Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Tajemniczy ruch na Kremlu. W Rosji zaroiło się od spekulacji

Podziel się:

Nieoczekiwany ruch na Kremlu - z funkcji szefa Rosyjskiej Izby Obrachunkowej zrezygnował we wtorek Aleksiej Kudrin. 62-latek to w rosyjskiej polityce zawodnik wagi ciężkiej, człowiek, który pomagał Władimirowi Putinowi wspinać się po szczeblach kariery. Po jego rezygnacji w Rosji zaroiło się od plotek, mówi się nawet, że Kudrin może wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku. Rosyjski komentator Lew Kadik podkreśla jednak w rozmowie z o2.pl, że byłoby to pozbawione sensu.

Tajemniczy ruch na Kremlu. W Rosji zaroiło się od spekulacji
"Buchalter Putina", szef Rosyjskiej Izby Obrachunkowej Aleksiej Kudrin, zrezygnował ze stanowiska (Getty Images)

Na początek słowo wyjaśnienia. Rosyjska Izba Obrachunkowa (RIO) to w uproszczeniu odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli. Jest to organ odpowiedzialny za kontrolę państwową nad działalnością krajowych instytucji. Kudrin kierował nim przez ostatnie cztery lata.

Rosyjska odnoga radia BBC podaje, że Kudrin ma teraz objąć inną posadę. Według rozgłośni jest on przymierzany do funkcji dyrektora przedsiębiorstwa Yandex. To rosyjski państwowy koncern, będący operatorem wyszukiwarki internetowej o tej samej nazwie. Jest ona popularna w Rosji, na Białorusi i w kilku innych krajach dawnego ZSRR.

Propagandowa rosyjska Tsargard TV twierdzi, że rezygnacja Kudrina to "najciekawsze i najbardziej tajemnicze posunięcie Władimira Putina w polityce wewnętrznej" w ostatnim czasie. Ta sama stacja podaje, że Kudrin może mieć większe ambicje niż bycie szefem Yandexu. Miałby on być "odpowiedzią" części rosyjskich liberałów na Władimira Putina. Innymi słowu: być jego kontrkandydatem w wyborach prezydenckich, które w tym kraju odbędą się w 2024 r. Tyle że najprawdopodobniej informacja ta jest efektem cichej wojny w łonie rosyjskich władz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wściekłość generałów Putina. "Oni chcą przeżyć"

Ruch bez sensu

Prawdziwość takiego scenariusza kwestionuje Lew Kadik, rosyjski komentator polityczny magazynu politycznego "Spektr", który przekonuje, że rozważanie kandydatury Kudrina w kontekście wyborów prezydenckich w 2024 r. jest pozbawione sensu.

Po pierwsze, nie wiadomo, czy takie wybory w ogóle się odbędą. Po drugie, Kudrin jest osobistym przyjacielem Władimira Putina. Jest z nim związany od wielu lat. Po trzecie, nie jest politykiem w rozumieniu "publicznym" , lecz finansistą. W ciągu 22 lat rządów Władimira Putina zawsze pełnił rolę skarbnika putinowskiego reżimu. Minister finansów, wicepremier, przewodniczący Roszjskiej Izby Obrachunkowej - zawsze był wyłącznie odpowiedzialny za finanse i gospodarkę Rosji - tłumaczy Kadik w rozmowie z o2.pl.

Kadik, były zastępca szefa działu polityki krajowej dziennika "Kommiersant", zna rosyjską politykę na wylot. Kudrina opisuje jako zwolennika liberalnej teorii ekonomii i jednego z twórców nowoczesnego rosyjskiego systemu finansowego i podatkowego. Dodaje również, że Kudrin stronił od oświadczeń i politycznych deklaracji krytycznych wobec reżimu Putina. A jednocześnie przez wiele lat osobiście lub z pomocą państwowych pieniędzy finansował szereg liberalnych projektów edukacyjnych. Uważany także za osobistego skarbnika Putina, przez co nazywany jest niekiedy "buchalterem Putina".

Kudrin - księgowy z cienia

Kim jest Aleksiej Kudrin? 62-latek urodził się w niewielkim miasteczku na Łotwie. Jego matka była Łotyszką, ojciec pracował w KGB jako szyfrant. Syn poszedł śladami matki, która była księgową. W latach młodości wykazywał zainteresowanie muzyką - był m.in. perkusistą w zespole rockowym "Nowe Czasy".

W 1983 r. ukończył wydział ekonomiczny Uniwersytetu w Leningradzie (dzisiaj - Petersburg). Z miastem tym i pochodzącymi z niego politykami związał swoją karierę polityczną, która doprowadziła go do wyżyn władzy. Kiedy w 1991 r. Anatolij Sobczak został przewodniczącym rady miejskiej Leningradu i zaproponował przywrócenie nazwy "Petersburg", w jego ścisłym otoczeniu było dwóch ludzi: pierwszym był Władimir Putin, drugim - Aleksiej Kudrin.

Gry koterii dookoła Putina

Były analityk Agencji Wywiadu mjr Robert Cheda mówi, że Kudrin, podobnie jak niegdyś Iwanow, uchodził za "wolny elektron". Był blisko Kremla, ale nie należał do głównych koterii. Pełnił funkcję zastępcy Anatolija Sobczaka ds. mienia. Trafił do Moskwy w połowie lat 90. i to od razu jako zastępca szefa administracji Jelcyna.

Putin zawdzięcza mu moskiewską karierę - przekonuje w rozmowie z o2.pl mjr Cheda.

Co oznacza ostatni ruch Kudrina, który niespodziewanie zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiej Izby Obrachunkowej? Zdaniem rozmówcy o2.pl w opisanej sytuacji rysują się dwie hipotezy. Po pierwsze: Rosjanie mogą szukać człowieka, który byłby "strawny" w oczach Zachodu, co może oznaczać, że tworzony jest bardzo nieformalny, skryty kanał kontaktów z Zachodem.

Kudrin ma na pewno lepsze publicity na Zachodzie niż Putin. W 2024 r. odbędą się wybory prezydenckie, powoli wkraczamy w okres kampanii. Może to gra w tranzycję władzy – pojawia się nowy człowiek w miejsce Putina, który mimo wszystko rządzi z tylnego fotela. Ten wariant mają już Rosjanie przećwiczony – tak było z podmianą Putina na Dmitrija Miedwiediewa w 2008 r. - tłumaczy mjr Cheda.

Drugą opcją jest gra klanów i frakcji w otoczeniu Putina. Kudrin nie ukrywał liberalnych poglądów, a Putin go chroni - ocenia analityk. Przypomina, że w pewnym momencie kilka lat temu Kudrin mocno "ściął się" z Miedwiediewem o wydatki na zbrojenia i armię, kiedy Miedwiediew był premierem. Ale służby nigdy nie ruszały samego Kudrina – jego ludzi tak, ale nie samego Kudrina.

Być może siłowicy, z którymi w ostatnim czasie bliżej jest Miedwiediew, chcą spalić Kudrina w oczach Putina, przekonać go, że pod bokiem wyrasta mu liberalna opozycja. Może więc twardogłowi chcą skompromitować tę frakcję. Mimo wszystko zaskakuje, że Kudrin został "wyczyszczony" z kręgów władzy. Choć faktem jest, że jako człowiek, nazwijmy to, "prywatny" - może dużo więcej. Skłaniam się ku tej drugiej opcji: odejście Kudrina z funkcji szefa RIO to jedno, ale te wrzutki o nim jako kontrkandydacie mogą być ruchami prewencyjnymi grup dookoła Putina - podsumowuje mjr Cheda.

Próba wbicia klina

Ku podobnej tezie skłania się również cytowany już Lew Kadik. Dziennikarz twierdzi, że sugestia o możliwym starcie Kudrina w wyborach prezydenckich pochodzi od Marata Baszirowa. W 2014 r. był on przez krótki czas "premierem" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Baszirow kojarzony jest w Rosji ze stronnictwem wrogim wobec Kudrina, uważającym byłego już szefa RIO za przedstawiciela liberałów. A to w Rosji istotny zarzut.

Istotne jest także, że medium, w którym opisano możliwość kandydowania Kudrina, należy do Konstantina Małofiejewa. Ten pomniejszy rosyjski oligarcha również należy do otoczenia Putina, a w 2014 r. współfinansował okupację Donbasu. Kadik przekonuje, że to nie pierwsza próba wbicia przez Małofiejewa klina między Kudrina a rosyjskiego prezydenta. Wszystkie poprzednie były jednak nieudane.

Można przyjąć, że sugestia Baszirowa brzmi jak ostrzeżenie dla samego Kudrina. Takie wiadomości, jeśli dotrą do Władimira Putina, mogą wzbudzić w nim obawy o lojalność starego przyjaciela, bo Putin nie toleruje żadnych rywali - mówi dziennikarz.

Dodaje też istotną uwagę. Z uwagi na to, że Kudrin przyjął postawę wyczekującą wobec wojny w Ukrainie - tzn. nie wypowiadał się ani za, ani przeciw - może to negatywnie wpłynąć na jego losy. Już sama jego rezygnacja z funkcji przewodniczącego Rosyjskiej Izby Obrachunkowej może być interpretowana jako niechęć do udziału w utrzymywaniu w stanie wojny rosyjskiego systemu finansowego, którego jest twórcą.

Łukasz Maziewski, dziennikarz o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wachowicz płaci za gaz 30 tys. Rachunki za prąd też powalają
Koszmar w dzielnicy z teledysku "Despacito". Turyści zaatakowani
Dramatyczne wieści dla seniorów. Dużo niższe emerytury!
Słynny wrak odkryty po 150 latach. Przewoził bezcenny ładunek
Rodowicz wynajęła detektywa. Gdy poznała prawdę, nie mogła opanować drżenia rąk
Roksana Węgiel już tak nie wygląda. Radykalna metamorfoza!
Rosjanie nie wytrzymali. To powiedzieli o żołnierzach "DRL"
Wyniki Lotto 06.02.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Syn Steczkowskiej zapoznał mamę z białoruską ukochaną. Taka była jej reakcja
Sprzeciwiał się wojnie. Teraz trenował z synem przyjaciela Putina
Trzęsienie ziemi w Turcji. Meteorolog wyjaśnia
Ostra wymiana zdań tenisistów. "Zgrywał klauna"
Vapowanie zniszczyło jej życie. Teraz ostrzega innych
Wycinał drzewa w lesie i sprzedawał w internecie. 27-latkowi grozi 5 lat
Bosacka pokazała niezawodny patent na sałatę. To robisz źle
Nowość w Biedronce. Klienci zaoszczędzą jeszcze więcej
Obudził pasażera i wyszedł z autobusu. Kamera nagrała atak
Kibice wybrali najlepszą walę Fame MMA 17. To do nich trafi bonus
Borek odpowiada krytykom. "Nadal będą mieszkać w swoich pałacach"
Leśnicy znaleźli to pod drzewem. "Jedyne w swoim rodzaju"
Zwiększa ryzyko raka żołądka. Naukowcy są pewni
Mówi się, że to najzdrowszy chleb świata. Przygotujesz w kilka chwil
Szef ONZ grzmi: Jak lunatyk zmierzamy ku wojnie na szerszą skalę
Pomaga spalić tkankę tłuszczową. Niezastąpione przy odchudzaniu
Morderstwo i gwałty. "Bestia" jest w rękach policji
Sieją zniszczenie. Rosja wkrótce otrzyma kolejną partię
Kobieta ma dość. Obkleja auta kartkami z takimi wiadomościami
Czy opłaca się iść do wojska? Tyle w 2023 roku zarabiają żołnierze
Znów głośno o byłym policjancie z Oleśnicy. "Obawiali się go"
Danuta Wałęsa wyróżniona. Wiadomo, kiedy odbierze ważny tytuł
Emerytura Jarosława Kaczyńskiego. Dużo zyska dzięki waloryzacji
TPN zamknął wszystkie szlaki. Turyści za nic mają ostrzeżenia i zakazy
F-16 nad Warszawą. O co chodzi?
Najbezpieczniejsze miejsce w samolocie? Oto co mówią statystyki
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto?
Ludzie skrytykowali całowanie religijnych posągów. Tak kwituje ich ksiądz
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Była godz. 8:29. Zdjęcie z Beskidu Śląskiego. To nie fotomontaż
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Zaskakujące wieści z Watykanu. Decyzja papieża nie podoba się w Polsce
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Rodowicz nie wytrzymała. Oto co jeden z seniorów zrobił na wizji w TVP
W Biedronce chwyciła za telefon. To dowód, że ludzie naprawdę to robią
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Ekspert z Ibizy spojrzał na Szydło. Nie ma wątpliwości
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Rosjanie stracili największy okręt. Wcale nie przez wojnę
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Wystawiła na WOŚP kolację. Przeżyła szok, kiedy odkryła, kto wygrał
Szok w walce raperów na Fame MMA 17. Fabijański został zdemolowany
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
"Dwuznaczne odgłosy". Dwie 16-latki i trzech policjantów bohaterami skandalu
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić