To byłoby dobre dla Rosji? Poseł o zestrzeleniu samolotu Pelosi

Aleksiej Żurawlow powiedział, że byłoby "dobre" dla Rosji, gdyby Chiny zestrzeliły samolot Nancy Pelosi. Rosyjski deputowany i lider partii Rodina komentował w telewizji państwowej wizytę amerykańskiej polityczki na Tajwanie. Jedna z jego opinii nie spodoba się Chinom.

To byłoby dobre dla Rosji? Poseł o zestrzeleniu samolotu Pelosi
Rosyjski deputowany rozważał scenariusz zestrzelenia samolotu Nancy Pelosi przez Chiny (PAP)

Fantazjował o zamachach na amerykańskie władze w rosyjskiej telewizji. Aleksiej Żurawlow jest członkiem rosyjskiej Dumy i liderem nacjonalistycznej partii Rodina. Podczas wystąpienia w programie 60 Minut w rosyjskiej państwowej telewizji Rossija-1 powiedział, że atak Chin na samolot Pelosi otworzyłby "drugi front" w konflikcie Rosji z Zachodem.

Byłoby dla nas ważne, gdyby ten samolot został przechwycony lub zestrzelony. (...) Dla nas otwarcie drugiego frontu jest dobre. Bez względu na to, jak rozwinie się sytuacja na wyspie [Tajwanie], i tak wygramy – zapewniał widzów Żurawlow.

To byłoby dobre dla Rosji? Poseł o zestrzeleniu samolotu Pelosi

Jako sojusznik Chin Rosja potępiła wizytę Pelosi na Tajwanie. Obiecała też wesprzeć Pekin w obliczu zaostrzających się napięć ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak śmiała teza Żurawlowa na temat rosyjskiej armii i gospodarki może nie spodobać się Chinom.

Cały świat rozumie, że jedynym krajem, który może oprzeć się Stanom Zjednoczonym, jest Rosja – puszył się polityk.

Rosja wydaje na zbrojenia ponad 8 razy mniej niż USA

Stany Zjednoczone od lat według wszystkich rankingów dysponują największą i najnowocześniejszą armią na świecie. Wydają 612,5 mld dolarów na obronę narodową i  150 mld dolarów na misje zagraniczne. Kolejne na liście są Rosja i Chiny, jednak wojna w Ukrainie obnażyła niedostatki rosyjskiej armii do tego stopnia, że zwrot "druga armia świata" stał się ironicznym komentarzem do wpadek rosyjskich wojskowych.

Chiny są na trzecim miejscu najpotężniejszych armii świata, mogą się jednak pochwalić najliczniejszym wojskiem, w którym służy 2,3 mln obywateli. Polska zajmuje 18., a Ukraina 22. miejsce w rankingu największych potęg militarnych świata stworzonym przez portal globalfirepower.com i obejmujący 106 państw świata.

Zobacz także: Chiny uderzyły w Cieśninie Tajwańskiej. Niepokojące wideo obiega świat
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić