Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Przełom w Kościele. Kobiety mogą więcej. Papież Franciszek już zdecydował

191
Podziel się:

Papież Franciszek podjął decyzję, że na mocy nowej reformy wszyscy ochrzczeni katolicy świeccy będą mogli kierować większością departamentów Watykanu. Dotyczy to również kobiet, co wcześniej nie miało miejsca.

Przełom w Kościele. Kobiety mogą więcej. Papież Franciszek już zdecydował
Papież Franciszek zdecydował. To przełom w Kościele. Kobiety na stanowiska (Wikimedia Commons)

Od wieków watykańskimi departamentami kierowali duchowni mężczyźni, zwykle kardynałowie lub biskupi. Jak podaje agencja Reutera, od 5 czerwca w życie wejdzie nowy statut. Wtedy wszystko się zmieni.

Nowa konstytucja dla administracji centralnej Stolicy Apostolskiej ma 54 strony. Jej tytuł to "Praedicate Evangelium" ("Głoś Ewangelię"). Została opublikowana w dziewiątą rocznicę objęcia urzędu przez papieża Franciszka, którego pontyfikat trwa od 2013 roku. Co ważne, zastępuje konstytucję wydaną w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II.

W preambule czytamy, że "papież, biskupi i inni wyświęceni ministrowie nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele". Według dokumentu, również świeccy mężczyźni i kobiety "powinni pełnić funkcje rządowe i odpowiedzialne" w administracji centralnej, zwanej kurią.

Część konstytucji, dotycząca tych zasad, mówi wyraźnie, że "każdy wierny może kierować dykasterią (wydziałem kurii) lub organem". Papież musi uznać, że kandydat posiada na to stanowisko odpowiednie kwalifikacje, a następnie sam mianuje te osoby.

Zgodnie z konstytucją z 1988 roku, departamentami - z kilkoma wyjątkami - miał kierować kardynał lub biskup. Miał być wspomagany przez sekretarza, ekspertów i administratorów. Nowa konstytucja nie wprowadza rozróżnienia między świeckimi mężczyznami i świeckimi kobietami.

Jak jednak twierdzą eksperci, co najmniej dwa wydziały - wydział biskupów i wydział duchowieństwa - najprawdopodobniej na długo pozostaną z mężczyznami na czele. Mówi się również, że departament życia konsekrowanego, który jest odpowiedzialny za zakony, mógłby być w przyszłości kierowany przez zakonnicę. Obecnie kieruje nią kardynał.

Zobacz także: Terlikowski krytykuje postawę Watykanu. "Wyraźnie częściej Stolica Apostolska kontaktuje się z Rosją"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(191)
obiektywny
6 miesięcy temu
123
to pewne
6 miesięcy temu
za to ojczym Rydzyk nie odda nic. Nigdy.
siławartosci
6 miesięcy temu
W jaki sposób i dla kogo kościół interpretuje słowo SZACUNEK? TYLKO POWRÓT DO PRAWDZIWYCH WARTOŚCI DLA WSZYSTKICH I DOBRE WZORCE! NIE SĄDZCIE, A NIE BĘDZIECI SĄDZENI!!!
Sbba
6 miesięcy temu
Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. Roman Dmowski (był niewierzący)
gui milani
6 miesięcy temu
franek stacheta dawaj włochow do polski bo zachod chory a wschod tym bardziej
Marcin
6 miesięcy temu
Czemu kościół z tak potężnym zapleczem nie przyjmuje uchodźców?Gdzie jest pomaganie bliźnim?
oz1
6 miesięcy temu
znowu wybrani zostają w komentarzach, jednak ta demokracja w polskim wydaniu jest upośledzona
Prawda
6 miesięcy temu
Kościół w obecnej formie, z wszechmocną strukturą, wladzą od wioski po państwa się kończy... Brak wienych, a przede wszystkim brak chętnych do seminariow, zakonów wymusi zmiany i ta to początek. Parafie w Polsce przez lata z takim entuzjazmem tworzone, budowane będą w najlepszym przypadku łączone... Male wiosko staną się filiami, a parafia bedzie miala 4,5 kosciolow dojazdowych, ktore obslugiwal bedzie 1 ksiądz. Jest to perspektywa wcale nieodlegla maksymalnie 5 lat... Biskupi juz maja problemy w obsadzaniu parafii, a seminaria juz teraz zamienia sie na przytulki dla ks. Seniorow.
Prawda
6 miesięcy temu
Kościół żeby przetrwać notorycznie się reformował. Mamy teraz kolejną reformację w tym samym celu, w jakim robiono poprzednio. Zatrzymanie wiernych, zyskanie nowych wyznawców a tym samym kasy, władzy i prestiżu i mamony.
Fakt
6 miesięcy temu
do a co to znaczy: Chrześcijanie czyli żydzi mieli wg Jezusa tworzyć eklezje-gminy(zbory) wyznaniowe a nie kościoły (kościół to słowo czeskie – kostel, czyt. kościeł=budowla sakralna), mieli się nawzajem nauczać Tory w swoich domach, Jezus niczego nie zapisywał bo nie musiał; jego intencją było zjednoczenie pogubionych plemion żydowskich pod jednym bogiem-Jahwe, bogiem żydów i tylko żydów. Ewangelie powstawały wiele lat po Jezusie i nie są częścią Biblii; to katolicyzm zmontowany w 325 r. podszywający się pod chrześcijaństwo połączył fałszywie obie księgi. Biblia nie jest świętą księgą żadnej religii tylko spisanymi przez Greków zwyczajami 12-plemion Izraela z dodatkiem pięciu ksiąg z Tory. Biblia była zakazana w katolicyzmie i jego odłamach aż do roku 1952 pod karą klątwy i śmierci.
Polak
6 miesięcy temu
Katolicyzm zmontowano w 325 r. jako system władzy cesarskiego Rzymu pod fałszywym szyldem "Jezus" i jako narzędzie walki z żydami. Nieistniejące od ok. 1700 lat chrześcijaństwo było religią żydowską. Edyktem cesarza z 391 r. katolicyzm stał się obowiązkowy na terenie cesarstwa i ziemiach okupowanych pod karą śmierci. Katolicyzm i jego odłamy, wprowadzano ogniem i mieczem przez 1600 lat od 395 r. ; ok.180 mln pomordowanych: w wojnach krzyżowych, likwidacja inteligencji, likwidacja chrześcijan i pism chrześcijańskich, wymordowanie gnostyków i Katarów, inkwizycja, polowanie na "czarownice", kolonializm, holokaust, zniszczenie kultur narodowych Europy i obu Ameryk - wymordowanie Indian, niewolnictwo. Katolicyzm utrwalono na terenie Rzeczypospolitej dopiero w XVI w. przymusem; innowierca nie mógł nic kupić ani sprzedać, zabierano cały dobytek i ziemię. Ostatnie 1000 lat to głównie wojny "chrześcijańsko - chrześcijańskie". Każda religia oparta na Torze, Biblii czy Ewangeliach to odłamy religii żydowskiej a wyznawcy stają się żydami, członkami Izraela i świadkami Jehowy. Gdzie jesteście Polacy ??
Jajcarz
6 miesięcy temu
Niech żyje Władymir Putin.
olik
6 miesięcy temu
To teraz zacznie się. Przybędzie chrztów w Watykanie. Tylko kto za nie będzie płacił?
oPosoborowiu
6 miesięcy temu
Ażeby UŚPIĆ czujność ludzi, zmiany posoborowe, prowadzące do zniszczenia Kościoła, były przygotowywane i przeprowadzane pod szyldem "otwarcia Kościoła na świat", czy "odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II" itp. W MIĘDZYCZASIE, Kościół potraktowano swoistą ludzką "szczepionką": do Seminariów Duchownych wpuszczano właśnie ludzi o pewnych skłonnościach: jedni "kochali inaczej", a drudzy bardzo lubili poglądy balansujące na krawędzi herezji, byli też kochający pieniądze i luksus. Ci, którzy to wszystko zaplanowali, świetnie wiedzieli, że ci "kochający inaczej" oraz kochający luksusy, skupią na sobie uwagę mediów i społeczeństwa, zaś MAŁO KTO będzie zastanawiał się nad doktryną posoborową i posoborową Liturgią tj. nad tym, na ile sa one zgodne z doktryną KATOLICKĄ. Aby nie było przeszkód w wyświęcaniu tego typu osobników "kochających inaczej", nadmiernie przywiązanych do luksusów, czy kochających liberalizm i modernizm, w 1967 r. została zniesiona Przysięga Antymodernistyczna (wprowadzona w 1910 r. przez Papieża Św. Piusa X, jako właśnie zapora przeciwko modernistom). Nie zapomniano też o wiernych świeckich: aby "lepiej rozumieli, co dzieje się na ołtarzu" (rzecz jasna, był to tylko PRETEKST), wprowadzono w 1970 r. protestancko-podobną "Nową Mszę", a na podorędziu uruchomiono ruchy charyzmatyczne, ruch Focolari, ruch Taizé itp., oraz osławiony "Neokatechumenat". Wielu nawet NIE DOMYŚLA SIĘ, co NAPRAWDĘ się dzieje. Widać to m.in. po większości komentarzy na tym forum.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić