Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Białoruś. Stan wyjątkowy? Wieści z pewnego sanktuarium budzą emocje

67
Podziel się:

W sanktuarium w Kodniu 8 września w woj. lubelskim, jak co roku, odbędzie się odpust. Problem w tym, że na terenie, na którym znajduje się obiekt kultu religijnego, ogłoszono stan wyjątkowy. Co z tego? Wystarczy wyraźnie przeczytać przepisy. Duchowni nie zamierzają nie skorzystać z możliwości, którą oferuje im prawo.

Białoruś. Stan wyjątkowy? Wieści z pewnego sanktuarium budzą emocje
Sanktuarium w Kodniu. (Wikimedia Commons, Joanna Pyka)

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny co roku w sanktuarium w Kodniu odbywa się coroczny odpust. Planów tych nie pokrzyżuje także stan wyjątkowy, ogłoszony przy granicy z Białorusią na terenie Polski.

Wszystko przez to, że "stan wyjątkowy nie dotyczy osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego". Dlatego też kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia w Kodniu o. Krzysztof Borodziej ma nadzieję, że 8 września będzie "setka lub więcej" pielgrzymów, czyli jak zwykle, mówi w rozmowie z TVN24.

Zgodnie z podpisanym przez Prezydenta RP rozporządzeniem zakazy przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczą osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego. Tak jest właśnie w naszym przypadku. Stąd też nasz coroczny odpust odbędzie się zgodnie z planem. (...) W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odwiedzają nas zawsze setki wiernych. Miejmy nadzieję, że tym razem też tak będzie - mówi w rozmowie z TVN o. Borodziej.

"Policja przepuści pielgrzymów", mówi kustosz sanktuarium

Jak podkreśla o. Borodziej, zanim postanowiono po raz kolejny otworzyć kościół 8 września, zasięgnięto informacji od Straży Granicznej, a także lokalnych władz. Policja także wie o odpuście i w razie czego, jeśli jesteśmy pielgrzymami, którzy zamierzają udać się do sanktuarium w celu uczestnictwa w mszy św., to powinniśmy powiedzieć to funkcjonariuszowi. Puści nas, zapewnia o. Borodziej.

Oni nie widzą żadnych przeszkód, aby wierni mogli tutaj dotrzeć, jeśli celem będzie uczestniczenie w kulcie, czyli przyjazd na mszę świętą, albo udział w nabożeństwach. (...) Policja przepuści pielgrzymów. Natomiast jeśli chodzi o grupy zorganizowane, to organizatorzy powinni zgłosić się do komendanta Straży Granicznej w Kodniu. On przekaże policji, że jedzie pielgrzymka i policjanci również ją przepuszczą - czytamy komentarz ws. odpustu w Kodniu.

W ogłoszeniach parafialnych przytoczono już program tegorocznego odpustu. Widnieje on także na stronie www sanktuarium.

Serdecznie zapraszamy na Odpust Narodzenia NMP w naszym Sanktuarium 08.09.2021. W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych grupy zorganizowane i pielgrzymów indywidualnych pragnących przybyć na uroczystości do Kodnia prosimy o zgłoszenie takiego faktu do Komendanta Straży Granicznej w Kodniu - brzmi podpis pod fotografią prezentującą harmonogram wydarzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
FRANC
9 miesięcy temu
Tylko dziewice intelektualne maja problem z odpustem. !!!! To święto lokalnej społeczności i nie dotyczy spraw granicznych.
Jjo
9 miesięcy temu
Sprawę piłuje TVN. Przypadek ?
po katolicku ...
9 miesięcy temu
Jeden z katolickich uczynków miłosiernych - podróżnych w dom przyjąć - czyż nie tak ? Modlitwy, odpusty i puste słowa za którymi nie idą uczynki
Białorusini z...
9 miesięcy temu
Umm mać wasza 🇧🇾😠>==╦╦═━💥━═⟩
Beata
9 miesięcy temu
Stan wyjatkowy i odpust! brawo, dajmy sobie spokoj z tymi przybytkami kk.....
Kodeńczyk
9 miesięcy temu
Dziękuję WP i O2 za darmową reklamę i popularyzację Sabktuarium w Kodniu .Modlimy się za Was.
Antyseptyk
9 miesięcy temu
Skoro praktyki religijne nie sa zabronione to w czym problem? WP sieje nienawiescia do katoli?... Przecież oni nie stosuja żadnych kruczków prawnych. Piszecie materiał w formie skandalu z powodu że chrzescijanie organizuja swoje uroczystosci mimo tego, że nie jest to zabronione. Jednak wy piszecie materiał by szczuć na tych ludzi...
mark
9 miesięcy temu
Polski stan wyjatkowy to sciema Morawieckiego, Duda czy ty wiesz co to jest Stan Wyjatkowy ?, czy ty wiesz co ty podpisujesz ?, potem bedzie mowil ze to nie on , to dlugopis Kaczynskiego.
aspirant
9 miesięcy temu
Zaproście jeszcze Muzułmanów na ten odpust, najlepiej tych z drugiej strony granicy!
Arek Nowak
9 miesięcy temu
hahah. jakie zagrożenie takie przepisy. Na czas mszy zagrożenia nie ma. Tak samo jak covid nie miał wstępu do kościoła
jakub
9 miesięcy temu
ale jaja!!!!!jak berety!!!!!albo jeszcze większe. to dopiero zagrożenie dla polski jak jednym wolno wszystko innym nic!!!!!
Parafianin
9 miesięcy temu
Przecież wiadomo, że wszystkie święta kościelne, w tym święto patrona danej parafii, przynosi dodatkowe dochody. Wobec tego; jest zrozumiałe, że księża danej parafii, takiej okazji nie przepuszczą i zrobią wszystko, żeby uroczystości się odbyły.
jono
9 miesięcy temu
Ale program! współczuję choć nie czuję
kmac
9 miesięcy temu
Szkoda, że uchodźcy nie znają naszego języka, bo wszyscy by byli pielgrzymami. To prawo to pisowski bubel!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić