Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
MDO
|

Polacy pakują manatki i wracają. W Norwegii przerażenie

135
Podziel się

Polacy masowo opuszczają Norwegię. Jest to spowodowane nie tylko pandemią koronawirusa. Poczynania naszych rodaków sprawiają, że norweskie media biją na alarm, podkreślając, że zaczyna brakować rąk do pracy.

Polacy pakują manatki i wracają. W Norwegii przerażenie
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bFdLoMSZ

Norweski nadawca publiczny NRK porozmawiał z hydraulikiem Wojciechem Persińskim, który sprawuje funkcję szefa organizacji polonijnej. Potwierdził on, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec.

Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język - wyjaśnił Persiński, cytowany przez money.pl.

Polacy nie wyjeżdżają do Norwegii już tak chętnie, jak jeszcze 10-12 lat temu. NRK spostrzega, że wielu naszych rodaków zaczęło opuszczać kraj fiordów w 2016 roku. Właśnie wówczas spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

bFdLoMTb

Norwescy pracodawcy nie ukrywają, że sytuacja się zmieniła. - Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną - zaznaczył w rozmowie z NRK Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii - dodał z kolei Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego.

Przerażenie w Norwegii. Szukają rozwiązań

Norwedzy są przerażeni odpływem pracowników. Już pojawiają się doniesienia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Telewizja NRK podkreśla, że problem dotyczy przede wszystkim branży budowlanej i stoczniowej.

bFdLoMTh

Jak Norwegia zamierza poradzić sobie z tym kłopotem? Ekspert FAFO Jon Erik Dolvik twierdzi, że ten kraj powinien podjąć szereg działań, by odpowiednio zalepić dziury po wyjeździe pracowników m.in. z Polski.

Musimy postawić na szkolenie zawodowe, przekwalifikowanie pracowników i mieć długofalowe strategie, aby zapewnić sobie podaż siły roboczej. Nie możemy być drugim Kuwejtem, który jest uzależniony od międzynarodowej koniunktury - podkreśla Dolvik, cytowany przez money.pl.
bFdLoMTi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLoMTC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(135)
amerykanin
2 tyg. temu
a ja tam nie zamierzam wracać z usa ......
Ewa
2 tyg. temu
Jak ich chcą szczepić na siłę to w czym problem????. Mają tam pod dostatkiem inżynierów i lekarzy
dziwne to....
2 tyg. temu
Norwegia przyjela i przyjmuje emigrantow... czyzby nadal mieli problem z zatrudnieniem???
bFdLoMTD
Głupek
2 tyg. temu
Oj tam,oj tam,na granicy czekają tysiące chętnych do pracy.
Koko
2 tyg. temu
Wracają do polskiego raju.Tak trzymać.
Babcia Anna
2 tyg. temu
Kto by chciał wracać do Polski no chyba szumowski z nawymi respiratorami lub nowym lekiem na covid szkoda że z obstawą,..
iwan
3 tyg. temu
Nich przyjmą wiecej arabów do pracy
Polak
3 tyg. temu
Przyjechali tylko na święta hahahahahaa
Jahmed
3 tyg. temu
wracajcie rodacy do Pisreala tutaj Chanuki rozdają pieniądze.
Tim
3 tyg. temu
Słyszałem że parlament norweski ma specjalne posiedzenie w tej sprawie
Piotr
3 tyg. temu
Do czego wracają jak tu same podwyżki w Polsce jak dadzą 3000 na rękę to już najlepiej jak byś za 3 pracował wyzysk jest
Polak
3 tyg. temu
Jako wasz współobywatel stanowczo stwierdzam, że jeszcze większość Polaków nie zrozumiała, że jest oszukiwana, okradana, zniewalana, poniżana eksperymentowana bez zgody, za pomocą łamania prawa i konstytucji RP. Jesteście dla mnie pachołkami, oszustami, ludźmi którzy nie zasługują na szacunek. Przyzwalacie dosłownie na wszystko, za to spotka was i wasze rodziny duża kara. Powodzenia.
gość
3 tyg. temu
A może niech migranci, których masowo przyjęli na zasiłki wezmą się do roboty?
bFdLoMTv
Tomek
3 tyg. temu
? Kto i do czego ma tu wracać? Kogokolwiek zapytam,kto był np.w W.Brytanii,Holandii,Norwegii i wrócił to wszyscy żałują takiej decyzji a osoby które przyjechały na święta a na stałe mieszkają i pracują poza tym pisowym ładem, są zadowoleni.W przyszłym roku mam nadzieję,że mnie też tu nie będzie i proszę WAS trzymajcie kciuki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić