Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19. "Będzie gorzej, zanim będzie lepiej"

15

Profesor Ugur Sahin jest współzałożycielem niemieckiej firmy BioNTech, której eksperci pracują nad szczepionką na koronawirusa. Sahin podał termin, gdy środek zostanie podany pierwszym osobom. Zalecił również, aby nie przygotować się na ciężkie miesiące, bo pandemia jeszcze potrwa.

Szczepionka na COVID-19. "Będzie gorzej, zanim będzie lepiej"
Prace w siedzibie firmy BioNTech. (Abdulhamid Hosbas)

W rozmowie z brytyjską stacją Sky News profesor Ugur Sahin powiedział, że podawanie szczepionek na koronawirusa mogłoby się rozpocząć na Wyspach już w połowie grudnia. Naukowiec zastrzegł jednak, że kluczową rolę odgrywa zezwolenie brytyjskiego organu regulacyjnego.

Szczepionka na koronawirusa. Profesor Ugur Sahin z BioNTech podaje termin

Profesor Sahin przypomniał, że pojawienie się szczepionki nie oznacza, że automatycznie pandemia COVID-19 dobiegnie końca. Zalecił, aby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czekają nas ciężkie miesiące.

Rozpoczęcie dystrybucji szczepionek nastąpi nie wcześniej niż w połowie grudnia. Nie oznacza to, że w połowie grudnia sytuacja diametralnie się zmieni. To będzie ciężka zima. Będzie gorzej, zanim będzie lepiej – podkreślił profesor Ugur Sahin, cytowany przez Sky News.

Zobacz też: Dr Szułdrzyński o sposobie zabezpieczenia szczepionek na koronawirusa (WIDEO)

Zdaniem eksperta powrót do normalności będzie możliwy dopiero od połowy 2021 roku. Szczepionkę na koronawirusa wspólnymi siłami opracowują naukowcy z koncernów farmaceutycznych Pfizer Inc. i BioNTech. Po dopełnieniu wszystkich formalności środek zostanie rozdystrybuowany na terenie państw dotkniętych pandemią COVID-19, w tym Polski.

Będziemy mogli powrócić do normalnego życia od połowy przyszłego roku – zapowiedział profesor Ugur Sahin.

W tym tygodniu poinformowano, że szczpeionka firm Pfizer i BioNTech osiąga w badaniach skuteczność powyżej 90 proc. Badania cały czas jednak trwają.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić