o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Tarcza antykryzysowa 3.0. Rząd podał szczegóły dodatkowego zasiłku opiekuńczego

3
Podziel się

Z powodu zamknięcia żłóbków, przedszkoli i szkół, wielu pracowników musiało wziąć zwolnienia z pracy. Zgodnie z znowelizowanym pakietem tarczy antykryzysowej mogą ubiegać się nadal o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Termin został wydłużony z 4 do 24 maja. Będzie to jednak najpewniej ostatni dzień dodatkowych zapomóg.

Od 6 maja otwarte są żłobki i przedszkola
Od 6 maja otwarte są żłobki i przedszkola (pxhere.com)
bECthRQR

W środę będą mogły otworzyć się przedszkola i żłobki, co dla wielu rodziców jest wielką ulgą. Nadal zamknięte zostają jednak szkoły, a nie wszystkie samorządy planują żłobki i przedszkola otworzyć od razu. Sporo rodziców jest też niechętnych posyłaniu swych pociech do placówek, obawiając się zakażenia przez nie koronawirusem.

Dlatego pojawiła się decyzja o wypłacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenia mają być wypłacane do 24 maja osobom, które z powodu epidemii musiały zajmować się dziećmi, również jeśli nie zdecydują się posłać dziecka do placówek, które otworzą się 6 maja.

bECthRQT

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje

Jak informuje ZUS, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, o ile są objęci ubezpieczeniem chorobowym i opiekują się dzieckiem poniżej ósmego roku życia. Wyjątkiem są opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) oraz o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego (do 18 roku życia).

Aby go uzyskać trzeba jednak złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek - czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór dokumentu znajduje się na stronie ZUS-u. Jeżeli prowadzimy działalność pozarolniczą, oświadczenie taki składamy bezpośrednio w ZUS-ie.

bECthRQZ

Według oceny skutków nowego rozporządzenia, przedłużenie dawania zasiłków z 4 do 24 maja będzie kosztować państwo ponad 2,8 miliarda złotych. To znaczny wydatek dla budżetu więc najprawdopodobniej po 24 maja, okres ten nie będzie już wydłużony.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki a branża gastronomiczna. "Działalność spadła do zera"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECthRRu
KOMENTARZE
(3)
Wrrrrr...
rok temu
Bardzo dużo osób czeka od marca.może do końca grudnia się wyrobia
Mama😔
rok temu
A co z dalszymi zasiłkami dla rolników na KRUSie?
Oczekująca
rok temu
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ale niewiadomo komu ja jeszcze pieniędzy nie dostałam od 16 marca , a ponoć miało być 30 dni. Co chwilę wymyślają dokumenty i udają że czegoś nie dostali ZUS sobie gra jak chce jakby to z prywatnej kieszeni szło .
bECthRRv
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić