Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

To będzie cios dla Apple. Parlament Europejski podjął decyzję

8
Podziel się:

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie jednej ładowarki do różnych urządzeń elektronicznych. Wybranym standardem ma być USB typu C, dostępne dziś powszechnie w większości smartfonów. Oznacza to jednak kłopoty dla Apple. Amerykański producent będzie musiał bowiem zmienić gniazda w swoich urządzeniach sprzedawanych w Europie.

To będzie cios dla Apple. Parlament Europejski podjął decyzję
Apple będzie musiało zrezygnować z własnego portu do ładowania smartfonów (Getty Images)

We wtorek 4 października Parlament Europejski większością głosów zdecydował o wprowadzeniu jednego typu ładowarek do wielu urządzeń elektronicznych. Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane na terenie Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od 2026 roku przepisy obejmą także laptopy.

"Unia Europejska wyznacza standardy". Będzie jedno gniazdo do ładowania smartfonów

O wynikach głosowania poinformował w mediach społecznościowych belgijski europoseł Guy Verhofstadt. We wpisie na Twitterze ocenił, że oznacza "zmniejszenie wydatków, marnotrawstwa i kłopotów dla konsumentów". Dodał, że Unia Europejska pokazała, iż może wyznaczać standardy.

Wcześniej porozumieli się w tej sprawie negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego. – Ustawa ta jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz uczynienia produktów w UE bardziej zrównoważonymi, zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych i ułatwienia życia konsumentom – podkreślono.

Kłopoty Apple. Będą musieli zmienić gniazdo ładowania

Głównym przeciwnikiem zmian była od początku amerykańska firma Apple. Nowe prawo oznacza, że będzie musiała zmienić port ładowania w iPhone'ach sprzedawanych na rynek europejski.

Jesteśmy zaniepokojeni tym, że regulacje nakazujące stosowanie jednego rodzaju łącza negatywnie wpłyną na innowacyjność zamiast ją pobudzać, co w efekcie zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie – pisali przedstawiciele firmy.

Przedsiębiorstwo skrytykowało też kształt wdrażania zmian. Oceniono, że dwa lata okresu przejściowego na dostosowanie się producentów to zdecydowanie za mało.

Większość smartfonów na świecie korzysta obecnie z gniazda USB typu C. Apple stosuje jednak w swoich telefonach port Lightning. Warto dodać, że niektóre urządzenia firmy, takie jak tablety, od już od jakiegoś czasu korzystają także z portu USB typu C.

Obejrzyj także: Czy warto kupić Nothing Phone 1?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
kjn
2 miesiące temu
Przestańcie wreszcie wypisywać bzdury bo wprowadzacie ludzi w błąd! Nie jednej ładowarki tylko jednego portu/złącza. Ładowarki nadal będą różne.
heh
2 miesiące temu
do kiedy od? " tablety, od już od jakiegoś czasu korzystają"
POLEXIT JUŻ!!...
2 miesiące temu
Unijne działania pozorowane. Tak się właśnie udaje, że się pracuje. Urządzenia są produkowane tak żeby się zepsuły zaraz po okresie gwarancji a ich naprawa była droższa niż zakup nowego, jeszcze gorszego szajsu, i to Unii jakoś nie interesuje. Obowiązkowy w Unii handel ETS-ami powoduje, że prąd jest o połowę droższy niż mógłby być i na to unia ma wywalone. W końcu urzędnicy nie płacą za prąd więc co ich to obchodzi. Ceny gazu z powodu działań Unii kompletnie oszalały i też nikt palcem nie kiwnie. Ale kabelek, to jest szczytowe osiągnięcie unijnych przygłupów zarabiających miliony na marnowanie czasu.
Zygfryd
2 miesiące temu
A może unia zajmie się cenami prądu , węgla i ratami kredytów a nie tym czym się telefon ładuje udając działania ekologiczne.
maveric73
2 miesiące temu
tak są łamane prawa patentowe i zmuszanie firm do stosowania tandety
Greg
2 miesiące temu
Można zrobić przejściówkę więc niech nie płaczą. Kiedyś mnie wkurzało Sony z innym standardem kart pamięci.
USA-NJ
2 miesiące temu
A co ma ładowarka do kabla? Ze apple musi zmienić port.
no to jest je...
2 miesiące temu
jest jedyna pożyteczna decyzja w unii. Nie ma nic bardziej wkurzajacego niż niemożność pożyczenia ładowarki przy wyładowanym telefonie czy innym sprzęcie elektrycznym. To juz powinno funkcjonować od lat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić