Białoruś. Stan wyjątkowy? Wieści z pewnego sanktuarium budzą emocje

114

W sanktuarium w Kodniu 8 września w woj. lubelskim, jak co roku, odbędzie się odpust. Problem w tym, że na terenie, na którym znajduje się obiekt kultu religijnego, ogłoszono stan wyjątkowy. Co z tego? Wystarczy wyraźnie przeczytać przepisy. Duchowni nie zamierzają nie skorzystać z możliwości, którą oferuje im prawo.

Białoruś. Stan wyjątkowy? Wieści z pewnego sanktuarium budzą emocje
Sanktuarium w Kodniu. (Wikimedia Commons, Joanna Pyka)

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny co roku w sanktuarium w Kodniu odbywa się coroczny odpust. Planów tych nie pokrzyżuje także stan wyjątkowy, ogłoszony przy granicy z Białorusią na terenie Polski.

Wszystko przez to, że "stan wyjątkowy nie dotyczy osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego". Dlatego też kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia w Kodniu o. Krzysztof Borodziej ma nadzieję, że 8 września będzie "setka lub więcej" pielgrzymów, czyli jak zwykle, mówi w rozmowie z TVN24.

Zgodnie z podpisanym przez Prezydenta RP rozporządzeniem zakazy przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczą osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego. Tak jest właśnie w naszym przypadku. Stąd też nasz coroczny odpust odbędzie się zgodnie z planem. (...) W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odwiedzają nas zawsze setki wiernych. Miejmy nadzieję, że tym razem też tak będzie - mówi w rozmowie z TVN o. Borodziej.

"Policja przepuści pielgrzymów", mówi kustosz sanktuarium

Jak podkreśla o. Borodziej, zanim postanowiono po raz kolejny otworzyć kościół 8 września, zasięgnięto informacji od Straży Granicznej, a także lokalnych władz. Policja także wie o odpuście i w razie czego, jeśli jesteśmy pielgrzymami, którzy zamierzają udać się do sanktuarium w celu uczestnictwa w mszy św., to powinniśmy powiedzieć to funkcjonariuszowi. Puści nas, zapewnia o. Borodziej.

Oni nie widzą żadnych przeszkód, aby wierni mogli tutaj dotrzeć, jeśli celem będzie uczestniczenie w kulcie, czyli przyjazd na mszę świętą, albo udział w nabożeństwach. (...) Policja przepuści pielgrzymów. Natomiast jeśli chodzi o grupy zorganizowane, to organizatorzy powinni zgłosić się do komendanta Straży Granicznej w Kodniu. On przekaże policji, że jedzie pielgrzymka i policjanci również ją przepuszczą - czytamy komentarz ws. odpustu w Kodniu.

W ogłoszeniach parafialnych przytoczono już program tegorocznego odpustu. Widnieje on także na stronie www sanktuarium.

Serdecznie zapraszamy na Odpust Narodzenia NMP w naszym Sanktuarium 08.09.2021. W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych grupy zorganizowane i pielgrzymów indywidualnych pragnących przybyć na uroczystości do Kodnia prosimy o zgłoszenie takiego faktu do Komendanta Straży Granicznej w Kodniu - brzmi podpis pod fotografią prezentującą harmonogram wydarzenia.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić