aktualizacja 

"To właśnie Polska". Niereformowalni turyści w Karkonoszach

565

Karkonoski Park Narodowy zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie ukazujące nieodpowiednie zachowanie turystów. Chociaż tym razem nie chodziło o ubiór, czy zaśmiecanie terenu, to temat wciąż może oburzać.

"To właśnie Polska". Niereformowalni turyści w Karkonoszach
Karkonoski Park Narodowy pokazał zachowanie turystów. (Karkonoski Park Narodowy, Twitter)

Długi weekend czerwcowy to doskonała okazja, żeby wyjechać na chwilę w polskie góry. Niestety wiąże się to z wieloma niedogodnościami: tłumami, kolejkami i drożyzną. Co roku w mediach jest głośno o przepełnieniu górskich szlaków. Co roku głośno jest także o nieodpowiedzialnym zachowaniu turystów.

"Dla niektórych są chyba niewidzialne"

Karkonoski Park Narodowy pokazał jedno z nieodpowiednich zachowań turystów. Osoby wspinające się na Śnieżkę zignorowały siatki odgradzające szlak, które postawiono specjalnie, aby wysokogórska roślinność nie była wydeptywana.

KPN zamieścił zdjęcie, na którym widać turystów wylegujących się na trawie. Oczywiście znajdują się nie po tej stronie siatki, po której powinni.

Siatki chroniące unikalne karkonoskie murawy przed wydeptywaniem i wylegiwaniem to widać ciągle za mało. Dla niektórych są chyba niewidzialne – skomentował park narodowy.

Internauci zareagowali różnie. Większość uważa, że takie zachowanie jest skandaliczne, a służby porządkowe powinny karać za to mandatami. Znaleźli się jednak tacy, dla których wydeptywanie rzadko spotykanej roślinności jest zupełnie normalne i chętnie powiększyliby tereny przeznaczone do odpoczynku.

Skoro ludzie wchodzą to może znaczy, że nie mają gdzie odpocząć?
To właśnie Polska. Jak nie ogrodzisz drutem kolczastym albo pod napięciem to Polakowi żadne znaki czy proste informacje "nie przeszkadzają"
Szanowna Dyrekcjo, a czy nie można by powiększyć strefy odpoczynku dla ludzi ? Jak dacie 20 m2, a przyjdzie 300 osób, to nie ma siły - czytamy.

Siatki odgradzające szlaki pojawiły się z inicjatywy polskiego i czeskiego parku narodowego już kilka lat temu. Mają zapobiec wydeptywaniu karkonoskich łąki, na których można znaleźć wiele unikatowych roślin m.in. mniszka czarniawego czy też mniszka alpejskiego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić