Szczepionka na koronawirusa. Cena może być straszna. Eksperci alarmują

27

Eksperci ostrzegają przed ceną, jaką być może będzie trzeba zapłacić za szczepionkę na koronawirusa. Istnieje prawdopodobieństwo, że konieczne będzie zabicie nawet pół miliona rekinów.

Szczepionka na koronawirusa. Cena może być straszna. Eksperci alarmują
(Getty Images)

Ekolodzy biją na alarm. Według nich nawet pół miliona rekinów może zostać zabitych na potrzeby produkcji szczepionki na koronawirusa. Wszystko przez skwalen - naturalny olej wytwarzany w ich wątrobach, który jest składnikiem kilku kandydatów na szczepionkę przeciwko COVID-19. Niezbędny składnik odpowiedzialny jest za stworzenie silniejszej odpowiedzi immunologicznej.

Niektóre firmy farmaceutyczne od lat używają skwalenu. Brytyjska GlaxoSmithKline stosuje go w produkcji szczepionki przeciwko grypie. Aby wyprodukować tonę oleju trzeba zabić aż 3 tysiące rekinów. Kalifornijscy obrońcy zwierząt obawiają się, że do produkcji szczepionki naukowcy zabiją co najmniej 250 tysięcy osobników.

Zaalarmowani naukowcy szukają alternatywnego rozwiązania. Według badań co roku zabija się około 3 miliony rekinów. Kolejna ingerencja w przyrodę na taką skalę może być fatalna w skutkach dla całego ekosystemu.

Zobacz także: Koronawirus bije kolejny rekord. Rząd myśli o zaostrzeniu kar
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić