Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19. Opublikowano polskojęzyczny opis

5

Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczny opis szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer i BioNTech. To pierwszy taki preparat dopuszczony do obrotu w państwach członkowskich. Program szczepień ma się rozpocząć między 27 a 29 grudnia.

Szczepionka na COVID-19. Opublikowano polskojęzyczny opis
Koronawirus. Jest polski opis szczepionki (PAP, ABIR SULTAN)

Opublikowano polskojęzyczny druk informacyjny o szczepionce na koronawirusa. Komisja Europejska w poniedziałek zdecydowała o warunkowym zatwierdzeniu preparatu Pfizer/BioNTech i w konsekwencji w środę opublikowano polski opis szczepionki. Poinformował o tym na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Koronawirus. Jest polski opis szczepionki

Dokument liczy 34 strony. Opisano w nim m.in. skład, dawkowanie i sposób podawania, przeciwwskazania i specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, wpływ na płodność, ciążę i laktację, a także na zdolność prowadzenia pojazdów.

W dokumencie znalazła się też część zatytułowana jako "ulotka dla pacjenta". Zamieszczono w niej odpowiedzi na pytania takie jak: co to jest szczepionka i w jakim celu się ją stosuje. Bardzo ważną częścią są informacje, z którymi należy się zapoznać przed zaszczepieniem, np. kiedy nie należy przyjmować szczepionki. Przyczyną może być uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, cykl 2 dawek szczepionki może nie zapewniać pełnej ochrony wszystkim osobom, które go otrzymały oraz nie wiadomo jak długo ochrona ta będzie się utrzymywać – napisano w dokumencie.

Szczepionka nie jest zalecana dla dzieci do 16 roku życia. Pacjent musi też powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach przed zaszczepieniem. Również pacjentki w ciąży, karmiące lub planujące zajść w ciążę, powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem preparatu.

Zobacz także: Zobacz też: Lockdown w Wielkiej Brytanii. Puste półki w supermarketach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić