Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Szczepionka na koronawirusa jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. "Nieznane ryzyko"

25

Jeden z koncernów farmaceutycznych zajmujących się szczepionką na Covid-19 ostrzega, że kobiety w ciąży nie powinny jej przyjmować. Ryzyko jest nadal nieznane.

Szczepionka na koronawirusa jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. "Nieznane ryzyko"
(Getty Images)

Pfizer i Moderna jako pierwsze podały do wiadomości, że mają szczepionki na Covid-19 o skuteczności ponad 90 proc. Pierwsze szczepienia mają się odbyć już w grudniu, jednak wciąż nie wiadomo czy kobiety w ciąży powinny je otrzymać.

Badania przeprowadzone przez Center for Disease Control and Prevention dowiodły, że ciąża znacznie zwiększa ryzyko śmiertelności z powodu Covid-19. Kobiety w ciąży są również bardziej narażone na powikłania i wymagają intensywnej opieki medycznej, w tym dodatkowego tlenu.

Szczepionka nie dla kobiet w ciąży?

Firma Pfizer nie zaleca szczepionki kobietom w ciąży, powołując się na "nieznane ryzyko". Rzeczniczka koncernu, Jerica Pitts, powiedziała, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu i dopuszczeniem szczepionki do użytku dla każdego.

Zobacz także: Niedziela handlowa 6 grudnia. Uda się przyjąć przepisy?
Obecnie prowadzi wczesne badania - jeszcze nie przeprowadzając prób na ludziach - aby zobaczyć, jak szczepionka działa w ciąży - powiedział Pitts.

Wielu badaczy uważa, że kobiety w ciąży powinny otrzymywać szczepionkę od razu. Brak szczepień może narazić je na ryzyko utarty zdrowia, a walka z pandemią nie będzie tak skuteczna jak przypuszczano.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić