Tłumy migrantów idą w stronę Polski. Niepokojące nagrania z Białorusi

982
Podziel się:

Nawet kilka tysięcy migrantów przemieszcza się w stronę polsko-białoruskiej granicy ze strony Białorusi. Zdaniem służb, będą próbowali masowo wkroczyć do Polski. Stanisław Żaryń, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, wylicza, że jest to największa do tej pory próba masowego, siłowego wejścia na teren Polski.

Tłumy migrantów idą w stronę Polski. Niepokojące nagrania z Białorusi
Tłum migrantów idzie w stronę granicy (Twitter)

- Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski — poinformował na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niepokojące nagrania. Tłumy migrantów idą na granicę

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania z Białorusi. Widać na nich, jak tłumy imigrantów przemieszczają się w stronę polskiej granicy. Służby wyliczają, że jest to największa do tej pory próba masowego wejścia na teren Polski.

W grupie przeważają młodzi mężczyźni. Płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, poinformował, że liczba osób, która zbliża się do polsko-białoruskiej granicy "to nie setki, tylko tysiące". Na nagraniach widać, że migranci przemieszczają się wzdłuż autostrady, prosto pomiędzy tirami i samochodami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Będą próbować przekroczyć granicę

O rosnącej liczbie migrantów w pobliżu granicy napisał również niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Jak mówi, na wczorajszym wielkim zgromadzeniu w Mińsku migranci podjęli decyzję o przeniesieniu się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi dzisiaj o godz. 12, aby spróbować przekroczyć granicę w jednej dużej grupie.

Przyjechały już pierwsze grupy. Kierowcy mówią, że taksówek jest tak dużo, że zdołał utworzyć się korek - napisał w mediach społecznościowych niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Giczan zwrócił również uwagę na fakt, że opustoszały również ulice Mińska, pełne migrantów w ostatnim czasie. "Dziś tysiące (?) z nich przeniosło się ze stolicy Białorusi na przejście Kuźnica-Bruzgi, aby w jednej dużej grupie próbować szturmować granicę polską. Szturm zaplanowany jest na jutro rano. Obawiam się, że to może stać się naprawdę paskudne" - napisał Giczan.

Ponad 30 tys. prób przekroczenia granicy

Straż Graniczna przekazała, że na granicy Polski z Białorusią odnotowano w niedzielę 222 próby nielegalnego przekroczenia granic. Ponadto za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano 3 osoby: 2 obywateli Polski i obywatela Ukrainy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Stan wyjątkowy ukrywa nieprzygotowanie? „Granica nie była chroniona”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić