COVID-19. Kiedy III fala osiągnie w Polsce punkt kulminacyjny? Ekspert podał termin

28

Kilka ostatnich dni pokazywało, że liczba zakażeń w Polsce jest największa od początku epidemii. Zdaniem ekspertów jest to moment kulminacyjny, a wkrótce sytuacja zacznie się stabilizować.

COVID-19. Kiedy III fala osiągnie w Polsce punkt kulminacyjny? Ekspert podał termin
Prof. Grzegorz Gielerak (YouTube, TVP Info)

Szef WIM profesor Grzegorz Gielerak był gościem w TVP Info. I to właśnie tam powiedział, że Polska obecnie znajduje się w kluczowym momencie pandemii.

Punkt kulminacyjny i Święta

Decydujące będą najbliższe dni.

Najbliższe dwa, trzy dni - to punkt kulminacyjny. Oczywiście potem mamy święta. To jest moment, który będzie miał swoje skutki. Wszyscy mamy nadzieję, że racjonalność i pragmatyka zachowania każdego z nas, a zatem organicznie ryzyka przenoszenia zakażenia na inne osoby, a można to zrobić w jeden sposób - ograniczając kontakty, weźmie górę i czas świąteczny nie będzie powodem kolejnego piku zakażeń - powiedział profesor.

Daleko od...szpitala

Zdaniem Gieleraka dużym problemem są osoby zakażone koronawirusem, które zgłaszają się do szpitala zbyt późno. 90 proc. zakażonych przechoruje wirusa w domu, ale pozostaje 10 proc. osób, które z pewnością będą wymagały hospitalizacji.

Mimo wszystko te 90 proc. wymaga rzetelnej opieki medycznej i podjęcia decyzji o hospitalizacji w optymalnym momencie, który gwarantuje nam, w samych szpitalach, zastosowanie skutecznych metod, które mają jeden zasadniczy warunek - pacjent musi trafić w tzw. oknie terapeutycznym, który zamyka się w 7-9 dobie od wystąpienia początkowych objawów choroby - zaznacza Gielerak.

Ci pacjenci, którzy trafią do szpitala zbyt późno, są narażeni na większe ryzyko powikłań, a także śmierci.

Według profesora Gierlaka teraz największe wyzwania dla polskiej służby zdrowia stanowi testowanie, izolacja chorych i ograniczenie śmiertelności.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić