Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Te znaki świadczą o końcu związku. Znajdziesz je np. na Facebooku

4

Naukowcy stwierdzili, że są w stanie przewidzieć kiedy dany związek się zakończy, tylko na podstawie wiadomości i postów w mediach społecznościowych. Eksperci przekonują, że podświadomie dajemy znaki, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z naszej relacji.

Te znaki świadczą o końcu związku. Znajdziesz je np. na Facebooku
Naukowcy przewidzą koniec związku. (Pixabay)

Eksperci z Uniwersytetu w Austin w USA przekonują, że mogą przewidzieć koniec danego związku. Grupa badaczy pod przewodnictwem Sarah Seraj przeanalizowała ponad milion postów użytkowników forum Reddit i na ich podstawie wysnuła zaskakujące wnioski. Okazuje się, że jeśli partnerzy nie są zadowoleni ze swojej relacji, dają drobne znaki w mediach społecznościowych.

Badania obejmowały zarówno osoby, porzucone jak i te, które same zdecydowały o końcu związku. Zespół przeanalizował posty, które publikowali przez kilka miesięcy przed zerwaniem, używając oprogramowania Linguistic Enquiry i Word Count (LIWC). Okazało się, że sposób ich wypowiedzi znacznie się zmieniał.

Media społecznościowe pokazują prawdę o związku

Niezależnie od tego, czy badani wiedzieli, że koniec jest bliski, zaczęli mniej używać pewnych typów słów. Częściej pojawiały się przedimki i określenia związane z analitycznym myśleniem, a także słowa wskazujące na "typowo beznamiętne i chłodne" podejście do relacji. Częściej także występowało określenie "ja" i "my".

Zobacz także: Tomasz Terlikowski o przyczynach rozpadu związków. "Małżeństwo jest ofiarą"
Wygląda na to, że jeszcze zanim ludzie zorientują się, że nastąpi rozstanie, zaczyna to wpływać na ich życie. Te same zmiany językowe pojawiły się wtedy, gdy ludzie nie rozmawiali o swoim związku - przekazała doktor Seraj.

Pojawiły się także słowa takie jak "rozumieć", "ponieważ", "ma znaczenie", "chciałbym", "powinienem". Jak przekazują badacze, osoba przeczuwająca koniec, próbuje dzięki tym słowom zrozumieć sytuację, w której się znajduje. Może także dzięki nim, próbować oswoić się ze zmianami.

Tak naprawdę nie zauważamy, ile razy używamy przyimków, przedimków lub zaimków, ale podczas osobistych rewolucji te słowa mogą wiele powiedzieć o naszym stanie emocjonalnym i psychicznym - dodaje.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić