Angelika Karpińska| 

Szczepionka AstraZeneca bezpieczna. Dworczyk: Nie warto ulegać histerii

24

W czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) zapewniła, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. "To kolejny dowód na to, że nie warto ulegać histerii" powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Do szczepienia preparatem AstraZeneca zachęcił także premier Mateusz Morawiecki.

Szczepionka AstraZeneca bezpieczna. Dworczyk: Nie warto ulegać histerii
EMA zapewnia, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna (Getty Images)

W czwartek Europejska Agencja Leków wydała opinię na temat szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Podkreśliła, że jest ona bezpieczna i skuteczna.

Ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w walce z koronawirusem. Korzyści z podania tego preparatu są nieporównywalnie większe od ewentualnych negatywnych skutków szczepienia. Doszliśmy do wniosku, że nie ma związku między zakrzepami krwi a tą szczepionką. Wręcz przeciwnie, substancja ta może działać pozytywnie w chorobach związanych z krzepliwością krwi - powiedziała dr Sabine Straus.

Szef KRPM Michał Dworczyk stwierdził, że stanowisko EMA potwierdza dane, którymi dysponował polski rząd. Podkreślił, że na razie nie ma żadnych potwierdzonych dowodów na związek szczepionki AstraZeneca z zakrzepami, które wystąpiły u niektórych pacjentów.

Stanowisko EMA to kolejny dowód na to, że nie warto ulegać histerii czy wpadać w panikę, natomiast warto opierać się na faktach, wytycznych i rekomendacjach naukowców oraz lekarzy. My postępujemy w ten sposób od początku pandemii i po raz kolejny przekonujemy się o słuszności tej strategii - powiedział PAP Dworczyk.

Stwierdził, że wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca w niektórych europejskich krajach, było "decyzjami politycznymi, podyktowanymi przede wszystkim pewną paniką, która wybuchła w ostatnich dniach w UE".

Morawiecki o szczepionce przeciwko COVID-19 AstraZeneca

Komunikat Europejskiej Agencji Leków skomentował także Mateusz Morawiecki. Premier zachęcił do szczepień preparatem AstraZeneca.

To jest ważny komunikat. Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Mamy jej więcej w magazynach, niż jeszcze dwa tygodnie temu przypuszczaliśmy. Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tak samo dobrze lub niemal tak samo dobrze jak inne szczepionki – powiedział Morawiecki na konferencji w szpitalu tymczasowym w Krakowie.

Po komunikacie EMA Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Litwa, Łotwa oraz Cypr zapowiedziały wznowienie szczepień preparatem AstraZeneca.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zabraknie miejsc w szpitalach? Wojciech Konieczny kreśli czarny scenariusz

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić