Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki

13

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że czasami można wyprzedzać na podwójnej ciągłej. W jakich przypadkach jest to dozwolone? Wyjaśniamy.

Myślisz, że nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są wyjątki
Wyprzedzanie na linii ciągłej (Policja Lubelska)

Część kierowców twierdzi, że nie ma takiej możliwości, by wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej (linia P-4). Jej zadaniem jest oddzielanie od siebie kierunków jazdy. Kierowca nie może jej przekroczyć ani na nią najechać.

Jak zatem wyprzedzać, gdy mamy podwójną ciągłą? Kierujący musi to zrobić tak, by zmieścił się w swoim pasie ruchu. Trzeba też pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Łatwo można więc wyprzedzić motocykl czy rower - o ile osoba podróżująca jednośladem zostawi wystarczająco dużo miejsca. Jest ponadto szansa na wjechanie przed inny pojazd.

Chodzi przede wszystkim o traktor czy inny pojazd wolnobieżny. Byśmy mogli zmieścić się w swoim pasie, musi on niemalże zjechać na pobocze.

Kiedy możesz najechać na podwójną ciągłą?

Przepisy przewidują przypadek, w którym kierowca może legalnie najechać na linię P-4 lub nawet ją przekroczyć. Chodzi jednak bardziej o omijanie pojazdu, który zatrzymał się na jezdni.

Co do zasady wyprzedzanie na podwójnej ciągłej może przynieść koszmarne konsekwencje. Grozi za to nawet 1000 zł mandatu - wtedy, gdy poza linią P-4 na drodze pojawia się znak zakazujący wyprzedzania.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić