Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

"To kolejne oszustwo". Papież Franciszek o polityce odstraszania

Papież Franciszek ponownie zabrał głos w sprawie trwających na świecie wojen. Po wielu kontrowersyjnych opiniach na temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, głowa kościoła tym razem skomentowała politykę odstraszania. Jak uważa Franciszek, jest to kolejne oszustwo i porażka.

"To kolejne oszustwo". Papież Franciszek o polityce odstraszania
Papież Franciszek (PAP, RICCARDO ANTIMIANI)

W sobotę 11 maja papież Franciszek uczestniczył wraz z wiernymi w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Zorganizowana w Watykanie rozmowa była okazją do poruszenia tematu pokoju na świecie i trwającego od jakiegoś czasu wyścigu zbrojeń między Zachodem a Wschodem. Z tego też powodu nie obyło się bez tematu wojen.

Wojna jest oszustwem. Wojna zawsze jest porażką, podobnie jak idea międzynarodowego bezpieczeństwa bazującego na siłowym odstraszaniu. To kolejne oszustwo - mówił papież Franciszek w czasie spotkania z wiernymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Papież jest wprowadzany w błąd? Wiceszef dyplomacji ma nadzieję

Tak według papieża można zapewnić pokój na świecie

Jednocześnie głowa Kościoła katolickiego zapewniała, że jedynym gwarantem pokoju jest "uznanie wspólnego człowieczeństwa i umieszczeniu braterstwa w centrum ludzkiego życia". To właśnie ta idea stała się celem przewodnim sobotniego spotkania w Watykanie. Jednocześnie papież zachęcał zebranych do tworzenia instytucji dbających o dialog na świecie.

Tylko w ten sposób uda nam się wypracować model współistnienia zdolny zapewnić przyszłość rodzinie ludzkiej. Pokój polityczny potrzebuje pokoju serc, aby ludzie mogli się spotykać w przekonaniu, że życie zawsze zwycięża wszelkie formy śmierci - stwierdził papież Franciszek.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wśród wielu wniosków sobotniego Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa padły także konkretne propozycje. Wśród nich było m.in. stworzenie Karty Człowieka lub Karty Człowieczeństwa. By tak się jednak stało potrzeba wielu osób, często w cieniu, wytrwale pracujących o pokój na świecie.

Doceniam ten wybór i zachęcam do kontynuowania dzieła cichego siewu. Z tego może powstać Karta Człowieka, Karta Człowieczeństwa, która oprócz praw zawrze zachowania i praktyczne powody tego, co czyni nas w życiu bardziej ludzkimi - podsumował papież.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić