Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Tak Rosja mogła wpływać na wybory w USA. 150 tys. na reklamy na Facebooku

23
Podziel się:

Tysiące postów trafiało do mediów społecznościowych, wprowadzając zamęt i polaryzując opinię publiczną wokół kluczowych kwestii jak imigranci czy orientacja seksualna.

Tak Rosja mogła wpływać na wybory w USA. 150 tys. na reklamy na Facebooku
(iStock.com)

Facebook zablokował 470 kont, które w 2016 r. sponsorowały posty. Specjaliści twierdzą, że administratorzy zakładali je z Rosji i na cały proceder wydali ok. 100 tys. dolarów. Może chodzić nawet o 3 tys. wpisów w mediach społecznościowych - informuje NBC.

W ten sposób ktoś mógł wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich. Wiemy, skąd pochodzą pieniądze. Musimy jeszcze ustalić, kto za tym stoi - skomentował Alex Stamos, szef bezpieczeństwa Facebooka.

Udostępniano dezinformujące wiadomości. Wszystko po to, by siać niezgodę i skłócić wyborców. Dodatkowo rosyjskie konta mają być odpowiedzialne za udostępnienie ok. 2,2 tys. postów związanych z kandydatami w wyborach prezydenckich. Za reklamowanie ich na Facebooku zapłacono kolejne 50 tys. dolarów.

Podczas kampanii z 2016 r. na reklamy w sieci politycy wydali ok. 1 mld dol. Facebook zanotował 10 tys. poszczególnych transakcji, które pochodziły z Rosji. O większość z nich internetowy gigant oskarża "fabrykę trolli" z Petersburga.

Sprawą zajmą się też amerykańskie władze. Dochodzenie ma wykazać, czy podczas zeszłorocznych wyborów nie doszło do złamania prawa. Sponsorowane kampanie na Facebooku mają być dowodem na wpływ Rosji na wyniki wyborów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
Goldengecko
2 lata temu
Czyli podobne działania jak w Polsce tylko tu ruscy nie muszą wydawać kasy
karol
5 lata temu
Ciekawe ile wydali na pomoc dla PiS, aby siać niezgodę i skłócić wyborców i nas wypisać z unii a potem przyłączyć do Rosji - to cel Maciarewicza i Kaczyńskiego. W USA się wtrącali we Francji się wtrącali w Anglii się wtrącali w wybory a w POLSCE nic???
V
5 lata temu
Ludzie co wy za głupoty gadacie.! Clinton-Trump było, tak?. Rotschildy na wakacje przyjeżdżali do Białego Domu jak Clinton był nr 1 w USA. Rotszyldy to najbogatsze istoty na Planecie Ziemia. Oni finansują zawsze OBIE STRONY: konfliktu w wojnie, którą sami prowokują i wtedy sprzedają obu stronom broń itd, a także w wyścigu do Białego Domu. Więc kto by nie wygrał oni już wygrali. W Forbes ich nie ma na lista najbogatszych ludzi na świecie bo to nie są ludzie. Księżna Diana to odkryła i musiała umrzeć. Windsor+Rockefeller+Rothschild = Rodzina.!
olga w peters...
5 lata temu
widać to nawet tutaj
nation
5 lata temu
Putin wygrywa wszystkie wybory na całym świecie. No, może poza Antarktydą.
Sasza/Puchuje...
5 lata temu
Nu charaszo. My dielajem szto chaczem bo Rasyja eto bandyckij narod.
aaa
5 lata temu
""zaniepokojony 19 minut temu Ciekawe czy rosyjscy "przyjaciele" niektórych polskich polityków nie maczało w wyborach 2015 w Polsce? Wynik był zaskakujący, pomimo ogromnie niskiego poparcia "wygranych", a teraz prawie każdy zaprzecza o swoich preferencjach wyborczych (może ze strachu przed pośmiewiskiem?)""Właśnie komorowski miał w lutym 70% a w maju przegrał To tragedia że pys wygrał- twoje tate mogłoby nadal kraść miliardy.
zaniepokojony
5 lata temu
Ciekawe czy rosyjscy "przyjaciele" niektórych polskich polityków nie maczało w wyborach 2015 w Polsce? Wynik był zaskakujący, pomimo ogromnie niskiego poparcia "wygranych", a teraz prawie każdy zaprzecza o swoich preferencjach wyborczych (może ze strachu przed pośmiewiskiem?)
olo
5 lata temu
Rosja to może wpływać, na zawartość alkoholu we krwi narodu swojego.
antyklerykał
5 lata temu
katofaszyści USA mają dowody na wszystko, nawet na broń chemiczną w iraku , a ja mam dowody na finansowanie organizacji pozarządowych w polsce katolickiej przez oligarchów eurokołchozu !!!!!!!!!.........................."Kto finansuje antyrządowe protesty? "Gazeta Polska": Niemiecki minister,.."
zaniepokojony...
5 lata temu
Dziś Rosjanie mają swoich agentów w rządach kilku krajów począwszy od USA a skończywszy na tym dla nas najważniejszym. I jak widać swoich trolli tutaj
Arek
5 lata temu
Broń masowego rażenia w Iraku też znaleźli, prawda ??????????????????
Qur Vee Sean
5 lata temu
To 100 tys. dolarów wystarczy, aby przechylić szalę zwycięstwa w amerykańskich wyborach?! U nas trzeba więcej wydać, aby zwyciężyć w wyborach na wójta gminy!
12345432345
5 lata temu
Ktoś kto wyciaga w/w wnioski jest wyjatkowo chory na umyśle.!@#$%^$#$%^
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić