aktualizacja 

Sylwester. Możesz zjeść mięso i nie mieć grzechu. Jest jednak jeden warunek

37

Tym razem sylwester wypada w piątek. To oznacza, że co do zasady obowiązywać powinien post. Biskupi wykazują się jednak zrozumieniem i udzielają dyspensy. Nie każdy może jednak z niej skorzystać.

Sylwester. Możesz zjeść mięso i nie mieć grzechu. Jest jednak jeden warunek
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Piątek to w Kościele katolickim dzień pokuty i wstrzemięźliwości. Wspomina się w nim mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wierni powinni się modlić i pościć.

Prawo kanoniczne mówi, że "biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej, lub innej władzy".

Zdecydowana większość biskupów postanowiła z tego skorzystać. Na udzielenie dyspensy w sylwestra zdecydował się m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Miał na uwadze to, że "31 grudnia sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia".

Co zrobić, by skorzystać z dyspensy?

Nie każdy może skorzystać z dyspensy. Ci, którzy nie chcą pościć 31 grudnia, powinni "ofiarować dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny". O tym również poinformował kard. Nycz.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić