Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Tabletka zamiast igły. Nowa szczepionka przeciw COVID-19

29

Prawdopodobnie już w czerwcu ruszą badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19 w formie tabletki. Czy doustna szczepionka zastąpi tradycyjne szczepienie igłą?

Tabletka zamiast igły. Nowa szczepionka przeciw COVID-19
Szczepionka przeciw COVID-19 (PAP, PAP/EPA/ANDREA FASANI)

Szczepionka przeciw COVID-19 w tabletce. Wstępne badania napawają optymizmem

Pomysłodawcą szczepionki w tabletce jest Oravax Medical, spółka będąca efektem współpracy izraelsko-amerykańskiej firmy Oramed z indyjską Premas Biotech. Przeprowadzono już badania przedkliniczne, które dały całkiem niezłe rezultaty. O sprawie napisała gazeta.pl.

Po podaniu pojedynczej dawki doustnej szczepionki pojawiły się już przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Jak pisze gazeta.pl, podczas wstępnego badania na zwierzętach preparat dał odpowiedź immunologiczną w postaci immunoglobuliny typu G (IgG) oraz immunoglobuliny typu A (IgA).

Testy kliniczne mają ruszyć w czerwcu. To, że preparat zadziałał w przypadku zwierząt, nie oznacza jeszcze, że będzie tak samo w przypadku ludzi.

Gdyby szczepionka przeciw COVID-19 została wprowadzona, znacznie ułatwiłoby to proces szczepień. Naukowcy zwracają uwagę na łatwość przyjmowania doustnego preparatu, a także na mniejsze problemy przy transporcie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić