Robert Czykiel| 

Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm nie przyjął jednej z propozycji

2

Senat zaproponował podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do 1800 zł brutto w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. Sejm jednak nie przyjął tej poprawki tak jak 47 innych.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm odrzucił podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych
Tarcza antykryzysowa 3.0. Sejm odrzucił podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych (PAP)

Trwają prace nad tarczą antykryzysową 3.0. W czwartek do Sejmu trafiło 87 poprawek, które zostały zaproponowane przez Senat. Przyjęto tylko niespełna połowę z nich. Wśród odrzuconych znalazła się m.in. propozycja podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych.

Tarcza antykryzysowa 3.0. Zasiłek dla bezrobotnych bez zmian

Senat zaproponował, by zasiłek podwyższyć do kwoty 1800 zł brutto. Obecnie jest to zaledwie około 860 zł brutto. Nowy zasiłek miał przysługiwać także osobom, które wracają z zagranicy.

Pomysł jednak nie zyskał akceptacji rządzących. Za odrzuceniem 40 poprawek Senatu głosowało 394 posłów, a 57 wstrzymało się od głosu. Tym samym w tarcza antykryzysowa 3.0 nie będzie dotyczyć podwyższenia zasiłku.

Wśród odrzuconych poprawek była także propozycja, by z zasiłku opiekuńczego mogli skorzystać wszyscy opiekunowie dzieci w wieku szkolnym. Kolejny przepis miał ułatwiać samorządom planowanie budżetu podczas kryzysu. Senat chciał także, by zniknął zapis o możliwości skrócenia kadencji prezesa UKE oraz odwołania aukcji 5G, ale i ten pomysł nie zyskał akceptacji.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0 trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Co ciekawe, w kampanii prezydenckiej obiecywał on, że zasiłek dla bezrobotnych zostanie podwyższony, ale do kwoty 1300 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić