COVID-19. Szef WHO "zszokowany". Mówi o katastrofalnej porażce

159

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) skrytykowała światową dystrybucję szczepień i brak równowagi między krajami bogatymi i biednymi.

COVID-19. Szef WHO "zszokowany". Mówi o katastrofalnej porażce
Szef WHO, Tedros Adhanom. (Getty Images)

Tedros Adhanom jest zszokowany programami szczepień oraz niesprawiedliwą dystrybucją dawek. WHO już wcześniej wzywało do zrównoważonych działań w tych kwestiach i kierowaniu się przede wszystkim dobrem ogółu, a nie zyskami.

Niesprawiedliwa dystrybucja szczepionek

Trwa szokujący brak równowagi w globalnej dystrybucji szczepionek. W krajach o wysokim dochodzie średnio jedna na cztery osoby otrzymała szczepionkę Covid-19. W krajach o niskich dochodach jest to jedna na ponad 500 osób - powiedział na piątkowej konferencji dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom.

WHO jest liderem programu Covax, który ma na celu zapewnienie biedniejszym państwom dostępu do szczepionek. Jak dotąd udało się dostarczyć aż 38 milionów dawek do około 100 krajów. W planach Covax jest dystrybucja ponad dwóch miliardów dawek.

Zobacz także: Obostrzenia. Przynieśli prezydentowi "ciupagi hańby". Protest w Zakopanem
Mamy nadzieję, że uda nam się nadrobić zaległości w kwietniu i maju - powiedział Tedros.

Na początku tego roku Tedros powiedział, że świat stoi w obliczu "katastrofalnej moralnej porażki" z powodu niesprawiedliwej dystrybucji szczepionek. Powiedział, że podejście niektórych bogatszych państw może doprowadzić do gromadzenia zapasów i tym samym przedłużenia pandemii.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić