Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Tajemnicze zjawisko na niebie. Mieszkańcy Nowej Zelandii w szoku

173

Tajemnicza niebieska spirala pojawiła się na niebie w pobliżu Nowej Zelandii. Podczas gdy część mieszkańców wyrażała nadzieję, iż może mieć do czynienia z UFO, prawda okazała się nieco bardziej banalna.

Tajemnicze zjawisko na niebie. Mieszkańcy Nowej Zelandii w szoku
Tajemnicze zjawisko na niebie. Mieszkańcy Nowej Zelandii w szoku (Twitter)

Nietypowa spirala na niebie pojawiła się nad Nelson. To miasto położone na południowym krańcu Nowej Zelandii. Obiekt przemieszczał się i był też widoczny 750 kilometrów dalej - w pobliżu wyspy Stewart. Zjawisko zaobserwowano w ostatnią niedzielę (19 czerwca) - podaje "Daily Mail".

Chociaż część mieszkańców miała nadzieję, iż ma do czynienia z UFO, to prawda okazała się banalna. Za nietypowe zjawisko odpowiadała firma SpaceX należąca do miliardera Elona Muska. Na niebie mogliśmy bowiem zaobserwować ruch kosmicznych śmieci, jak określa się obiekty wytworzone przez człowieka pozostające na orbicie okołoziemskiej, które nie wykonują już zaplanowanych dla nich zadań.

Tajemnicze zjawisko na niebie. Mieszkańcy Nowej Zelandii w szoku

SpaceX w niedzielny poranek wystrzelił w powietrze rakietę Falcon 9, która miała za zadanie umieścić w przestrzeni kosmicznej satelitę Globalstar FM15. Gdy rakieta wypuściła ładunek, obróciła się i wypuściła paliwo. To z kolei doprowadziło do powstania smugi pary, którą odbijało światło słoneczne. W efekcie mieszkańcy Nowej Zelandii zobaczyli dość nietypową spiralę na niebie.

"Spirala, która była widoczna na niebie tej nocy ok. godz. 19.30 była najprawdopodobniej efektem zrzutu paliwa lub smugą spalin po wystrzeleniu rakiety należącej SpaceX. Podobne efekty zaobserwowano już wcześniej, a Globalstar FM15 najprawdopodobniej mijał Nową Zelandię mniej więcej o tej porze" - napisało Towarzystwo Astronomiczne New Plymouth na Facebooku.

Nietypowy widok na niebie poruszył Nowozelandczyków, którzy na różnego rodzaju grupach internetowych zaczęli wymieniać się informacjami na temat tajemniczej spirali. - To było bardzo dziwne. Ta spirala była ogromna. Bardzo, bardzo powoli przesuwała się po niebie - powiedział Alasadir Burns, który zajmuje się obserwowaniem gwiazd.

Augustine Matthews wybiegła nawet na zewnątrz razem z mężem, aby podziwiać piękny widok. - Wyglądało to jak inna planeta albo gwiazda. Taka biała kropka z maleńką spiralą wokół. Przez 10 minut przeleciało przez niemal całe niebo, urastając w tym czasie trzykrotnie. To był fascynujący widok - stwierdziła.

Zobacz także: Sklepy vintage przeżywają oblężenie. Odwiedziliśmy jeden z nich
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić