Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki

6
Podziel się:

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że czasami można wyprzedzać na podwójnej ciągłej. W jakich przypadkach jest to dozwolone? Wyjaśniamy.

Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki
Wyprzedzanie na linii ciągłej (Policja Lubelska)

Część kierowców twierdzi, że nie ma takiej możliwości, by wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej (linia P-4). Jej zadaniem jest oddzielanie od siebie kierunków jazdy. Kierowca nie może jej przekroczyć ani na nią najechać.

Jak zatem wyprzedzać, gdy mamy podwójną ciągłą? Kierujący musi to zrobić tak, by zmieścił się w swoim pasie ruchu. Trzeba też pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Łatwo można więc wyprzedzić motocykl czy rower - o ile osoba podróżująca jednośladem zostawi wystarczająco dużo miejsca. Jest ponadto szansa na wjechanie przed inny pojazd.

Chodzi przede wszystkim o traktor czy inny pojazd wolnobieżny. Byśmy mogli zmieścić się w swoim pasie, musi on niemalże zjechać na pobocze.

Kiedy możesz najechać na podwójną ciągłą?

Przepisy przewidują przypadek, w którym kierowca może legalnie najechać na linię P-4 lub nawet ją przekroczyć. Chodzi jednak bardziej o omijanie pojazdu, który zatrzymał się na jezdni.

Co do zasady wyprzedzanie na podwójnej ciągłej może przynieść koszmarne konsekwencje. Grozi za to nawet 1000 zł mandatu - wtedy, gdy poza linią P-4 na drodze pojawia się znak zakazujący wyprzedzania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
...
5 miesięcy temu
A co na to Szydło?
Myślący
5 miesięcy temu
Niema określenia podwójnej ciągłej druga linia jest dla pasa przeciwnego
M6ślący
5 miesięcy temu
Niema określenia linia podwójna ciągła,druga linia jest dla pasa przeciwnego
ggg
5 miesięcy temu
Borowcom wolno zawsze
ggg
5 miesięcy temu
Borowcom wolno zawsze
EUropejczyk
5 miesięcy temu
Artykuł napisany bardzo niekomunikatywnie. A co z odstępem 1,50m pomiędzy rowerzysta na rowerze, motocyklista a innym pojazdem? Ile razy rowerzysta wyprzedza auta (jadące powoli w "korku" lub dojeżdżające do skrzyżowania lub sygnalizacji świetlnej na drodze), robi to bezkarnie w odległości mniejszej niż 1,5Om?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić