Polacy pakują manatki i wracają. W Norwegii przerażenie

318

Polacy masowo opuszczają Norwegię. Jest to spowodowane nie tylko pandemią koronawirusa. Poczynania naszych rodaków sprawiają, że norweskie media biją na alarm, podkreślając, że zaczyna brakować rąk do pracy.

Polacy pakują manatki i wracają. W Norwegii przerażenie
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Norweski nadawca publiczny NRK porozmawiał z hydraulikiem Wojciechem Persińskim, który sprawuje funkcję szefa organizacji polonijnej. Potwierdził on, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec.

Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język - wyjaśnił Persiński, cytowany przez money.pl.

Polacy nie wyjeżdżają do Norwegii już tak chętnie, jak jeszcze 10-12 lat temu. NRK spostrzega, że wielu naszych rodaków zaczęło opuszczać kraj fiordów w 2016 roku. Właśnie wówczas spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

Norwescy pracodawcy nie ukrywają, że sytuacja się zmieniła. - Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną - zaznaczył w rozmowie z NRK Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii - dodał z kolei Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego.

Przerażenie w Norwegii. Szukają rozwiązań

Norwedzy są przerażeni odpływem pracowników. Już pojawiają się doniesienia, że zaczyna brakować rąk do pracy. Telewizja NRK podkreśla, że problem dotyczy przede wszystkim branży budowlanej i stoczniowej.

Jak Norwegia zamierza poradzić sobie z tym kłopotem? Ekspert FAFO Jon Erik Dolvik twierdzi, że ten kraj powinien podjąć szereg działań, by odpowiednio zalepić dziury po wyjeździe pracowników m.in. z Polski.

Musimy postawić na szkolenie zawodowe, przekwalifikowanie pracowników i mieć długofalowe strategie, aby zapewnić sobie podaż siły roboczej. Nie możemy być drugim Kuwejtem, który jest uzależniony od międzynarodowej koniunktury - podkreśla Dolvik, cytowany przez money.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić