Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Stanowisko Episkopatu ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson

27
Podziel się:

W środę odbyła się Konferencja Episkopatu Polski dot. szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson. Zapadła decyzja, czy przyjęcie tych preparatów jest moralne.

Stanowisko Episkopatu ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson
ks. Leszek Gęsiak, prof. Andrzej Kochański, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz (Twitter.com)

Kościół od jakiegoś czasu debatował nad tym, czy przyjęcie szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson jest zgodne z katolicką moralnością. Do ich wytworzenia stosuje się linie komórkowe stworzone na materiale biologicznym pochodzącym od abortowanych płodów.

KEP uznało to za "poważny sprzeciw moralny". W środę odbyła się konferencja prasowa, w której skład wchodzili: ks. Leszek Gęsiak, prof. Andrzej Kochański i ks. dr hab. Piotr Kieniewicz. Ogłoszono ostateczne stanowisko episkopatu w tej sprawie. Ci, którzy nie mają innego wyjścia ani wyboru mogą się szczepić preparatem od AstraZeneca lub Johnson & Johnson.

Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej.
Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania (linie komórkowe wykorzystane w produkcji nie powstały na ich zamówienie) - informuje KEP.

Przyjęcie szczepionki od AstraZeneca lub Johnson & Johnson wg. Episkopatu nie wiąże się więc z bezpośrednią akceptacją aborcji. Co więcej, KEP podkreśla również, że korzystanie ze szczepień jest podyktowane troską o zdrowie nie tylko swoje, ale i innych.

Zobacz także: Nowe obostrzenia ogłoszone. Lekarz krótko: nie zgadzam się z nimi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
lola
rok temu
chrześcijanin ma być jak sól w oku. i jest jak widać, wielu czyta artykuł i go komentuje, nie ważne jak, ale komentuje jak by ich nie obchodziło to by nie czytali i nie komentowali
Nickt
rok temu
Jeśli czujesz się znudzony życiem. Oferujemy Ci szczepionki. Gwarantowany pełny odlot.Zaufaj naszej profesjonalnej usłudze i poddaj się już dziś. Nie zwlekaj.
DonMarkoJęfro
rok temu
Episkopat niech się zajmie swoimi kolesiami pefofilami, a nie szuka tematów zastępczych. Odwołują się do moralności, ale to pojęcie im samym jest obce. Więc wara wam chorzy z nienawiści do ludzi, chciwości i hipokryzji, nieudolni 'naśladowcy' Chrystusa, od wolności sumienia i decyzji społeczeństwa dot szczepienia. Nie macie do tego prawa!!!
Basetla
rok temu
Cel (a szczególnie, wątpliwy) NIGDY nie uświęca środków!!!!
Katolik
rok temu
Pytam czy pedofilia mieści się w ramach moralności katolickiej ?
o. Mateusz
rok temu
guślarze przemówili. a ciemny lid polski to kupi, hahaha
Swojak
rok temu
Jak zwykle hierahowie strzelili sobie samobója mówiąc o czymś o czym nie maja pojęcia. Niedługo zakaza chodzić latem w krótkich portakach bo według nich to jest niemoralne
dziadek
rok temu
Nasi "wielce uczeni" krętacze w sutannach chętnie zmienią zdanie jeśli firmy produkujące te szczepionki przekażą jakąś drobną /może kilka milionów/ dotację na rzecz kościoła.
Mic
rok temu
"Zrabowana wolność człowieka" polecam jest w internecie przedstawia cały mroczny świat organizacji
Adam
rok temu
Już nawet episkopat korumpuje konkurencja. Że biorą nie ma się co dziwić w końcu wpływu w pandemii znacznie spadły.
znawca
rok temu
Amerykańska fundacja My Catholic Doctor, która przeprowadziła analizę pięciu szczepionek przeciw COVID-19 pod względem etyczności, wskazuje, że cztery najpopularniejsze szczepionki, w tym od firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca i J&J, korzystają pośrednio z ludzkich linii komórkowych. Gdyby to ta analiza miała być źródłem oceny Episkopatu, ten powinien odradzić Polakom stosowanie wszystkich dostępnych w kraju szczepionek.
gość
rok temu
Nie interesuje mnie 'stanowisko' tych 'panów' w czarnych kieckach. Nie ma ono żadnego znaczenia dla NORMALNEGO człowieka.
dede
rok temu
Według Epidiaskopu cowida najlepiej zwalczy ogień na stowie lub trzy zdrowaśki w piekarniku
Gosc
rok temu
Na świecie XXI wiek a my nadal w średniowieczu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić