Kosma Szczepaniak| 

Tarcza 3.0. Czy matka na zasiłku macierzyńskim otrzyma świadczenie postojowe?

13

Tarcza antykryzysowa weszła już w życie, a jednym z jej elementów jest wypłacane przez ZUS świadczenie postojowe. Czy takie świadczenie przysługuje jednak matkom, które pobierają zasiłek macierzyński?

Czy matka na zasiłku macierzyńskim otrzyma świadczenie postojowe?
Czy matka na zasiłku macierzyńskim otrzyma świadczenie postojowe? (Getty Images)

Świadczenie postojowe. Jest to jeden z głównych instrumentów tarczy antykryzysowej, który w czasach epidemii koronawirusa ma pomóc przetrwać na rynku osobom samozatrudnionym, czy też tym na umowach cywilnoprawnych.

Postojowe nie dla wszystkich. Jedną z grup, która jest wykluczona z możliwości otrzymania takiego świadczenia, są osoby, które pobierają już inne świadczenie. Zaliczają się do nich między innymi samozatrudnione matki z wypłacanym zasiłkiem macierzyńskim.

Tarcza 3.0. "Ustawa jest do zmiany"

Przepis ten wprost uderza w przedsiębiorcze matki, bowiem automatycznie wyłącza je z tego wsparcia. Dostaję mnóstwo sygnałów od kobiet, które nie mogą skorzystać z tej formy pomocy – wskazuje Katarzyna Przyborowska, radca prawny, ekspertka z zakresu ubezpieczeń społecznych w rozmowie z "Gazetą Prawną".

Przeoczenie ustawodawcy? Oczywistą sprawą jest, że projekt tarczy antykryzysowej musiał zakładać scenariusz, w którym jedna osoba nie będzie pobierała świadczenia postojowego z dwóch tytułów. Przyborowska uważa jednak, że ustawa jest do zmiany, ponieważ zasiłek macierzyński przyznawany jest rodzinie na utrzymanie dziecka, natomiast świadczenie postojowe ma pomóc w utrzymaniu działalności gospodarczej.

Do przepisu o postojowym należy dodać wyjątek, że osoby, które są ubezpieczone z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o to świadczenie – rekomenduje również Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Aktualna wartość świadczenia postojowego wynosi 2080 złotych brutto. Wysokość zasiłku macierzyńskiego (co najmniej 3,5 miesiąca) za okres urlopu macierzyńskiego wynosi z kolei 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku i jest to średnia z 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić