Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Thich Nhat Hanh nie żyje. Światowej sławy mnich miał 95 lat

28
Podziel się:

Smutne doniesienia z Wietnamu. W wieku 95 lat zmarł Thich Nhat Hanh. Mistrz zen, poeta i aktywista polityczny był jednym z najbardziej znanych i wpływowych buddyjskich mnichów.

Thich Nhat Hanh nie żyje. Światowej sławy mnich miał 95 lat
Thich Nhat Hanh nie żyje (Wikimedia Commons)

O śmierci mnich poinformowano na jego instagramowym profilu. Thich Nhat Hanh zmarł w świątyni Tu Hieu w Hue w Wietnamie, o północy 22 stycznia 2022 roku, w wieku 95 lat. Do informacji dołączono zdjęcie upamiętniające zmarłego.

Nasz ukochany nauczyciel Thich Nhat Hanh zmarł spokojnie w świątyni Tu Hieu w Hue w Wietnamie, o północy 22 stycznia 2022 roku, w wieku 95 lat - poinformowano na oficjalnym profilu mnicha na Instagramie.

Thich Nhat Hanh urodził się jako Nguyen Xuan Bao w 1926 roku. Na mnicha wyświęcono go na początku lat 50. Założył klasztor "Plum Village" we Francji i regularnie wykładał praktykę uważności. Dzięki temu stał się pionierem buddyzmu na Zachodzie. Znał aż siedem języków, co pozwoliło mu na wykładanie w USA w latach 60.

W 1963 roku Hanh powrócił do Wietnamu. Dołączył tam do rosnącego buddyjskiego sprzeciwu wobec wojny amerykańsko-wietnamskiej. To właśnie walka o tę sprawę przyniosła mu światowy rozgłos. Mnich w trakcie swojego życia poznał Martina Luthera Kinga. Przywódca ruchu praw obywatelskich w USA nazwał go "apostołem pokoju i niestosowania przemocy" i zgłosił go do Pokojowej Nagrody Nobla.

W 2014 roku udar mózgu wywrócił życie mnicha do góry nogami. Od tego czasu nie mógł już mówić, dlatego Hanh powrócił do Wietnamu, aby dożyć swoich ostatnich dni w swym rodzinnym mieście Hue

Zobacz także: Mobbing w Senacie? Nowe informacje. Mamy komentarz z opozycji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Pioiresrr
4 miesiące temu
A ja mam 98 lat i siedzę w internecie
Czytelnik
4 miesiące temu
Wszyscy rodzimy się po to, by przeżyć dany nam czas w rożny sposób, by kiedyś umrzeć. Niestety, jeszcze nie ma ludzi nieśmiertelnych. Wszystkich nas to czeka.
Wiesław RM
4 miesiące temu
Nasz kochany Ojciec Dyrektor z Jedynej Prawdziwej Wiary będzie żył 100 lat.Albo i dłużej.Na Chwałę Pana!
Mina
4 miesiące temu
Zyl 95 lat. Naprawde bardzo dlugo.
hoho
4 miesiące temu
poganie tez umierają
konkordat
4 miesiące temu
celem życia jest śmierć, i o co tyle krzyku
POLAK
4 miesiące temu
no i co ja mam w związku z tym durnym artykułem zrobić - pociąć się brzytwą bo nie rozumiem
pawel-
4 miesiące temu
teraz w niebie spotka się z wielebnym Jankowskim ...
rocky
4 miesiące temu
za to ze usa jego ojczyzne zniszczyly ludzi pomordowali zalozyli tysiace min on wykladal w usa , zaiste durny to czlowiek byl .
omikron
4 miesiące temu
pierwszy raz o nim słyszę !!!
Hancock
4 miesiące temu
Ciekawe, czy będzie się wcielał ponownie, czy osiągnął już Nirwanę?
M. Nich
4 miesiące temu
U nasz tyż jest taki jeden bardzo popularny miszcz zen. To Zen Martyniuk...
Henryk 15
4 miesiące temu
ZAUWAŻCIE, że nieroby we wszystkich organizacjach religijnych, nie splamieni pracą fizyczną, tylko mamieniem naiwnych, ich kasowanie, mogą się pochwalić najwyższym %-towo wskaźnikiem przeżycia i nie jest to wola bogów, bo wymyślono ich setki na świecie.
oPosoborowiu
4 miesiące temu
Z całym szacunkiem dla tego pana, ale zmarł będąc we FAŁSZYWEJ wierze. Poza Kościołem Rzymskokatolickim NIE ma zbawienia. IV Sobór Laterański ``Przeciwko albigensom``, rozdz. 1 ``O wierze katolickiej``: ``Jeden jest powszechny Kościół wiernych, poza którym nikt nie dostępuje zbawienia.`` źródło: Piotr Kard. Gasparri ``Katechizm Katolicki`` (przetłumaczył Ks. Jan Korzonkiewicz, Wydawnictwo ``Te Deum``, Warszawa 2000)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić