Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Tarcza antykryzysowa 3.0. Rząd podał szczegóły dodatkowego zasiłku opiekuńczego

3
Podziel się:

Z powodu zamknięcia żłóbków, przedszkoli i szkół, wielu pracowników musiało wziąć zwolnienia z pracy. Zgodnie z znowelizowanym pakietem tarczy antykryzysowej mogą ubiegać się nadal o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Termin został wydłużony z 4 do 24 maja. Będzie to jednak najpewniej ostatni dzień dodatkowych zapomóg.

Od 6 maja otwarte są żłobki i przedszkola
Od 6 maja otwarte są żłobki i przedszkola (pxhere.com)

W środę będą mogły otworzyć się przedszkola i żłobki, co dla wielu rodziców jest wielką ulgą. Nadal zamknięte zostają jednak szkoły, a nie wszystkie samorządy planują żłobki i przedszkola otworzyć od razu. Sporo rodziców jest też niechętnych posyłaniu swych pociech do placówek, obawiając się zakażenia przez nie koronawirusem.

Dlatego pojawiła się decyzja o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenia mają być wypłacane do 24 maja osobom, które z powodu epidemii musiały zajmować się dziećmi, również jeśli nie zdecydują się posłać dziecka do placówek, które otworzą się 6 maja.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Jak informuje ZUS, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, o ile są objęci ubezpieczeniem chorobowym i opiekują się dzieckiem poniżej ósmego roku życia. Wyjątkiem są opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) oraz o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego (do 18 roku życia).

Aby go uzyskać trzeba jednak złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek - czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu znajduje się na stronie ZUS-u. Jeżeli prowadzimy działalność pozarolniczą, oświadczenie taki składamy bezpośrednio w ZUS-ie.

Według oceny skutków nowego rozporządzenia, przedłużenie dawania zasiłków z 4 do 24 maja będzie kosztować państwo ponad 2,8 miliarda złotych. To znaczny wydatek dla budżetu więc najprawdopodobniej po 24 maja, okres ten nie będzie już wydłużony.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki a branża gastronomiczna. "Działalność spadła do zera"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Wrrrrr...
2 lata temu
Bardzo dużo osób czeka od marca.może do końca grudnia się wyrobia
Mama😔
2 lata temu
A co z dalszymi zasiłkami dla rolników na KRUSie?
Oczekująca
2 lata temu
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ale niewiadomo komu ja jeszcze pieniędzy nie dostałam od 16 marca , a ponoć miało być 30 dni. Co chwilę wymyślają dokumenty i udają że czegoś nie dostali ZUS sobie gra jak chce jakby to z prywatnej kieszeni szło .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić