To się Kaczyńskiemu nie spodoba. Mocny głos z Niemiec

1515

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" porównuje forsowaną przez PiS nowelizację tzw. ustawy lex TVN do sytuacji w Rosji, gdzie przejęto niezależną telewizję NTV. "Ewentualne kary nie robią żadnego wrażenia na Jarosławie Kaczyńskim" - czytamy w gazecie.

To się Kaczyńskiemu nie spodoba. Mocny głos z Niemiec
Niemiecki dziennik porównuje sytuację w Polsce do Rosji (YouTube)

We wtorkowym wydaniu dziennika "Sueddeutsche Zeitung" odniesiono się do sprawy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji "lex TVN". Warszawski korespondent gazety Florian Hassel stwierdził, że polski rząd posuwa się do radykalnych kroków, które porównuje do sytuacji w Rosji, gdzie w 2001 roku przy cichym wsparciu władz państwowy koncern Gazprom przejął niezależną telewizję NTV.

W Polsce nie byłoby już żadnej ogólnokrajowej telewizji, która informowałaby obywateli o coraz bardziej naznaczonych skandalami działaniach narodowo-populistycznego rządu. I właśnie to jest nadrzędnym celem Jarosława Kaczyńskiego - napisano w niemieckiej gazecie.

"PiS jest osłabiony"

Hassel stwierdził, że w obecnej chwili Prawo i Sprawiedliwość nie ma dużego poparcia i mogłoby nawet przegrać wybory, dlatego Jarosław Kaczyński robi wszystko, by "utrzymać się przy władzy" i ostatecznie za dwa lata zdobyć większość głosów.

Centralnym elementem jest próba podporządkowania sobie TVN24 tak jak publicznej TVP, przerobionej w 2016 roku rosyjskim przykładem na stację propagandową - czytamy.

Kary "nie robią wrażenia" na Kaczyńskim

Korespondent uznał także, że nawet groźby wysokich sankcji czy wizja wystąpienia Komisji Europejskiej przeciwko Polsce "nie robią wrażenia" na prezezie PiS. Sugeruje, że Kaczyński kieruje się faktem, iż procesy sądowe mogą trwać długie lata.

Do tego czasu Kaczyński albo zabetonuje swoją władzę przy następnych wyborach, albo odpowiedzialność będzie już w rękach nowego rządu, który będzie musiał uregulować te rachunki - napisał Hassel.
Zobacz także: Jednoznaczny sondaż o Dudzie i "lex TVN". Komentarz z opozycji
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić