiązkowa? Minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek zapowiedział w sierpniu, że w roku szkolnym pojawią się przepisy, które zmuszą rodziców do wyboru: religia albo etyka.

Zobacz także: Protest medyków. Rada dla Niedzielskiego od byłego ministra zdrowia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(609)
Jacek
4 miesiące temu
Czego można nauczyć na religii? Chyba nie przygotowuje się dzieci na zakonnice? Księdza uczy się do głoszenia fałszu o Jezusie, a dzieci zmusza się do nauki o nim? To jest indoktrynacja uczniów. Religię do szkół wprowadziła prawicowa władza, a nie społeczeństwo tak chciało. Ale jak społeczeństwo ma wykazać swoją wolę, jak w Konstytucji Kwaśniewski z kościołem znieśli ważność referendum, na które i tak tylko rząd może się zgodzić. A więc mamy w Polsce feudalną dyktaturę rękoma samych pomylonych Polaków. Polak Polaka potrafi najbardziej zgnoić i upokorzyć w Europie.
lidka
9 miesięcy temu
Religia- dzieci sie nie nakarmi. Dzieci powinny uczyc sie matematyki, fizyki itp.Jezeli chodzi o etyke to prosze bardzo ---tylko niech wykladowca bedzie nauczyciel a nie ksiadz
Miras
rok temu
Religia to nie nauka tylko szerzenie zabobonów.
Martiirr
rok temu
Czemu mnie to nie dziwi GAZETA WYBORCZA?
🤬🤬🤬
rok temu
biedne dzieci pozabierali im szkoly teraz na sile chca im wepchac religie szok
Misia
rok temu
Czemu nie wszystko się wyświetla.Co chcecie to pokazujecie.
Barbara
rok temu
DURNI RODZICE: DAJCIE DZIECIOM WYBOR.TO SIE WOGLE PRZESTANA UCZYC... NIE ZMUSZAJCIE BACHOROW ZEBY CHODZILY DO SZKOLY.
Krzysztof
rok temu
Każdy z nas powinien mieć wybór i nie należy nikogo zmuszać bo to przynosi odwrotny skutek a dyrektor powinien być odwołany bo przekracza swoje kompetencje
Adam
rok temu
No i lewactwo zniszczy może ostatni przyczółek polskości rozumianej w sposób przedkomunistyczny, przedwojenny, gdy wychowywano prawdziwych Polaków, patriotów i bohaterów
Ha ha ha😁😁�...
rok temu
Leki Ci się skończyły!!!
Masakra
rok temu
Czytać się nie chce tych wypocin. Szczujni ciąg dalszy. Rodzice sami afery robią, a potem z siebie ofiary.
09031953
rok temu
Szczyt bezczelności i chamstwa,bezprawne ograniczenie praw obywatelskich
Dwójeczka
rok temu
Chodziłam do tej szkoły kilka lat temu, kiedy jeszcze było to Gimnazjum nr 2. Już wtedy były tam niezłe afery między innymi z pijaną panią dyrektor, która ujawniała prywatne dane uczniów na forach dla nauczycieli w Internecie. W końcu została zwolniona, ale przez tym oczywiście wszystkie jej występki były tuszowane i co roku nagroda prezydenta miasta za ogromne zasługi. Po tym jak skończyłam szkołę, pani Gabriela odeszła, a placówkę zmieniono w liceum, nieraz słyszałam wśród moich znajomych absolwentów, że teraz to "patriotyczny cyrk", "mają dyrektora opętanego na punkcie religii, wiary i nacjonalizmu" itd. Jak widać sama prawda 🤣 Zapewne nic nie zrobią temu panu, bo szkoła ma układy z władzami miasta oraz kuratorium od wielu lat, jeszcze pan dyrektor pewnie nagrodę dostanie za krzewienie wartości patriotycznych wśród uczniów :)
masakra
rok temu
Bardzo przykre. Jeśli uważa, że w ten sposób kogoś zachęci do wiary, to powodzenia. Ja jestem wierząca i w życiu by mi nie przeszło przez myśl, żeby kogoś zmuszać do lekcji religii, albo straszyć "na uroczystości religijne i tak będziecie musieli chodzić". Nie tędy droga i przez to tylko coraz więcej katolików postrzega się jako oszołomów przez pryzmat ludzi takich, jak ten Pan (który już się od dawna w Krakowie nieźle popisuje, tak samo jak i zaprzyjaźnione z nim ruchy pro-life). Strach na to patrzeć. Mam nadzieję, że ktoś wyciągnie konsekwencje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić