Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Susza 2020. Dramatyczna sytuacja w lasach. W tym roku może paść rekord pod względem liczby pożarów

3
Podziel się

Zdaniem ekspertów to może być dramatyczny rok pod względem pożarów lasów. W wyniku panującej suszy wilgotność ściółki leśnej drastycznie spada.

Susza 2020. Dramatyczna sytuacja w lasach. W tym roku może paść rekord pod względem liczby pożarów
(Getty Images)
bEUgICpx

To może być najbardziej dramatyczny rok pod względem ilości pożarów lasów. Tak uważa Ryszard Szczygieł, kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Instytut Badawczy Leśnictwa podaje, że obecnie na mapie dominuje kolor czerwony, który oznacza najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Sytuacja jest codziennie monitorowana. Regularnie sporządzane są też prognozy zagrożenie pożarowego.

Jak uważa zauważa w rozmowie z PAP kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, ten rok „jest chyba najbardziej dramatyczny”. Już 1 stycznia doszło do pożaru lasu. Z uwagi na panującą suszę sytuacja robi się coraz groźniejsza.

bEUgICpz

Susza 2020. Coraz więcej pożarów lasów

Prognozy pogody nie wskazują, że susza szybko minie. Tymczasem, jak mówi Ryszard Szczygieł, wilgotność ściółki leśnej spada już poniżej progu krytycznego, czyli o 10 procent. Na początku tygodnia stwierdzono to w około 50 punktach pomiarowych, których w sumie jest 80.

W niektórych miejscach zanotowano wilgotność na poziomie 4 procent. "Bardziej sucho być nie może” – powiedział PAP kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.

bEUgICpF

Susza nie ustępuje. Poziom wód gruntowych gwałtownie się obniżył, a opadów brak. "Nie ma wody, nie ma wilgoci. Jak jest suchy materiał, wystarczy przysłowiowa iskra, żeby ten pożar zainicjować” – wyjaśnił Ryszard Szczygieł.

Pożary lasów w 99 proc. są związane z działalnością człowieka – celową lub nieumyślną. Ekspert podkreśla, że teraz kluczowe jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUgICqa
KOMENTARZE
(3)
Aaaaaaa....
2 lata temu
to las sam się zapala ?! To jakieś ciekawe nowe zjawisko, jak i to, że nikt nie jest w stanie jakby, ująć zboczonych seksualnie podpalaczy na gorącym uczynku. W dodatku mając taką technikę namierzania i wykrywania.No, chyba że sami leśnicy to robią..
zastanawiam
2 lata temu
Lasy Państwowe naszego kraju zatrudniają trzy razy więcej ludzi (w przeliczeniu na hektar) niż analogiczne przedsiębiorstwa Europy. To może ludzi za dużo...
Gabrysia 💗
2 lata temu
Popołudniowa Nuda? Polecam zajefajną stronkę z najnowszymi filmami i serialami online proszę link https://ô.cc/MegaHity.Online
bEUgICqb
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić