Jakub Artych
Jakub Artych| 
aktualizacja 

Szokujące odkrycie ABW i SOP. Chcieli podsłuchiwać polski rząd?

53

Służba Ochrony Państwa wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu. Wszystko miało miejsce w sali w Katowicach, gdzie odbywa się posiedzenie Rady Ministrów. - To prawdopodobnie element starego systemu nagłośnieniowego, obecnie nieużywanego - powiedziała WP Alicja Waliszewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Szokujące odkrycie ABW i SOP. Chcieli podsłuchiwać polski rząd?
Szokujące odkrycie ABW i SOP! Chciano podsłuchiwać Donalda Tuska (GETTY, Pool)

Specjalny komunikat w tej sprawie opublikował na platformie X Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu w sali, gdzie dziś w Katowicach ma odbyć się posiedzenie Rady Ministrów. Służby prowadzą dalsze czynności w tej sprawie - napisał na platformie X.

Natychmiast zrobiło się zamieszanie. Tymczasem do mediów dostało się więcej szczegółów. - Urządzenie odkryto podczas rutynowej kontroli, które zawsze odbywają się przy takich okazjach. Oczywiście je zdemontowano i służby zapewniają, że budynek jest bezpieczny, gotowy do obrad - powiedziała WP Alicja Waliszewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Okradał groby w Wałbrzychu. Wpadł, gdy łuskał słonecznik
"Podsłuch" to niewłaściwe słowo. To prawdopodobnie element starego systemu nagłośnieniowego, który został kiedyś zainstalowany przez emerytowanego dziś pracownika. Nie mam informacji, kiedy to było, ale już na pewno jest to element, który już nie służy niczemu - dodawała rzeczniczka.

We wtorek 7 maja odbywa się posiedzenie rządu w Katowicach.

Podczas posiedzenia ministrowie zajmą się między innymi projektem ustawy o bonie energetycznym, który przedłuża na drugą połowę roku osłony dotyczące cen energii.

Kolejnym punktem harmonogramu jest projekt Prawa o komunikacji elektronicznej (Pke), który wdraża Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej - czyli unijną dyrektywę, która zawiera szereg uaktualnionych przepisów regulujących sieci łączności elektronicznej, usługi telekomunikacyjne oraz towarzyszące urządzenia i usługi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czołowi politycy w drodze do Katowic

Donaldowi Tuskowi w podróży do Katowic towarzyszą m.in.: koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister finansów Andrzej Domański, czy szef KPRM Jan Grabiec.

Warto przypomnieć, że wyjazdowe posiedzenie rządu odbywa się Katowicach ze względu na uczestnictwo wielu jego przedstawicieli w Europejskim Kongresie Gospodarczym. Jego początek zaplanowano na godz. 10:00.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić