Sztuczna inteligencja w samochodach. Fotoradar może cię szpiegować

6

Sztuczna inteligencja wkracza w kolejne dziedziny życia człowieka. Powstają pierwsze fotoradary, które są w stanie wykryć kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy lub unikających zapinania pasów.

Sztuczna inteligencja w samochodach. Fotoradar może cię szpiegować
Kamera samochodowa. (Wikipedia)

Pierwsze radary wykorzystujące sztuczną inteligencję pojawiły się już na rynku. Oprócz mierzenia prędkości pojazdów mogą także sprawdzać, czy kierowca zapiął pasy, czy nie korzysta z telefonu i ile osób jedzie autem.

Sztuczna inteligencja w fotoradarach

Może także połączyć się z bazami danych, aby na miejscu sprawdzić ubezpieczenie lub stan zadłużenia kierowcy.

W Wielkiej Brytanii zamontowano już taki fotoradar - Redspeed Sentio. Urządzenie może monitorować jednocześnie sześć samochodów. Fotoradar zasilany jest energią słoneczną i działa zarówno w dzień jak i w nocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zagubiony lub zniszczony bagaż. O tym dokumencie trzeba pamiętać
Zapewnienia, że fotoradary są używane wyłącznie w celu zapobiegania wypadkom, były zawsze całkowitą fikcją. Celem jest w rzeczywistości maksymalizacja ich potencjału generowania przychodów - skomentował Brian Gregory z Alliance of British Drivers.

Jak przekazuje The Sun fotoradar zainstalowano na ruchliwej autostradzie A23 w Lambeth w południowym Londynie. Na razie jest testowany i jeszcze nie został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Twórcy Redspeed International chwalą swój wynalazek i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Prawnik Nick Freeman, który specjalizuje się w wykroczeniach drogowych, powiedział, że to może być zbyt duża inwigilacja.

Jako kierowcy wszyscy stajemy się nagle siedzącymi kaczkami. To może być po prostu krok za daleko. To oczywiście może pomóc złagodzić skutki braku policji na naszych drogach, ale zawsze będzie nam czegoś brakować, gdy nie będzie tego czynnika ludzkiego — powiedział.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić