Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Niezwykłe znalezisko w parku. "Pamięć pokonała śmierć"

2
Podziel się:

Podczas badań wykopaliskowych w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie na terenie dawnego getta archeolodzy odnaleźli srebrną tabliczkę poświęconą pamięci rabina Nachuma Morgensterna. Jest pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Niezwykłe znalezisko w parku. "Pamięć pokonała śmierć"
Znaleźli srebrną tabliczkę, a później na cmentarzu grób rabina (Facebook, Muzeum Getta Warszawskiego)

Nietypowe znalezisko namierzyli pracownicy Muzeum Getta Warszawskiego podczas badań wykopaliskowych w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Prace archeologów trwały w tym miejscu od 16 do 22 października i były prowadzone we współpracy z Akademią im. A. Gieysztora w Pułtusku (AFiB Vistula).

Tabliczka poświęcona pamięci rabina. "Pamięć pokonała śmierć"

Archeolodzy pracowali po zachodniej stronie przedwojennej osi ulicy Wałowej. W czasie II wojny światowej obszar ten był częścią getta warszawskiego. Naukowcy znaleźli wiele ciekawych rzeczy, ale szczególną uwagę zwróciła srebrna tabliczka poświęcona pamięci rabina Nachuma Morgensterna. Została ona ufundowana przez jego syna.

Z radością możemy ogłosić, że po, na szczęście krótkich, poszukiwaniach odnaleźliśmy nagrobek rabina Morgensterna na żydowskim cmentarzu na ul. Okopowej w Warszawie. Pamięć pokonała śmierć - czytamy na stronie muzeum.

Badania archeologiczne trwały od sierpnia

W wykopaliskach kierowanych przez dr Jacka Konika, pracownika Działu Naukowo–Badawczego MGW i adiunkta w AFiB Vistula wzięli udział studenci Akademii im. A. Gieysztora oraz współpracujący z MGW prof. Philip Reeder z Pittsburgha (USA) i dr Alastair McClymont z Calgary (Kanada).

Cmentarz żydowski w Warszawie został założony w 1806 r. i zajmuje powierzchnię ok. 33,5 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy macew. Nekropolia jest czynna i służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic. Cmentarz przy ulicy Okopowej jest jedynym cmentarzem żydowskim w Warszawie, na którym wciąż odbywają się pochówki.

Zobacz także: Tłumy na cmentarzach już się zaczęły. Drożeją też znicze i kwiaty
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
ooo
10 miesięcy temu
O rety jakie śróbki kiedyś robili, tyle lat gdzieś to leżało i ZERO RDZY.
Habmar
10 miesięcy temu
Akcja jest potrzebna ale to juz terroryzm niedawno jedna osoba podejrzana popelnila samobojstwo nadal nie zmienili zasad dzialania to co robia to samosad Jezeli sa 100 % podejrzen o pedofilie to powinno byc zawiadomienie na policje a jak stale to do prokuratury
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić