aktualizacja 

Tak senator nazwała królową Elżbietę II. Gorąco w parlamencie Australii

32
Podziel się:

Lidii Thorpe jest australijską senator, o której w ostatnim czasie stało się głośno nie tylko w ojczyźnie, ale na całym świecie. Powód? W trakcie składania parlamentarnej przysięgi wierności, polityk określiła królową Elżbietę słowem o bardzo negatywnych konotacjach.

Tak senator nazwała królową Elżbietę II. Gorąco w parlamencie Australii
Królowa Elżbieta raczej nie będzie zadowolona z tego, co mówiła o niej australijska senator (Getty Images, 2022 Mark Cuthbert)

Lidii Thorpe to członkini australijskiej Partii Zielonych. Pochodzi ze stanu Wiktoria i jest potomkinią rdzennych mieszkańców kontynentu. Mimo że składanie przysiąg odbywało się w ubiegłym tygodniu, ze względu na nieobecność w tym okresie Thorpe robiła to indywidualnie.

Królowa Elżbieta będzie wściekła. Tak została nazwana

Jak informuje "The Guardian", w trakcie recytowania słów przysięgi Lidii Thorpe określiła królową Elżbietę "kolonizatorką". Senator odnosiła się do historii państwa, które zostało skolonizowane właśnie przez Brytyjczyków. Podbijanie ziem odbywało się kosztem rdzennych mieszkańców, czyli Aborygenów.

Obecni na sali parlamentarzyści głośno protestowali przeciwko zachowaniu Thorpe. W kierunku polityk wykrzykiwano, że nie została senatorem, ponieważ przekręciła słowa przysięgi.

Nie jesteś senatorem, skoro nie robisz tego we właściwy sposób. (...) Musisz wyrecytować przysięgę, której tekst został wydrukowany na kartce. (...) Proszę odnowić przysięgę. (...) Nikomu z nas się to nie podoba – wykrzykiwano pod adresem Lidii Thorpe (The Guardian).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Tego żałuje królowa Elżbieta II

Według ustaleń "The Guardian" Lidia Thorpe była zmuszona powtórzyć słowa przysięgi. Senator nie po raz pierwszy publicznie krytykowała rodzinę królewską. W ubiegłym miesiącu Thorpe oświadczyła, że nie utożsamia flagi Australii ze swoim państwem, ponieważ została ona zaprojektowana przez kolonizatorów. Tłumaczyła, że poprzez przekręcenie słów przysięgi chciała zakwestionować prymat Brytyjczyków nad rodakami.

Zrobiłam to, by zakwestionować bezprawną okupację naszego kraju przez przedstawicieli systemu kolonialnego. Jestem tutaj dla mojego ludu i wspomniałam w słowach przysięgi wierności o kolonizatorce, aby przebić się do mediów (...) – deklarowała senator po kontrowersyjnym wystąpieniu (The Guardian).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić