Święto Niepodległości 2023. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolnego?

3

Narodowe Święto Niepodległości 2023 coraz bliżej. Tradycyjnie będziemy je celebrować w dniu 11 listopada. Tym razem ta wyjątkowa uroczystość wypada w sobotę. Czy w związku z tym będzie nam przysługiwać dodatkowy dzień wolny?

Święto Niepodległości 2023. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolnego?
Święto Niepodległości 2023 (Pixabay)

Narodowe Święto Niepodległości - według polskiego prawa - to jedno z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Obchody tej uroczystości tradycyjnie odbywają się w dniu 11 listopada.

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Ustawodawca - co bardzo istotne - przewidział taką możliwość i nałożył na pracodawców obowiązek wyznaczania dodatkowego dnia wolnego w zastępstwie za święto, które przypadło na sobotę lub niedzielę.

Jest jednak mały haczyk. Nie dotyczy to bowiem wszystkich pracowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pijany kierowca ściął latarnię. "Najszybsza interwencja w historii"

Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Tym przywilejem objęte są jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeżeli pracujemy na umowie zlecenie lub dzieło, nie możemy ubiegać się o rekompensatę za święto państwowe, które pokryło się z weekendem.

Udzielenie dodatkowego dnia wolnego w takiej sytuacji powinno mieć miejsce w ramach okresu rozliczeniowego przyjętego przez pracodawcę. Co istotne, decyzja o wyborze daty należy wyłącznie do osoby, która nas zatrudnia. Termin dodatkowego wolnego powinien zostać ogłoszony w ramach zarządzenia lub obwieszczenia, tak by każdy mógł się z nim zapoznać - informuje gazeta.pl.

Wolne za 11 listopada? Są haczyki

Wspomniany portal zwraca również uwagę na dwie inne pułapki. Chodzi nade wszystko o to, że pracodawca nie ma prawa rozdzielić doby na godziny - wobec tego nie może przyznać wolnego w ramach obcinania czasu trwania zmiany w przeciągu kilku dni.

Poza tym niektórym grupom zawodowym nie przysługuje wolne za 11 listopada 2023. Do tego grona zaliczają się między innymi nauczyciele.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić