aktualizacja 

Tajemnicze zjawisko w Kanadzie. "Natura jest niesamowita"

5

Kule lodu wypełniły jezioro Manitoba w Kanadzie. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, spowodowane przechłodzeniem wody — mówią naukowcy. W okolice jeziora zjeżdżają się turyści, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ten cud.

Tajemnicze zjawisko w Kanadzie. "Natura jest niesamowita"
Nietypowe kule lodu wypełniły jezioro Manitoba (Twitter)

Nietypowe zjawisko pogodowe miało miejsce na jeziorze Manitoba w pobliżu kanadyjskiej miejscowości Steep Rock. Na nagraniach i zdjęciach, które pojawiły się w mediach społecznościowych widać, jak woda jest pokryta dużymi kulami lodu, przez co całość wygląda jak projekt artystyczny.

"Natura jest niesamowita"

Peter Hofbauer, mieszkaniec pobliskiej miejscowości Steep Rock opowiedział stacji CBS, że prawie codziennie wychodzi nad jezioro Manitoba, ale czegoś takiego jeszcze nie widział. "Natura jest niesamowita. Nie widziałem, że coś takiego może istnieć" - powiedział.

Hydrolog Jeff Kavanaugh, który zajmuje się badaniami lodowców, powiedział CBC, że zjawisko to jest spowodowane przechłodzoną wodą. Ta, która pozostaje płynna poniżej swojej normalnej temperatury zamarzania, jest poruszana przez wiatr i zaczyna zamarzać. W taki sposób powstają ogromne kule z lodu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Powodem może być śnieg

Okrągłe, przypominające kamienie kule naukowcy nazywają kulami błotnymi. Spowodować ich powstanie mogły też płatki śniegu, wokół których nagle górna warstwa mogłaby zacząć zamarzać i tworzyć lód.

Nad jezioro przyjeżdżają liczni turyści, którzy chcą zobaczyć rzadkie zjawisko. W mediach społecznościowych pojawiły się setki zdjęć z tego kanadyjskiego regionu. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem" - komentują turyści.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić