Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki

13

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że czasami można wyprzedzać na podwójnej ciągłej. W jakich przypadkach jest to dozwolone? Wyjaśniamy.

Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki
Wyprzedzanie na linii ciągłej (Policja Lubelska)

Część kierowców twierdzi, że nie ma takiej możliwości, by wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej (linia P-4). Jej zadaniem jest oddzielanie od siebie kierunków jazdy. Kierowca nie może jej przekroczyć ani na nią najechać.

Jak zatem wyprzedzać, gdy mamy podwójną ciągłą? Kierujący musi to zrobić tak, by zmieścił się w swoim pasie ruchu. Trzeba też pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Łatwo można więc wyprzedzić motocykl czy rower - o ile osoba podróżująca jednośladem zostawi wystarczająco dużo miejsca. Jest ponadto szansa na wjechanie przed inny pojazd.

Chodzi przede wszystkim o traktor czy inny pojazd wolnobieżny. Byśmy mogli zmieścić się w swoim pasie, musi on niemalże zjechać na pobocze.

Kiedy możesz najechać na podwójną ciągłą?

Przepisy przewidują przypadek, w którym kierowca może legalnie najechać na linię P-4 lub nawet ją przekroczyć. Chodzi jednak bardziej o omijanie pojazdu, który zatrzymał się na jezdni.

Co do zasady wyprzedzanie na podwójnej ciągłej może przynieść koszmarne konsekwencje. Grozi za to nawet 1000 zł mandatu - wtedy, gdy poza linią P-4 na drodze pojawia się znak zakazujący wyprzedzania.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić